+371 22841890

POZITĪVĀS ENERĢIJAS MĀJAS

Pozitīvās enerģijas māja Cannon Beach, Oregonā, ASV // Foto: inhabitat.com

Caurlūkojot dažādus privātmāju būvniecības veidus, tiek minēti arī tāda tipa mājas, kā pozitīvas enerģijas mājas (angļu val.-positive energy homes), kas pirmajā brīdī maldina par saistību ar ar enerģētiku, ar misticismu, ar aromātu vai krāsu pielietojumu interjerā, lai gūtu sev tīkamāku sajūtu, taču šobrīd tā ir pavisam moderna māju būvniecības un labiekārtošanas tendence. Pozitīvās enerģijas mājas ļauj cilvēkiem dzīvot ekonomiskāk, veselīgāk, vienlaikus saglabājot komforta līmeni.

Pozitīvas enerģētikas mājas ir ēkas ar nulles enerģiju (ēka ar nulles neto enerģijas daudzumu), kas ir tik efektīvas, ka ekspluatācijā gūst vairāk enerģijas nekā tajā tiek patērēts, atstājot iedzīvotājiem papildus enerģijas daudzumu citiem enerģijas patēriņa veidiem, piemēram, uzlādējot savu mobilo ierīci, elektroierīces vai pat savu elektrisko mašīnu. Tās ir nākotnes mājas, kuras pamazām ienāk Eiropā.

Tradicionālās ēkas patērē 40% no kopējās fosilās kurināmās enerģijas daudzuma. ASV un Eiropas Savienībā tās nozīmē ievērojamas siltumnīcas efekta gāzu emisijas. Tādēļ nulles enerģijas ēkas ir efektīvs līdzeklis, lai samazinātu izmantotā fosilā kurināmā daudzumu. Fosilās enerģijas krājumi ir ierobežoti, tie pakāpeniski izsīkst. Tāpēc nepieciešams ļoti saudzīgi izmantot pieejamos resursus. Līdztekus tehnikas attīstībai fosilo energonesēju rezerves iespējams iegūt tikai saimnieciskā veidā un ņemot vērā to izmantošanu un enerģijas patēriņu, naftas un dabasgāzu rezervju pietiks vien 45 – 65 gadiem.

Saskaņā ar Eiropas Savienības datiem mājsaimniecības rada piekto daļu no Eiropas savienības siltumnīcefekta gāzu emisijas. Tāpēc pasaulē tiek izmantoti ļoti augsti energoefektivitātes pasākumi, lai pēc iespējas vairāk samazinātu enerģijas pieprasījumu, izmantojot enerģijas avotus un uzlabotas enerģijas pārvaldības sistēmas, kas rada tīru enerģiju bez oglekļa, tuvojoties “zaļajai enerģijai”.

B10 Aktivhouse //Foto: inhabitat.com

Kā rodas pozitīvas enerģētikas mājas?!
Plānojot jaunas mājas izveidi, pirmais solis ir maksimāli palielināt mājas energoefektivitāti jau projektēšanas posmā. Jaunā māja var būt pietiekami efektīva, lai padarītu elektrības rēķinus pēc iespējas zemākus un pat palīdzētu nopelnīt naudu šajā procesā. Mūsdienās šīs energoefektīvās ēkas sāk parādīties aizvien vairāk, iegūstot vairāk enerģijas nekā tās izmanto. Tā ir veidota tā, lai pilnībā izmantotu visas tās dabiskās priekšrocības*:

  • izmantojot saules siltumu labā,
  • aizsargājot sevi no pārkaršanas,
  • uzglabājot siltumu,
  • samazinot enerģijas patēriņa vajadzības,
  • izvēloties atjaunojamās enerģijas avotus,
  • izvēloties aprīkojumu, kas atbilst pozitīvai māju sistēmai.

* Šie nosacījumi ir piemērojami dzīvojamām ēkām; biroju ēku gadījumā tie būs daudz stingrāki.

Nulles enerģijas mājās nav enerģijas rēķinu, izņemot nelielu ikmēneša pieslēguma maksu, tāpēc no pirmās dienas šādas mājas ekspluatācija izmaksā mazāk nekā līdzīga standarta māja. Tā ir veiksmīgi ieguldīta nauda, kas katru mēnesi atgriežas patērētāja kabatā, nevis dodas uz komunālo pakalpojumu uzņēmumu.

