+371 22841890

Foto: lattelecomveikals.lv

MODERNĀS TENDENCES KOKA KARKASA MĀJĀS – GUDRĀ MĀJA

Mūsdienās laiks nestāv uz vietas, viss strauji mainās, attīstās, rodas dažādi tehnoloģiski jaunumi un atklājumi. Piemēram, ja vēl pirms 10 gadiem nebija pieejams katram savs mobilais tālrunis, tad tagad ir neiespējami iedomāties, kā citādāk savstarpējā saziņa un komunikācija būtu tik ātra un visaptveroša. Arvien būtiskāku nozīmi jaunu ēku būvniecībā iegūst energoefektivitāte un enerģijas taupīšana. Tādēļ var apsvērt savā koka karkasa mājā iebūvēt t.s. gudrās mājas sistēmu.

Par gudrajām mājām (angļu val. – “Smart house”) sauc mūsdienu mājokļus, kuros ir ierīkotas automatizētas ēku vadības sistēmas. Gudrā māja var izdarīt visus vajadzīgos uzdevumus, kad pašu iedzīvotāju nav mājās. Tas ietver efektīvāku laika plānošanu, efektīvāku energoresursu lietošanu u.c. priekšrocības.

Uzturēt sev lielu privātmāju, saimniecību ar papildus ēkām šķiet skaisti, tam visam ir savs šarms. Taču tas nekad nav bijis viegli, jo tas viss prasa daudz laika, atbildības un fizisko slodzi. Tāpēc ir ļoti daudz lietas, par ko jādomā vienlaicīgi. Nodrošināt apkuri, tīru mājokli, rūpes par tuviniekiem, sakārtot  mājas pagalmu, dažādus dārza darbus un citas lietas, kas vienam cilvēkam citreiz nav paveicams.

Paralēli tam visam ikvienam ikdienā ir savs darbs, kurā ir veicami neskaitāmi citi pienākumi. Tādēļ mūsdienās gudrās mājas var neticami atvieglot dzīvi, būtiski izmainot ikdienas dzīvi un padarot atpūtu mājās kvalitatīvāku.

Mūsdienu viedās mājas devīze ir – pasargāt cilvēkus no nelaimēm, rūpējoties par drošību mājās, kā arī nodrošināt komfortablu dzīvošanu, vienlaikus ietaupot energoresursus un lietderīgi izmantojot enerģiju. Jo vides aizsardzība, enerģijas taupīšana un oglekļa emisiju samazināšana mūsdienās ir nopietna un risināma problēma. Tādējādi gudrā māja ir arī ilgtspējības un jaunu vērtību simbols.

Gudrās mājas (citreiz sauktas arī par – viedās mājas) kontrole ir iedzīvotāju rokās, izmantojot mobilo tālruni vai datoru kā mājas vadības pulti.  Caur šīm ierīcēm, izmantojot internetu, var redzēt, kas notiek mājās, pašam nemaz neesot klāt.
Māja spēj rīkoties atbilstoši iedzīvotāju vajadzībām. Skaties, kā moduļu māja “Kasita“ir aprīkota ar modernajām tehnoloģijām un spēj reaģēt uz katru doto komandu.

Gudrās mājas funkcijas:

 • Vienmērīgas, vēlamās iekšējās mājas temperatūras uzturēšana. Apkures sistēma termostati tiek pievienoti Wi-Fi tīklam, kas lietotājam ļauj attālināti plānot, kontrolēt mājas temperatūru;
 • Ir iespējams kontrolēt, kas tuvojas mājai, pat ja pats iedzīvotājs nav mājās. Ikviens apmeklētājs ir redzams viedtālrunī, kur iespējams sazinātie vai noraidīt pēc vajadzības. Tāpat sistēma spēj atpazīt viesi, kas tuvojas mājai. Ja tas ir zaglis ar neadekvātu uzvedību, tad tiek nodots atbilstošām varas iestādēm;
 • Spēj nodrošināt ūdens padevi mājdzīvniekiem un telpaugiem, apliet zālāju un siltumnīcu ar speciālām iekārtām;
 • Atkritumu tvertnes pārrauga, kas tiek izmests;
 • Ventilācijas sistēmas automatizācija – veselīga svaigā gaisa apmaiņa un mitruma līmeņa uzturēšana;
 • Viedie ledusskapji, kas seko līdzi produktu termiņiem un par to brīdina; spēj izveidot receptes vakariņām, no tā, kas ir ledusskapī;
 • Veļas mazgātāji, žāvētāji sūta brīdinājuma īsziņas uz viedierīci, kad tie beidz darboties;
 • Ierodoties savās mājās tiek atvērtas garāžas durvis, nodrošinātas gaismas, mājās iedegts kamīns un ieslēgta iemīļotā mūzika caur viediem skaļruņiem;
 • Priekšrocības vecākiem cilvēkiem. Sistēma atgādina, kad jādod zāles. Ja cilvēkam paliek slikti ar veselību, tiek ziņotas slimnīcai, lai izsauktu un nogādātu tajās slimnieku. Pat ir izpētīts, kad aprūpējamam cilvēkam būtu ekonomiskāk dzīvot savā viedajā mājā, nekā to nogādāt uz speciālu aprūpes centru;
 • Veselīgu ēšanas paradumu ievērošana;
 • Noraida mazu bērnu vēlmi pirkstus likt sensoru vietās, pie cepeškrāsns, gludekļa, jebkuras ieslēgtas elektroierīces;
 • Viedie televizori;
 • Prombūtnes laikā tīrītāji nodrošina mājas tīrību;
 • Iedzīvotāju labsajūtas izpratne nodrošina ierīču iestatījumu automātisku pārslēgšanu, lai maksimāli nodrošinātu mājiniekam komfortu.

