+371 22841890

Kā uzbūvēt privātmāju, neietaupot uz kvalitātes rēķina?

Ekonomisks un ieteicams  risinājums ir koka karkasa māja vai paneļu māja. Izvēloties pārdomātus būvniecības risinājumus un tehnoloģijas, šādu paneļu māju ir iespējams uzbūvēt – izturīgu, ilgmūžīgu, energoefektīvu un ekonomisku gan būvniecības, gan ekspluatācijas izmaksu ziņā.

Paneļu mājas ir saliekamo māju paveids, kas no moduļu mājas atšķiras ar to, ka atkārtojamais elements ir nevis modulis veselu, izbūvētu telpu lielumā, bet kā atsevišķi paneļi – plaknes. Paneļu mājas elementi-paneļi tiek ražoti rūpnīcā, atbilstoši paneļu mājas plānotajam pielietojumam (ārsiena, iekšsiena, pārsegums, jumta pārsegums u.c.), iemontējot nepieciešamo izolējošo un siltumizolācijas materiālu kārtas. Ražotnē tiek saražots, precīziem izmēriem atbilstošs, koka karkasa rāmis ar iestrādātiem papildus stiprinājumiem un montāžas  savienojumiem, kas nodrošina paneļu mājas vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību, tādējādi nodrošinot visas paneļu mājas-ēkas konstrukcijas izturību.

Paneļu mājā koka karkass pilda nesošās konstrukcijas funkciju, un tiek apšūts ar finiera vairogiem un ģipškartonu. Paneļu mājas iekšpusē tiek iestrādāts siltumizolācijas materiāls, kas vienlaikus nodrošina  gan siltumizolāciju, gan skaņas izolāciju. Pēc tam gatavie koka karkasa paneļi no rūpnīcas tiek nogādāti  uz būvniecības objektu,  un tur koka karkasa māja tiek montēta uz vietas. Salīdzinājumam var teikt – salikta no paneļiem kā lego klucīšiem.

Izmantotās tehnoloģijas iespaidā, koka karkasa māju-paneļu māju var uzbūvēt ļoti īsā laikā, kas nodrošina racionālu un ekonomisku rezultātu.  Rūpnieciskā ražošana nodrošina darba spēka izmaksu samazināšanu, būvniecības procesa paātrināšanu, kas tiešā veidā samazina kopējās būvniecības izmaksas. Līdzīgi kā moduļu mājām, koka karkasa paneļu māju ražošanas un būvniecības procesā ir minimāli ražošanas un būvniecības atkritumi, tā vienkāršā iemesla dēļ, ka ir precīzi paredzams, cik daudz, kādu izmēru un kādi materiāli nepieciešami ražošanas procesā.

Paneļu māja. Plašas dizaina iespējas. // Arhitekti: Alejandro Soffia and Gabriel Rudolphy//Foto: dezeen.com

Līdzīgi kā moduļu mājām, augstā kvalitāte un pabeigtības stadija ļauj būvniecību objektā veikt ātri un neiespaidojoties no laika apstākļiem. Turklāt paneļu māju būvniecībā nav nepieciešama smagā tehnika.

Viena  no paneļu māju priekšrocībām ir arī tā, ka rūpnieciski ražotie paneļi veido hermētisku mājas konstrukciju, bez putekļiem, mitruma uzkrāšanas būvniecības laikā. Salīdzinot ar moduļu māju, kur moduļa interjers var būt pilnībā pabeigts, paneļu mājai ir jāveic gan ārējā, gan iekšējā apdare, ventilācijas, apkures, kanalizācijas u.c jautājumi. Tāpēc ar ievākšanos jaunajā paneļu mājā ir mazliet jāuzgaida.

Dizaina ziņā paneļu mājai ir lielāka daudzveidība nekā moduļu mājai, pieļaujot plašākus paneļu kombinēšanas variantus. Tāpat arī galējo mājas izmēru ziņā paneļu māja nav tik ierobežota kā moduļu māja. Koka karkasa paneļu māju var pat neatšķirt no koka karkasa mājas, kas būvēta objektā uz vietas, jo pieļauj iespējas izbūvēt vairākus stāvus.

Koka karkasa paneļu māja var būt moderna, ar liektām formām, plašām telpām, stiklotu fasādi un augstas, kā arī tās var būt vairāk tradicionālas, masīvas, apšūtas ar jebkāda veida fasādi – akmens, PVC, koka līstītēm u.c. Plašais apdares materiālu klāsts apmierina pat visprasīgākos klientus. Lai arī pamatā konstrukcija ir viena un tā pati, divu dažādu apdares materiālu izmantojums var radīt ilūziju par divām dažāda tipa mājām. Tā kā dizains ir atkarīgs no paša pasūtītāja vēlmēm.

Paneļu māja ir elastīga, jo tās ārsienas un iekšsienas iespējams salikt dažādos veidos un vajadzības gadījumā piemontēt jaunas sienas, plašākas dzīvestelpas meklējumos. Māju iespējams viegli modernizēt, balstoties uz šo koka karkasa tehnoloģiju.

Ja moduļu mājai pietiek ar betona, ķieģeļu vai metāla balstiem un skrūvjpāļu pamatiem, tad paneļu mājai labāk derēs tradicionālie lentveida vai plātnes veida pamati, kas ir vieglas uzbūves, vienkāršāki pamati.

Standartizētais ražošanas process nodrošina kvalitatīvas konstrukcijas vienības un izvairīšanos no aukstuma tiltiņiem. Tā kā ražošanas un montāžas procesā piedalās augsti kvalificēti darbinieki, un produkcija tiek stingri kontrolēta, tas nodrošina perfektu gala iznākumu.

Tā kā laiks ir nauda, tad ļoti nozīmīgs faktors, apsverot paneļu mājas iegādi, ir mājas salikšanas ātrums – paneļus var salikt 3-5 dienu laikā – montāžas darbiniekus īrējot uz mazāku laiku, tiek radīti mazāki izdevumi.

Pats mājas paneļu ražošanas process ir ātrs – apmēram divi mēneši. Savienošana rūpnīcā un montāža uz vietas noris strauji, jo nav nekādu “slapjo” darbu – betona, savienojumu līdzināšana u.c. darbi, kuru dēļ ir jāgaida slapjo materiālu izšūšana. Piemēram, mūra māju būvniecībā tas izteikti paildzina darba gaitu. Turklāt visi izmantotie materiāli ir sertificēti, tos neietekmē apkārtējās vides apstākļi. Siltumizolācija tiek testēta iepriekš, kas nodrošina lielisku siltumizolāciju, neskatoties uz salīdzinoši plānajām koka karkasa sienām.

Paneļu mājas – koka karkasa saliekamā māja, kam raksturīga izturība, ilgmūžīgums, energoefektivitāte un ekonomiskums. Paneļu māja ir ērti uzstādāma, darbs pie būvniecības uz vietas ir īsā laika posmā. Paneļu mājas būvniecība var šķist bezgala vienkārša un gandrīz vai jebkura spēkiem uzceļama, tomēr montāžas procesu jāuztic profesionālam un sertificētam darbaspēkam, lai novērstu neatbilstošu apiešanos ar rūpnīcā perfekti izgatavotajiem materiāliem.

Un kurš ir teicis, ka paneļu mājas ir vienveidīgas? Nē, to dizains ir atkarīgs tikai no idejām!
Turklāt pabeigta paneļu māja ne ar ko neatšķiras no koka karkasa mājas vai moduļu mājas.