+371 22841890

MODUĻU MĀJAS UN KOKA KARKASA MĀJAS SALĪDZINĀJUMS

Moduļu mājas dažādās dizaina espējas.// Foto: stillwaterdwellings.com

Lai arī šķiet, ka koka karkasa mājas un moduļu mājas ir gandrīz viens un tas pats, šīm abām konstrukcijām ir zināmas atšķirības. Protams, abu tipu mājas tiek būvētas no kokmateriāliem, kvalitatīvas koksnes un citiem līdzīgiem materiāliem. Tāpat vizuāli nevar nošķirt gatavu moduļu māju no gatavas koka karkasa mājas. Moduļu mājas un koka karkasa mājas kļūst iecienītas, jo paaugstinās māju energoefektivitāte, dizaina iespējas un paātrinās mājas būvniecības process. Lai arī valda stereotipi par moduļu mājām kā neglītām, vienādām kastēm, mūsdienās pabeigtu moduļu māju nevar atšķirt no koka karkasa mājas. Kādas ir galvenās atšķirības abu koka privātmāju veidos?
Pirmkārt, atšķirības jau novērojamas pašā konstrukcijā. Moduļu mājas tiek veidotas no vairākiem moduļiem, kas tiek ražoti rūpnīcā, stingri kontrolētā vidē un tiek transportēti uz būvniecības vietu. Katra moduļa izmēri ir limitēti transportēšanas noteikumu dēļ. Tāpat jāapsver piegādes apstākļi, nereti pa ceļam, transportējot gatavos moduļus, neparedzētu apstākļu dēļ var rasties dažādi konstruktīvi bojājumi. Šajā ziņā koka karkasa māja, kas tiek būvēta uz vietas, būvniecības laukumā neiegūst nekādus bojājumus. Taisnības labad gan jāsaka, ka koka karkasa māju būvniecībai uz vietas tāpat ir rūpīgi jāseko līdzi, lai objektā, glabājot būvniecībai paredzētos būvmateriālus, tie neciestu no nelabvēlīgas  laikapstākļu ietekmes.
Ikvienam pasūtītājam, it sevišķi Latvijā, ir tendence veidot savu privāto vidi tieši sev raksturīgu un ērtu, tāpēc ir liels pieprasījums pēc individuāliem projektiem. Šajā ziņā pateicīgāka konstrukcija ir koka karkasa mājām, jo tās ir vieglāk pielāgojamas klienta vēlmēm. Moduļu māju ražošanā individualizācijai

Modernā villa – moduļu mājas paraugs Vācijā. Mājai raksturīgs caurspīdīgums, gaisīgums, kas atspēko mītu par moduļu māju kā garlaicīgu kasti. //Foto: Huf Hous

vienmēr būs ierobežotākas iespējas, tīri ražošanas īpatnību dēļ, bet iespēju robežās moduļu māju dizaina un konstrukcijas ziņā pielāgošanu var veikt.

Izmaksu ziņā moduļu mājas vērtība ir zemāka nekā koka karkasa mājai, tāpēc eksperti min, ka moduļu māju vēlāk pārdot ir grūtāk nekā koka karkasa māju. Iemesls tam ir māju vērtība banku vai aizdevēju acīs, jo moduļu mājas vērtība tiek pielīdzināta pārvietojamam, mobilām mājām, kamēr koka karkasa mājas tiek uztvertas par pilnvērtīgām, stabilām būvēm. Turklāt mobilo māju vērtība laika gaitā tikai mazinās.
Lai uzsvērtu atšķirību starp abu veidu mājām, ielūkosimies moduļu māju priekšrocībās un trūkumos.