Pozitīvās enerģijas mājās ir energoefektīvas svaigā gaisa, ventilācijas sistēmas, tādēļ, neskatoties uz to, ka mājas tiek būvētas, lai būtu maksimāli hermētiskas, tiek nodrošināts tīrs, svaigs gaiss telpās. Šīs uzlabotās ventilācijas sistēmas nodrošina iepriekš uzsildītu vai iepriekš dzesētu svaigu gaisu, kurā nav ārējā piesārņojuma un alergēnu, saglabājot iedzīvotāju veselību. Hermētiskas sienas nodrošina arī papildus plusu – lielisku skaņas izolāciju nulles enerģijas mājās, nodrošinot mieru un klusumu. Tīrība, dzīvošana nulles enerģijas mājās ļauj atteikties no fosilā kurināmā piesārņojuma, jo tiek izmantots siltums no jumta saules paneļiem.

Solcer House, Velsa, Lielbritānija // Foto: inhabitat.com

Lai enerģija tiktu taupīta, tai pat laikā nodrošinot komforta līmeni, nulles enerģijas mājās tiek izmantotas energotaupības LED gaismas un augstākās energoefektivitātes klases sadzīves tehnika.

Lielbritānijas pirmā “pozitīvās enerģijas” māja Velsā

Īpašumu izstrādāja Kārdifas Universitātes vadīta komanda, apvienojot tehnoloģiju, kas gan samazina enerģijas pieprasījumu, gan rada un uzglabā atjaunojamās enerģijas atlikumu. Mājā ir stikloti saules paneļi, kas iebūvēti jumtā, un akumulatora glabāšanas sistēma, lai radītā enerģija varētu tikt uzglabāta un izmantota vēlāk. Izmantojot sauli, šī trīsistabu māja ir pirmā Lielbritānijā,  kur ražo un pārdod vairāk enerģijas, nekā to izmanto.
Tā ir neliela, trīs guļamistabu māja, kas tika uzcelta tikai 16 nedēļu laikā. Mājas būvniecība Bridgendē, Velsā izmaksājusi 125 000 eiro, kā norādījuši Kārdifas universitātes dizaineri. Īri iemītnieki sedz,  izmantot saules enerģiju un tās iekrājumus.  Izmantojot akumulatorus, lai saglabātu saules paneļu saražoto  elektroenerģiju, salīdzinoši par katrām iztērētajām 100 mārciņām, 175 tiek atdotas atpakaļ elektrotīklā. Māja nodrošināta ar tādu siltumizolācijas slāni un kārtām, lai pilnībā nodrošinātu tās hermētiskumu, mazinot enerģijas patēriņu ziemas mēnešos. Mēģinot popularizēt šāda tipa mājas, galvenā priekšrocība ir to zemā jeb nulles līmeņa oglekļa emisija.

Pozitīvās enerģijas mājas kā nākotnes bizness
Eiropas Savienība finansē projektu, kas attīsta pozitīvās enerģijas norēķinus dažādās Eiropas savienības valstīs – Kiprā, Francijā, Itālijā un Apvienotajā Karalistē, gūstot  pieredzi dažādos Eiropas klimatiskajos apstākļos, samazinot Eiropas savienības izmantoto enerģijas daudzumu par 30%. Šis pētījums palīdz Eiropas Savienībai sasniegt mērķi līdz 2030. gadam.  Lietojot saules bateriju iekārtu gan uz jumtiem, gan telpā ar siltuma sūkņiem, mājas tiek apsildītas, vienlaikus ieekonomējot enerģiju.

 

KOKA KARKASA MĀJAS


Vispraktiskākais, ātrākais un ērtākais risinājums ir koka karkasa māja, kas būvēta no saliekamām koka karkasa sistēmām, tāpēc šādu koka karkasa māju dēvē arī par moduļu māju, saliekamo māju vai paneļu māju. Šī tehnoloģija ļauj ēku būvēts ļoti ātri (apmēram trīs mēnešos), un būvniecība norit ātri un precīzi, jo tiek patērēts daudz mazāk cilvēku darba. Koka karkasa ēkas ir ne tikai vispopulārākās un lētākās, bet arī izturīgākās, funkcionālākās un ērtākās. Koka mājas celtniecības izmaksas ir ievērojami samazinātas siltumizolācijas un koksnes siltumvadītspējas dēļ. Būtiska priekšrocība ir ātra ēkas būvniecība un nodošana ekspluatācijā, kā arī materiāli, kas ir videi draudzīgi, ilgstoši, rada komfortu un mājīgumu.