+371 22841890

 

Paneļu māja jeb saliekamā māja – kā uzbūvēt ekonomiski, nesamazinot ēkas kvalitāti?

Amber

Projekts “Amber” // Platība: 124 m2 // Vizualizācija: northouse.lv

Lai uzbūvētu privātmāju  par ekonomiskām izmaksām, neietaupot uz kvalitātes rēķina, ļoti labs un ieteicams  risinājums ir koka  karkasa māja jeb tā dēvētā paneļu māja northouse.lv/panelu-majas/, moduļu  māja, saliekamā māja  vai  vienkārši  gatavā  māja. Izvēloties pārdomātus būvniecības risinājumus  un tehnoloģijas, šādu māju ir iespējams uzbūvēt – izturīgu, ilgmūžīgu, energoefektīvu un ekonomisku gan būvniecības, gan ekspluatācijas izmaksu ziņā.

Paneļu  māja jeb saliekamā māja –  var uzbūvēt  rekordīsā laikā
Mūsdienās populārākā tehnoloģija, ko izmanto būvējot koka karkasa mājas, ir  tā dēvētā Kanādas  tehnoloģija, kas  ir radusies Kanādā. Kanādas tehnoloģijas pamatā ir:  trīs galvenie ēkas sienu veidi – nesošā, norobežojošā, kā arī siltumu un skaņu izolējošā siena, kas tiek nodrošināta ar materiāliem,  kas uzlabo  konkrētās sienas funkcionalitāti.  Koka karkass šādās mājās kalpo kā nesošā konstrukcija, un tiek apšūts ar finiera vairogiem un ģipškartonu. Savukārt paneļu iekšpusē tiek iestrādāts siltumizolācijas materiāls, kas nodrošina  gan siltumizolāciju, gan skaņas izolāciju vienlaikus. Pateicoties tehnoloģijai, koka karkasu māju (ko mēdz dēvēt arī par saliekamo māju, paneļu māju, moduļu māju vai  vienkārši gatavo māju) var uzbūvēt ļoti īsā laikā northouse.lv/panelu-majas-razosanas-buvniecibas-process/.  Racionālo un ekonomisko aspektu nodrošina tas, ka  māja  tiek  būvēta no rūpnieciski ražotiem moduļiem jeb gataviem koka  paneļiem. Ražotnē tiek saražots, precīziem izmēriem atbilstošs, koka  karkasa rāmis  ar  iestrādātiem papildus stiprinājumiem un montāžas  savienojumiem, kas nodrošina vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību, tādējādi nodrošinot visas ēkas konstrukcijas izturību.  Pēc tam gatavie koka paneļi no rūpnīcas tiek nogādāti  uz būvniecības objektu,  un tur koka karkasa māja tiek  samontēta uz vietas.

Projekts “Otīlija 4” // Platība: 72,9 m2 // Vizualizācija: northouse.lv

Šī tehnoloģija ļauj  samazināt gan darba  spēka izmaksas, gan  ievērojami paātrināt būvniecības procesu, un tieši  tāpēc samazinās būvniecības kopējās izmaksas. Papildus tam, būvējot koka karkasa māju, ir salīdzinoši minimāls būvmateriālu patēriņš un ļoti  neliels būvmateriālu atlikums, kas arī, protams, ir izmaksu samazinošs faktors. Koka karkasa mājas būvniecībā izmantotie būvmateriāli pastiprina  un  uzlabo viens  otra funkcionalitāti, tādējādi  ļaujot strādāt jebkuros  laika apstākļos, kā arī, pateicoties tehnoloģijai, būvniecības laikā  var  neizmantot smago tehniku.

Pēc vispārpieņemtajiem  standartiem koka karkasa mājas būvniecība ilgst ne ilgāk kā 12 nedēļas un izmaksā  daudz lētāk, nekā, piemēram, ķieģeļu  mājas būvniecība.

Paneļu māja  jeb saliekamā  māja – kvalitāti  nodrošina pārdomātas tehnoloģijas
Ja tiek  būvēta koka karkasa māja, ir svarīgi  izmantot pārdomātus  un konstruktīvus risinājumus, lai nepieciešamības gadījumā, varētu racionāli veikt pārbūvi  vai modernizāciju.  Tas ļaus ievērojami paildzināt koka  karkasa  ēkas mūžu.
Tehnoloģiski pareizi  uzbūvēta koka  karkasa māja spēj  izturēt līdz 9 balles spēcīgu zemestrīci. Uzskata, ka koka karkasa mājas mūžs  ir  75 gadi. Tomēr pieredze rāda, ka koka mājas kalpo daudz ilgāk.

1cs

Projekts “Krokuss” // Platība: 44,05 m2 // Vizualizācija: northouse.lv

Piemēram, Latvijas Brīvdabas muzejā izstādīto celtņu vecums ir datējams  sākot no 17.gs. beigām līdz 20.gs.30. gadiem, tātad vismaz un vairāk kā  simts  gadus vecas, savukārt, piemēram, Vācijā esošās vecākās koka mājas ir pat 800 gadus senas. Līdz ar to, tas pierāda, ka koka māja  ir izturīga  jebkādos  klimatiskajos apstākļos un iztur laika pārbaudi.

Koka karkasa mājas ekspluatācija – kā  vēl var ietaupīt?Lai koka karkasa mājas ekspluatācija būtu  vēl ekonomiskāka, ieteicams pievērst uzmanību arī  šādiem faktoriem:

Ūdens ekonomija, tā tiek panākta, piemājas teritorijā pārdomāti  ierīkojot apzaļumošanas  un drenāžas  sistēmas,  kas  ļauj ekonomiski  patērēt ūdeni. Svarīgi ir arī, lai  mājā ierīkotā  santehnika un  iekārtas ekonomiski patērētu  ūdeni.

Elektrības ekonomija, to var panākt, ierīkojot koka karkasa mājā ierīces, kas kontrolē elektroenerģijas patēriņu, samazinot elektrības padevi vai pat to atslēdzot, piemēram, diennakts stundās vai laika  periodos,  kad mājinieku nav mājās.