Kā tā darbojas
Jūsu koka karkasa mājā var būt daudz un dažādu modernu ierīču, piemēram, viedtālrunis, planšete, mājas kino zāle u.c., tomēr šāda māja neskaitās kā viedā māja. Gudrajai mājai ir jābūt sinhronizētai ar visām iekārtām, kas ir mājās. Tām ir atbilstoši jāstrādā kopā.

Sistēma strādā ar interneta starpniecību. Viedās mājas vadības tīkls nodrošina savienojumu caur mājas Kontrolieri, kas ir visas datorsistēmas centrālā daļa. Tā apkopo informāciju, izmantojot sensorus, kas tālāk saņem komandas uz tālvadības ierīcēm. Tālvadības ierīces darbojas, pieslēdzoties mājas automatizācijas lietotājprogrammai mājas Kontrolierī, kas caur internetu dotu ziņu uz iedzīvotāja datoru vai telefonu. Vadības tīkla galvenās iezīmes ir:  Elektrolīniju komunikācija, bezvadu pārraide, vītņu pārraide.
Viedās mājas sistēmas uzturēšanai nepieciešamās un ieteicamās ierīces: videonovērošanas ierīces, balss kontrolieri, sensori, rozetes, slēdzenes, spuldzes, vadības aksesuāri, kā arī pieejami viedās mājas komplekti.

Atbilstoši ierīkojot kvalitatīvu viedās mājas sistēmu, iespējams ietaupīt elektroenerģiju līdz pat  30-40%, bet pati sistēma var kalpot no 20 līdz 40 gadiem.

Foto: Publicitātes foto Tele2

Latvijā pirmā pārvietojamā gudrā māja tapusi Tele 2 paspārnē, kur uzbūvēta māja uz riteņiem, un gluži kā piekabe var tikt vesta līdzi ceļojumos ar auto.

Gudrās mājas aizsākumi
Gudrās mājas projekta aizsākumi meklējami fantāzijās “Kā būtu, ja dzīvotu pilnīgi automatizētā vidē, kur māja pati nodrošina komfortu, drošību un ekonomiju”. 20. gs. iesākās ar sadzīves tehnikas izgudrojumiem/pirmo dzinēju. Izgudroja pirmos elektroniski darbināmos putekļu sūcējus, ledusskapjus, krāsnis, veļas mašīnas, gludekļus, tosteri u.c. lietas.

20.gs. otrajā pusē (1966. gadā) izgudroja pirmo viedo ierīci. Tas bija virtuves dators ECHO IV. Ar kuru varēja ieslēgt, izslēgt virtuves ierīces un regulēt temperatūru. Taču šī ierīce netika tehniski atzīta un nenodeva pārdošanā. Līdz ar 2000. gadu arvien populārāka kļūst ideja par viedo māju. Veikalos parādās arvien vairāk viedo tehnoloģiju ierīces. Vēlāk pateicoties viedtālruņu un planšetdatoru klātesamībai, radās nepieciešamība pēc īpašām automatizācijas vadībām.

Gudrā māja ir dzīvesvieta, kurā enerģijas patēriņu optimizē, izmantojot informāciju tehnoloģijas. Tehnoloģija ir viens no enerģijas saglabāšanas līdzekļiem, kas varētu veicināt mājsaimniecību sektora ietaupījumus. Šāds mājoklis, kur ar enerģijas (tādām kā siltums, elektroenerģija) ražošanas iekārtām un ar akumulatora baterijām tiek iegūta vairāk enerģijas nekā tiek patērēta, atbilst Pozitīvās mājas principam. Pozitīvās mājas – ekonomiskas, ekspluatācijas laikā saražo vairāk enerģiju nekā to patērē. Gudrās mājas sistēma ļauj novērot koka mājas iekšējās enerģijas patēriņu, kā arī to kontrolēt.

Speciālisti paredz, ka viedo tehnoloģiju tirgus paplašināsies. Jo tas ne tikai veicina enerģijas saglabāšanu, bet arī uzlabo ikdienas dzīves ērtības.

Gudrās mājas priekšrocības:

 • Ērtība: Visi produkti mājās tiek ieprogrammēti atbilstoši iedzīvotāju vajadzībām.
 • Drošība: Tās ir ieprogrammētas, ar uzlabotu drošības nodrošināšanu.
 • Videi draudzīgs: Visas elektroiekārtas nodrošina optimālu energoefektivitāti.

Negatīvā puse:

 • Izmaksas: daži viedie produkti var izmaksāt diezgan dārgi.
 • Izglītošanās, gudrās mājas apgūšana: var radīt grūtības cilvēkiem visu apgūt. Taču tiek strādāts pie tā, lai tās atvieglotu skaidrā un saprotamā veidā.
 • Uzticamība – viedās mājas ir atkarīgas no interneta pieslēguma. Virtuālajā vidē var uzdarboties ļaunprātīgi hakeri, kas var viedo māju uzlauzt. Tādēļ iedzīvotāji uztraucas par datu konfidencialitāti. Lai mājas iedzīvotāji netiktu izspiegoti, jārūpējas par datu drošību.
 • Latvijā Gudrās mājas šobrīd vēl nav aktuālas. Ja Vācijā, piemēram, ir 18000 speciālistu, tad Latvijā to ir tikai 35. Taču tam ir vajadzīgs tikai laiks.
 • Lai uzsāktu dzīvi gudrajā mājā, jau būvniecības pašā sākumā jāparedz, cik ilgam laikam plānojat būvēt māju. Viedā sistēma ir jāieprogrammē.

Virtuālā tūre viedās mājas iekšienē: