+371 22841890

MODUĻU MĀJAS

Moduļu mājas tiek ražotas rūpnīcā un sastāv no moduļiem – atkārtojamām sekcijām. Moduļu mājas veidojas iepriekš rūpnīcā samontējot materiālus, saliekot tos kopā vienā elementā, kas var tikt kombinēts ar citu moduļu mājas elementu-modeli, veidojot vairākas moduļu mājas telpas un sarežģītākas konstrukcijas. Moduļa māja sastāv no grīdas, sienām, jumta, kas kopā ir savienoti un pabeigti jau rūpnīcā.

Moduļa māja tiek transportēta uz būvlaukumu, kur izkraujot objektā nepieciešama celtniecības krāna palīdzība, un tiek veikti pēdējie montāžas darbi.

Moduļu mājas kombinēšanas-moduļu mājas projekta variācijas ir bezgalīgas – saliekot vienu aiz otra vienā rindā, ar sāniem blakus, vienu virs otra u.t.t.

Augsto moduļu māju kvalitāti un ražošanas procesa efektivitāti nodrošina kontrolēta rūpnīcas vide, stingri ražošanas noteikumi un koka moduļu māju būvniecībā apmācīti speciālisti. Rūpnieciski izgatavotās moduļu mājas var aptvert no 60 – 95% mājas interjera (tai skaitā iekšējās komunikācijas), piemēram, virtuves mēbeles un citas mēbeles var jau pievienot rūpnīcas etapā. Moduļa māja tiek transportēta ar kravas auto uz būvlaukumiem, un būvniecības process uz vietas tiek samazināts līdz minimumam, moduļu māju pabeigtības pakāpes dēļ. Tas savukārt samazina iespējamo laika apstākļu ietekmi, salīdzinot ar būvniecības procesu uz vietas. Moduļu mājas savienošana mēdz aizņemt laiku no pāris stundām līdz dažām dienām. Rezultāts ir augstas kvalitātes, hermetizētas un energoefektīvas moduļu mājas. Moduļu mājas-ēkās būvniecībā bieži izmanto konstruktīvi izolētus paneļus (SIP – Structural Isolated Panels),  vieglas konstrukcijas, kur paneļu plāksnes no abām pusēm aptver poliuretāna (PU) vai putupolistirola (EPS) slāni.

Moduļu mājas var tikt izmantotas ne tikai ilglaicīgai apdzīvošanai  kā privātmājas, bet var tikt izmantotas īslaicīgāku pasākumu nodrošināšanai – nometnes, skolas, militārās ēkas, industriālās ēkas, baznīcas, tirdzniecības iestādes, veselības aprūpes iestādes, dažāda tipa biroju ēkas u.c. Tāpat viens no moduļu māju pieprasītākajiem būvniecības reģioniem ir attālās vai lauku teritorijas, vietas, kur pilna cikla būvniecība var nebūt saprātīga vai iespējama, kā piemēram Arktikā.
Moduļu mājas sastāv no koka karkasa ar metāla iekšējo rāmi, kas nodrošina izturību un iespēju māju pārvadāt.

Pop-up bibliotēka Ļubļanā, Slovēnijā veidota no trim moduļiem. // Arhitekti: OFIS, C+C, C28 // Foto: dezeen.com

Moduļu māju priekšrocības:

 • ātra uzstādīšana un ieguldījumu atdeve: moduļu mājas rūpnieciskais pabeigtības līmenis veicina darba, darba uzraudzības un finansiālo līdzekļu samazināšanu. Moduļu mājas konstrukcijas īpatnības nodrošina, ka vienlaikus var tik ražotas grīda, sienas, jumts, spāres un griesti, kas tiek sakombinēti kopā kā viena vesela forma. To, protams, nevar iesākt pilna cikla būvniecībā uz vietas – nevar, piemēram, uzlikt jumta spāres pirms pabeigtas nesošās sienas. Tādējādi ražošanas process moduļu mājām, salīdzinot moduļu māju ar koka karkasa būvniecību uz laukuma, tiek samazināts uz pusi.
 • iekštelpu izbūve var tikt veikta neatkarīgi no laika apstākļiem, palielinot darba efektivitāti un samazinot iespēju, ka materiāli tiks sabojāti.
 • moduļu mājas var tikt “uzceltas” nomaļās teritorijās, kur transporta izdevumu dēļ būtu sadārdzināta parastas mājas būvniecība. Tāpat moduļu māja ir izdevīga tajos gadījumos, kad ātri ir jānodrošina medicīniskās vai sanitārās ēkas.
 • materiālu efektīva izmantošana ražošanas procesā nodrošina zemu atkritumu daudzumu. Būvējot moduļu māju, ir skaidri zināms vajadzīgais materiālu daudzums, materiālu izmērs un skaits ko nodrošina moduļu mājas projekti. Materiāli, kas tiek samazināti, ir: koka paletes, kartons, ģipškartons, koksne, betons, ķieģeļi un cements.
 • videi draudzīgs montāžas process: būvniecības darbu un materiālu zemais atkritumu daudzums būvniecības objektā tiešā veidā pozitīvi ietekmē vidi.
 • elastīgums: jaunu vajadzību gadījumā gatava moduļu māja var tikt papildināta ar vēl kādu gatavu moduli. Papildināt var ne tikai viena stāva līmenī, bet var arī veidot papildus stāvus. Moduļus var sadalīt, pārvietot un atjaunot pēc vajadzības.
 • kvalitāte: moduļu mājas tiek ražotas stingri kontrolētā vidē, kur moduļi tiek pakļauti uzraudzībai, ražoti atbilstoši valsts noteikumiem un sertificētājiem. Tā kā katrs moduļu mājas modulis uz būvniecības vietu tiek transportēts atsevišķi, tam jāiztur transportēšanas un uzstādīšanas prasības kā vienam veselumam. Tā kā katrs modulis pats par sevi ir izturīgs, tad moduļu kopums ir izturīgāks par konstrukciju, kas pilnībā būvēta uz vietas.
 • moduļu mājas uzlabota gaisa kvalitāte: mitruma līmenis konstrukcijās tieši ietekmē gaisa kvalitāti jaunbūvēs. Tā kā moduļi tiek ražoti rūpnieciski, izmantojot sausus, atbilstošus materiālus un apkārtējā vide tos nevar ietekmēt, tad moduļu mājas konstrukcijas saglabā minimālu, pieļaujamu mitruma līmeni.

