+371 22841890

Koka saliekamās mājas būvniecības pamatā ir gatavu, rūpnieciski ražotu koka konstrukciju salikšana. Saliekamo māju paveidi ir moduļu mājas un paneļu mājas. Tās ir iepriekš, rūpnīcā sagatavotas sekcijas, kas var tikt viegli piegādātas un montētas būvniecības objektā. Lielākoties tās ir standartizētas sekcijas, lai atvieglotu transportēšanu un uzstādīšanas darbus. Saliekamās mājas sastāv no paneļu komponentiem, moduļu mājas – no lielākiem komponentiem – moduļiem.

Rūpnīcā ražotas saliekamās mājas (prefabricated houses)  ir īpašas ar to, ka ražošanas procesā tām tiek nodrošināta augsta kvalitāte, ražošanas un uzstādīšanas procesā tām ir mazs atkritumu atlikums, saliekamās mājas būvniecības galējās izmaksas ir mazākas kā tradicionāli būvētām ēkām.

Rūpnieciskais ražošanas faktors būtiski neietekmē saliekamās mājas dizaina iespējas, izmērus un izmantojamos materiālus. Šāda tipa saliekamās mājas ir izdevīgas gadījumos, kad mājas būvniecība tradicionālā izpratnē objektā ir apgrūtināta vai nav iespējama, kā piemēram, attālās lauku teritorijās, nomaļos reģionos. Daudzos gadījumos arī ātrais būvniecības laiks saliekamām mājām ir izšķirošais faktors rūpnieciski ražoto saliekamo māju iegādei. Ilgākais saliekamās mājas tapšanas posms ir tās moduļu vai paneļu ražošana rūpnīcā. Tāpat vajadzību gadījumā saliekamo māju iespējams izjaukt un salikt citā vietā.

Būtiska saliekamo māju pazīme ir tā, ka tajā tiek izbūvēti vairāki slāņi, kur katrs no tiem veic savu funkciju:

 • Rāmis nodrošina vertikālās un horizontālās slodzes
 • Atbalsts novērš sienu liekšanos
 • Plāksnes pilda stiprinājuma un ugunsdrošības funkcijas
 • Savukārt izmantotais izolācijas materiāls nodrošina uguns, skaņas un siltuma aizsardzību.

Mūsdienu saliekamās mājas konstrukcijas veidotas tā, lai tās būtu tvaiku caurlaidīgas. Iekštelpu koka materiālu panelis darbojas kā tvaika barjera un hermētisks slānis vienlaicīgi. Šīs konstrukcijas galvenā priekšrocība ir tā, ka iekšējā tvaika barjera – plēve nav nepieciešama. Tas samazina izdevumus, bet arī nodrošina labāku iekštelpu klimatu. Siena var jebkurā laikā izžūt, un profilaktiska ķīmiska koksnes aizsardzība nav nepieciešama.

Darba drošības ziņā saliekamās mājas darbs rūpnīcā pie paneļiem vai moduļiem ir drošāks, nekā būvdarbos objektos uz vietas. Tas nenozīmē mazāk kvalitatīvu darbaspēku, tas nozīmē, ka darbiniekiem tiek piedāvāta drošāka vide tādu pašu darbu veikšanai.

Tā kā saliekamās mājas ir ražotas stingri kontrolētā vidē, gala rezultāts ir tik kvalitatīvs, ka no saliekamo māju elementiem iespējams uzbūvēt hermētiskas mājas, pat pasīvās mājas.

Ielūkojies datorgrafikā, kā tiek montētas saliekamās mājas objektā uz vietas:

Saliekamo māju galvenās priekšrocības:

 • vienlaicīga dažādu darbu veikšana rūpnīcā un būvniecības objektā nodrošina ievērojamus ietaupījumus resursu izmantošanā;
 • rūpnieciskā ražošana nodrošina augstāku kvalitāti nekā pilna cikla būvniecība uz vietas objektā;
 • mazāks būvniecības atkritumu apjoms;
 • neatkarība no laikapstākļiem un sezonas;
 • piemērota alternatīva gadījumiem, kad nav pieejams vietējais darbaspēks;
 • rūpnieciska ražošana nodrošina lielāku darba drošību nekā būvniecība objektā.

Trūkumi:

 • saražotā produkta izmērus nosaka transporta pārvadājumu ierobežojums – autotransporta platums, tiltu augstumi, satiksmes ierobežojumi dienā noteiktos pilsētas centros;
 • nepieciešams policijas eskorts;
 • celtņu un pagaidu paliktņu maksimālajai slodzei jābūt lielākai nekā produktu svars;
 • montējot nepieciešama lielāka precizitāte nekā būvējot visu pilnībā uz vietas;
 • risks kļūdīties aprēķinos un saražot neatbilstošu izmēru masu produkciju pirms mērīšanas objektā;
 • ilgtspējība ir atkarīga no transportēšanas apstākļiem un materiāliem būvlaukumā;
 • rūpnieciska ražošana prasa pastāvīgu un prognozējamu pieprasījumu.

Laiki mainās, un mainās arī vērtības. Koka karkasa saliekamās mājas agrāk tikušas uztvertas kā ātrs variants pagaidu mitekļa būvēšanai. Šobrīd šis priekšstats ir mainījies, jo saliekamās mājas kļūst par pilnvērtīgām privātmājām.
Saliekamās mājas – mobilitāte, ērtība un kompaktums.

Ielūkojies, cik vienkārši uzceļama saliekamā māja:

Lai arī šķiet, ka koka saliekamā māja ir nenoturīga pret mitruma ietekmi, galvenais faktors kvalitātes nodrošināšanā ir tehnoloģiskie risinājumi, to atbilstība un pielietojums, kas nodrošinās galarezultātā veselu un stingru konstrukciju.

Saliekamās mājas – moduļu māju un paneļu māju būvniecības apjomīgākais process noris rūpnīcā. Ieskaties vizualizācijā, kur ražošanas process tiek lieliski parādīts.

Saliekamo māju viena no priekšrocībām ir to modificēšanas iespējas un salīdzinošā mobilitāte, kur pēc vairākiem gadiem iespējams mājai pievienot vēl kādu telpu. Ieskaties, skandināvu stila moduļu ēka, ar iespējām to pārvietot vai papildināt ar vairākiem moduļiem.

“Koto cabin” // Foto: Joe Laverty, dezeen.com

Popularitāti ārzemēs gūst tā saucamās A formas saliekamās mājas – lielākoties apdzīvojamas pirmajā stāvā, tomēr ar veiksmīga projektētāja palīdzību iespējams veikt dažādas modifikācijas.