Moduļu māju galvenās priekšrocības
Būvniecības laiks: paralēli mājas būvniecībai rūpnīcā, tiek veikti pamatu ieklāšanas darbi, kas samazina kopējo mājas būvniecības laiku. Tikmēr koka karkasa mājas būvniecībā šie darbi nevar tikt veikti paralēli.
Kvalitātes kontrole: rūpnīcā tiek veikta kvalitātes kontrole ikvienā montāžas solī, tāpēc konstrukcija ir stabila, kvalitatīva un vienota. Transportēšanas stabilitātei paredzētie tērauda elementi moduļa konstrukcijā nodrošina ēkas stabilitāti pēc visu moduļu montāžas veselā ēkā.
Ilgmūžība: moduļu māju būvniecībā jau pašā dizaina pamatā tiek pievērsta uzmanība ilgtspējīgai būvniecībai, ilgmūžīgu materiālu izmantošanai, saules paneļu klātbūtnei un ūdens otrreizējās pārstrādei. To, protams, var iekļaut arī būvējot koka karkasa māju.
Līdzekļu ekonomija: moduļu mājas izmaksas ir zemākas nekā koka karkasa mājām.

Moduļu mājas jāuztver kā mūsdienīgs risinājums privātmājas būvniecībā, tas ir gudrāks, efektīvāks un videi draudzīgāks mājas būvniecības veids. Inženiertehniskie atklājumi un iespējas pirmās atrod ceļu uz  moduļu mājām, lai būves taptu arvien kvalitatīvākas, atbilstošākas dažādiem rādītājiem.

Filipa Stārka radīts projekts “P.A.T.H.”//Philippe Starck,//Foto: Yahoo

MODUĻU MĀJAS: MĪTI UN FAKTI

 1. Mīts: Rūpnieciskā ražošana nozīmē sliktāku kvalitātiModuļu rūpnieciskās ražošanas zemās izmaksas daudzos gadījumos tiek uztvertas kā sliktākas kvalitātes konstrukcija. Kaut gan būvnormatīvi jebkurām celtnēm tiek veidoti, lai sasniegtu vienādus rezultātus. Tāpat moduļu konstrukcija tiek projektēta tā, lai līdzinātos vai pat pārsniegtu koka karkasa mājas prasības. Rezultātā rūpnīcā tiek veidoti moduļi, kas pilnībā atbilst būvnormatīvu noteikumiem. Zemās izmaksas veidojas mazo materiālu pārpalikumu un kontrolēta ražošanas procesa dēļ.
 2. Mīts: Standartizēts, nepievilcīgs, garlaicīgs dizains
  Populārākais uzskats par moduļu mājām ir tāds, ka tās līdzinās kastēm, līdzīgi kā kravas konteineri. Tomēr realitātē moduļu sistēmas ļauj būvēt māju līdzīgi kā no klucīšiem, ar plašākām iespējām un variācijām, kā šos klucīšus izkārtot. Turklāt moduļu māju ārējās fasādes apdarē nav nekādu ierobežojumu.
 3. Mīts: Ievainojamākas pret vētrām un ugunsgrēkiem nekā koka karkasa mājas
  Patiesība ir tāda, ka moduļu māju projektēšanā tiek iekļautas tādas pašas prasības kā koka karkasa mājām, kas tiek būvētas uz vietas – konstrukcijas noturība, izturība, ugunsdrošība, izturība pret vēju un laikapstākļiem.
 4. Mīts: Īslaicīga, nenoturīga, nevalitatīva celtne
  Pretēji valdošajam uzskatam, ka moduļu māju ražošanā tiek izmantoti nekvalitatīvi, nenoturīgi materiāli, patiesībā tiek izmantoti tādi paši materiāli kā koka karkasa māju būvniecībā. Turklāt, pielāgojot moduļus transportēšanai, papildus tiek pielietoti pat izturīgāki materiāli. Pirms māja tiek pārdota, tā iziet visas nepieciešamās pārbaudes un sertifikātus. Dažas kompānijas piedāvā pat luksusa klases moduļu mājas (ar cēlkoka grīdām, burbuļvannām, akmens, marmora kamīniem un atsevišķām ģērbistabām).
 5. Mīts: tikai cilvēki ar zemu ienākuma līmeni izvēlas moduļu māju
  Mīts ir nepatiess, ko iespējams izvēlēties luksusa līmeņa moduļu mājas, kuras vērtas vairākus simtus tūkstošus.