Trūkumi:

 • transportējot moduļu mājas aizņem daudz vietas;
 • transportēšanas un ražošanas iespēju ierobežojums moduļu mājām var iespaidot moduļa mājas izmēru, tādējādi ietekmējot arī iekštelpu izmērus;
 • aizdevumu iestādes var neatbalstīt moduļu mājas kredīta līnijas piešķiršanu moduļu mājām.

Ievērībai – moduļu māja nav konteineru māja. Lai arī bieži konteineru māju sauc par moduļu māju, tām nav koka karkass, tās balstās uz kravas konteineru metāla pamata. Pat pēc ārējā izskata abu tipu mājas ir ļoti atšķirīgas. Pabeigta koka karkasa moduļu māja ārēji līdzinās tipiskai koka mājai, kas būvēta būvniecības laukumā, bet konteineru māja vairāk vai mazāk saglabā savu konteinera formu. Viena konteinera māja derēs kā variants mazai brīvdienu mājai, bet lai iegūtu papildus apdzīvojamo telpu, jāpievieno atsevišķs konteiners.
Izmaksu ziņā moduļu māja ir lētāka, nekā māja, kas būvēta objektā uz vietas. Protams, tas atkarīgs no tā, cik māja ir komfortabla un cik liels luksuss  ir pieejams. Tāpat izmaksas ir atkarīgas no mājas plānotā izmēra. Ir jāapsver, cik kvadrātmetri patiešām ir nepieciešami, lai ērti un brīvi apdzīvotu māju.  Nereti cilvēki pasūta milzīgas privātmājas, bet paši nespēj ne apdzīvot visu platību, ne pienācīgi uzturēt. Moduļu māju galējās izmaksas balstās arī lielā mērā uz transportēšanas izdevumiem.
Kas ir Luksusa moduļu mājas? Luksusa moduļu mājas piepilda ikvienu pasūtītāja vēlmi pēc noteiktiem materiāliem, interjera dizaina prasībām, jumta dimensijām un stāvu plānojumiem. Moduļu māju ražošanā tiek izmantots apmēram 20% vairāk koksnes, māja ir stabila savos izmēros un formās. Profesionāli meistari iegulda kvalitatīvu darbu. Konstrukcijā tiek izmantoti tikai augstas kvalitātes materiāli, tādēļ noteikti var runāt par moduļu māju ilgmūžību.

Moduļu māju uzstādīšanas procesu var vērot šajā video:

Moduļu māja – ātri, ērti, kompakti! Un lai arī uzstādīšanas process moduļu mājai ir īss, mājas var lepoties ar lieliskiem ilgmūžības rādītājiem. Moduļu māja ir lielisks variants nākotnes mājai, kuru vienmēr var papildināt, paplašināt, izmainīt.

Moduļu izmēri moduļu mājām var variēt (nepārsniedzot kravas pārvadājumos atļauto maksimālo), bet pēc kvalitatīvu montāžas darbu pabeigšanas pat nav nosakāms, kā māja tikusi celta.

Moduļu māju būvniecībā izmantotie materiāli ir tikpat kvalitatīvi kā koka karkasa māju būvniecībā izmantotie. Turklāt moduļi tiek būvēti izturīgāki, naglu vietā izmantojot skrūves, savienojumu vietas papildus salīmējot, un konstrukcijā izmantojot 8-10%  vairāk  koksnes.

Piemērs tam, ka arī tradicionāla, “kastveidīgas” formas moduļu māja iekštelpās var būt omulīga un gaiša, ka patiesībā tā ir ideāla vieta dizaineru radošo domu lidojumam.