Paneļu māja jeb saliekamā māja – kā uzbūvēt ekonomiski, nesamazinot ēkas kvalitāti?

Projekts “Amber” // Platība: 124 m2 // Vizualizācija: northouse.lv
Lai uzbūvētu privātmāju par ekonomiskām izmaksām, neietaupot uz kvalitātes rēķina, ļoti labs un ieteicams risinājums ir koka karkasa māja jeb tā dēvētā paneļu māja northouse.lv/panelu-majas/, moduļu māja, saliekamā māja vai vienkārši gatavā māja. Izvēloties pārdomātus būvniecības risinājumus un tehnoloģijas, šādu māju ir iespējams uzbūvēt – izturīgu, ilgmūžīgu, energoefektīvu un ekonomisku gan būvniecības, gan ekspluatācijas izmaksu ziņā.
Paneļu māja jeb saliekamā māja – var uzbūvēt rekordīsā laikā
Mūsdienās populārākā tehnoloģija, ko izmanto būvējot koka karkasa mājas, ir tā dēvētā Kanādas tehnoloģija, kas ir radusies Kanādā. Kanādas tehnoloģijas pamatā ir: trīs galvenie ēkas sienu veidi – nesošā, norobežojošā, kā arī siltumu un skaņu izolējošā siena, kas tiek nodrošināta ar materiāliem, kas uzlabo konkrētās sienas funkcionalitāti. Koka karkass šādās mājās kalpo kā nesošā konstrukcija, un tiek apšūts ar finiera vairogiem un ģipškartonu. Savukārt paneļu iekšpusē tiek iestrādāts siltumizolācijas materiāls, kas nodrošina gan siltumizolāciju, gan skaņas izolāciju vienlaikus. Pateicoties tehnoloģijai, koka karkasu māju (ko mēdz dēvēt arī par saliekamo māju, paneļu māju, moduļu māju vai vienkārši gatavo māju) var uzbūvēt ļoti īsā laikā northouse.lv/panelu-majas-razosanas-buvniecibas-process/. Racionālo un ekonomisko aspektu nodrošina tas, ka māja tiek būvēta no rūpnieciski ražotiem moduļiem jeb gataviem koka paneļiem. Ražotnē tiek saražots, precīziem izmēriem atbilstošs, koka karkasa rāmis ar iestrādātiem papildus stiprinājumiem un montāžas savienojumiem, kas nodrošina vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību, tādējādi nodrošinot visas ēkas konstrukcijas izturību. Pēc tam gatavie koka paneļi no rūpnīcas tiek nogādāti uz būvniecības objektu, un tur koka karkasa māja tiek samontēta uz vietas.

Projekts “Otīlija 4” // Platība: 72,9 m2 // Vizualizācija: northouse.lv
Šī tehnoloģija ļauj samazināt gan darba spēka izmaksas, gan ievērojami paātrināt būvniecības procesu, un tieši tāpēc samazinās būvniecības kopējās izmaksas. Papildus tam, būvējot koka karkasa māju, ir salīdzinoši minimāls būvmateriālu patēriņš un ļoti neliels būvmateriālu atlikums, kas arī, protams, ir izmaksu samazinošs faktors. Koka karkasa mājas būvniecībā izmantotie būvmateriāli pastiprina un uzlabo viens otra funkcionalitāti, tādējādi ļaujot strādāt jebkuros laika apstākļos, kā arī, pateicoties tehnoloģijai, būvniecības laikā var neizmantot smago tehniku.
Pēc vispārpieņemtajiem standartiem koka karkasa mājas būvniecība ilgst ne ilgāk kā 12 nedēļas un izmaksā daudz lētāk, nekā, piemēram, ķieģeļu mājas būvniecība.
Paneļu māja jeb saliekamā māja – kvalitāti nodrošina pārdomātas tehnoloģijas
Ja tiek būvēta koka karkasa māja, ir svarīgi izmantot pārdomātus un konstruktīvus risinājumus, lai nepieciešamības gadījumā, varētu racionāli veikt pārbūvi vai modernizāciju. Tas ļaus ievērojami paildzināt koka karkasa ēkas mūžu.
Tehnoloģiski pareizi uzbūvēta koka karkasa māja spēj izturēt līdz 9 balles spēcīgu zemestrīci. Uzskata, ka koka karkasa mājas mūžs ir 75 gadi. Tomēr pieredze rāda, ka koka mājas kalpo daudz ilgāk.

Projekts “Krokuss” // Platība: 44,05 m2 // Vizualizācija: northouse.lv
Piemēram, Latvijas Brīvdabas muzejā izstādīto celtņu vecums ir datējams sākot no 17.gs. beigām līdz 20.gs.30. gadiem, tātad vismaz un vairāk kā simts gadus vecas, savukārt, piemēram, Vācijā esošās vecākās koka mājas ir pat 800 gadus senas. Līdz ar to, tas pierāda, ka koka māja ir izturīga jebkādos klimatiskajos apstākļos un iztur laika pārbaudi.
Koka karkasa mājas ekspluatācija – kā vēl var ietaupīt?Lai koka karkasa mājas ekspluatācija būtu vēl ekonomiskāka, ieteicams pievērst uzmanību arī šādiem faktoriem:
Ūdens ekonomija, tā tiek panākta, piemājas teritorijā pārdomāti ierīkojot apzaļumošanas un drenāžas sistēmas, kas ļauj ekonomiski patērēt ūdeni. Svarīgi ir arī, lai mājā ierīkotā santehnika un iekārtas ekonomiski patērētu ūdeni.
Elektrības ekonomija, to var panākt, ierīkojot koka karkasa mājā ierīces, kas kontrolē elektroenerģijas patēriņu, samazinot elektrības padevi vai pat to atslēdzot, piemēram, diennakts stundās vai laika periodos, kad mājinieku nav mājās.