+371 22841890

Pasīva māja

Pasīvā māja ir brīvprātīgs, noteikts standarts ēku energoefektivitātei, ar mērķi samazināt ekoloģisko nospiedumu, ietekmi uz apkārtējo vidi.

Rezultātā tiek iegūta ēka ar ultra zemu enerģijas patēriņa līmeni, patērējot ievērojami maz enerģijas apsildei vai dzesēšanai.

Pasīvā māja pēc būtības ir hermētiski noslēgta koka karkasa māja, kurā komfortablu iekštelpu klimatu var uzturēt bez aktīvas sildīšanas vai dzesēšanas sistēmas.
Galvenie rādītāji, kas nosaka karkasa mājas piederību pasīvajām mājām ir:

  • pietiekama siltumizolācija,
  • hermētiskums,
  • bez termiskajiem tiltiem,
  • trīs stikla pakešu logi – ar paaugstinātu saules enerģijas caurlaidību,
  • pareizs ēkas novietojums – pret ziemeļiem un dienvidiem, lai saules gaisma sniegtos logos,
  • ventilācija ar rekuperācijas sistēmu – ar siltuma atgūšanu, ar gaisa apstrādes sistēmu, kas veicina svaiga gaisa ieplūšanu telpā, vienlaikus attīrot gaisu.

Pasīvās mājas būvniecībā tiek tiek izmantoti materiāli ar paaugstinātām ēkas norobežojošo konstrukciju siltumtehniskajām īpašībām, ar augstākiem rādītājiem, nekā tas ir noteikts būvnormatīvos.

Tiek izmantotas ēkas norobežojošās konstrukcijas ar augstu siltuma izolācijas koeficientu. Lai nodrošinātu nepieciešamo ēkas gaiscaurlaidību, tiek izmantoti speciāli blīvējošie materiāli (līmlentes un poliuretāna blīvgumijas), ar kurām tiek noblīvētas visas konstrukciju savienojuma un pieslēguma vietas, kā arī komunikāciju atveres ārējās norobežojošajās konstrukcijas. Ēku ārsienu konstrukcijā tiek izmantoti kokmateriāli, kas nodrošina augstu siltumpretestību un paaugstina būvelementa siltuma inerci, kas ir īpaši piemērots nosacījums Latvijas mainīgajiem laika apstākļiem – gan ziemā, gan vasarā.

Par spīti nosaukumam pašas pasīvās mājas par sevi ir aktīvas, aktīvi uzturot sevī atbilstošu siltuma daudzumu un nodrošinot komfortablu un ekonomisku dzīves vidi. Pasīvā māja nav tikai nosaukums, bet gan konstrukcijas koncepts, kas ikvienam ir pieejams un izmantojams.
Vairāk par pasīvo māju būvniecību, skati šeit “Pasīvā māja, kas zem tā slēpjas?”

Pasīvo māju institūts (Passive House Institute), balstoties uz pētījumiem un pieredzi būvniecībā, ir izstrādājis Pasīvās Mājas standartu, pēc kā var vadīties jebkurā pasaules vietā, klimatiskajos apstākļos un ir piemērojams jebkuram ēkas tipam. Vairāk par pasīvās mājas pirmssākumiem, ieskaties šeit.
Lai iegūtu īpašu pasīvās mājas sertifikātu, pasīvā māja tiek vērtēta pēc vairākiem kritērijiem: telpu apkure, dzesēšana, primārais enerģijas avots, gaisa necaurlaidība un termālais komforts.

*Ieskaties, kāda ir tapusi pasīvā māja Austrālijā!