+371 22841890

LOGI, SASTĀVDAĻAS UN LOGU VEIDI

Katrā dzīvojamā telpā liela nozīme tiek pievērsta logiem. Nereti tiek teikts – logi ir mājas acis. Tie mājās ienes dienas gaismu, rada estētisku baudījumu un plašas telpas efektu ikvienas privātmājas iekšpusē. Tāpat būtiski ir tas, ka logi  veicina svaiga gaisa plūsmas maiņu, pildot arī dabiskas ventilācijas funkciju. Tā kā logu izvēle ir ļoti plaša, to izvēli nosaka būvniecības vietas īpašas iezīmes, piemēram, biežs, spēcīgs vējš, spilgta saule u.c. faktori, kas pieprasa pievērst uzmanību noteiktām logu īpašībām. Tāpat logu izvēli noteiks arī mājas kopējais stils, piemēram, koka karkasa mājā iederīgi izskatīsies koka logi.

Loga pamatelementi ir rāmis, vērtne, stikla pakete, armējošais profils un furnitūra. Rāmis ir loga nekustīgā daļa, uz kuras tiek stiprināta loga vērtne jeb loga atveramā daļa, savukārt stikla pakete ir caurspīdīga, stikla konstrukcija, kas sastāv no divām vai vairākām savstarpēji hermētiski savienotām stikla loksnēm.  Atkarībā no tā, cik stikla loksnes ir izmantotas, pakešu logus iedala divos veidos – vienkameru loga pakete, kas sastāv no diviem stikliem, veidojot vienu kameru, un divkameru loga pakete, kas sastāv no trim stikliem, attiecīgi veidojot divas kameras. Armējošais profils ietver tērauda elements profila iekšpusē, kas nodrošina konstrukciju stabilitāti. Furnitūra ir rokturi, visi slēgšanas mehānismi un iekārtas, kas nodrošina loga atvēršanu, fiksāciju un aizvēršanu.

Logu konstrukcijas tiek ražotas no standarta profilu komplektiem. Visbiežāk izmanto pāris pamata profilus:
rāmja profils – izmantojams pamata konstrukcijas veidošanai (rāmis);
vērtnes – vērtnes un citi atvēršanas elementi;
imposts jeb šķērskoks – kalpo kā rāmja sadalītājs kontūrās, kurās var būt iestrādāta vērtne vai vērtņu uzkare trīs vai vairāk vērtņu logos;
pārseglīste– konstrukcija, kas kalpo stikla paketes stabilitātei;
ārējā palodze – loga ailes apakšējā ārējā daļa, kas pasargā rāmi no ūdens iekļūšanas tajā;
palodze – loga ailes apakšējā iekšējā daļa, kas pasargā no aukstuma iekļūšanas ēkā un siltuma zuduma, kā arī regulē siltuma un aukstuma plūsmu;
ailsāne – ģipša plāksne, ko izmanto sānu laukumu apdarei.

Neparasts logu veids, piemērots gan siltāka klimata apstākļos – lielas stikla logu plāksnes metāla rāmī, slīd gar mājas sienu:

Logi, kā ēkas norobežojošo konstrukciju būvizstrādājums, no siltumizolācijas viedokļa ir vājākie būves elementi. Būtiski logu iegādes laikā pievērst uzmanību ekspluatācijas īpašību deklarācijai (kur norādīta konkrētā loga vēja slodžu izturība un siltumcaurlaidība) un CE zīmei. Plašāk par to var iepazīties Patērētāju tiesību aizsardzības centra rakstā: Kam jāpievērš uzmanība, izvēloties logus. Turklāt, ja tiek izmantoti logi, kas izgatavoti no PVC profilsistēmām, svarīga ir to atbilstība būvnormatīva LBN 007-10 prasībai par svina savienojumu neizmantošanu PVC kompozīcijās – “Nekaitīguma prasība būvēm“.

Logu konstrukcijas siltuma caurlaidību raksturo nevis kameru skaits, bet konstrukcijas siltumcaurlaidības koeficients Uw, kas ir atkarīgs no trīs komponentiem Uf – loga rāmja siltuma caurlaidības koeficienta (arī koka un alumīnija rāmjiem), Ug – stiklojuma siltuma caurlaidības koeficienta, un ѱg – pakešu stikla atdalītāja radītā aukstuma tilta.

Īpaša uzmanība ir jāpievērš tam, lai logi ailās tiktu tehnoloģiski pareizi uzstādīti, nostiprināti, un pēc atbilstošiem izmēriem tiktu izveidotas logu montāžas šuves. Kā arī jāseko  līdzi, lai tiktu veikta pareiza siltumizolācijas materiāla ieklāšana, atbilstoši izmantojot tvaika izolācijas barjeru un no iekšpuses un ārpuses izveidotu hidroizolācijas barjeru. Vienlīdz  svarīga ir arī kvalitatīva logu ailu apdare un logu palodžu uzstādīšana no iekšpuses un ārpuses, neatstājot tukšas vietas zem ailu apdares riģipša slāņa un palodzēm.
Logu uzstādīšanas procesā svarīga ir ikviena detaļa, tādēļ, ja vēlies kvalitatīvus logus, necenties ietaupīt  uz to rēķina.

Koka logi
Koka materiāla galvenās priekšrocības ir dabīgums un estētiskums, tie iederas ikvienā interjerā. Pieaugot interesei par zaļo dzīvesveidu un videi nekaitīga materiāla izmantošanu, koka paneļu karkasa un eko māju būvniecību, logi kļūst aizvien pieprasītāki. Tehnoloģiskā progresa rezultātā ir uzlabojušās koka logu ražošana un produkta kvalitāte. Mūsdienās ražotie koka logi atšķiras no  padomju laiku koka logiem, tie ir daudz kvalitatīvāki ar rāmī iestrādātiem  blīvējošiem materiāliem nodrošinot aizsardzību pret lietu, kā arī labu ventilāciju. Koka logi tiek ražoti no trīs kārtās  līmēta koksnes sagatavēm, iestrādājot tajās  dažādu biezumu stikla paketes. Pieprasītākais koksnes materiāls ir priede  lētākās cenas dēļ, bet tiek izmantota gan ozola, gan lapegles u.c. Koka logu virsmu var beicēt, lakot vai krāsot, līdz ar to pieejams plašs klāsts ar iespējamiem toņiem.
Koka logu izgatavošanu Latvijā piedāvā neskaitāmas firmas, šeit ieskats ražošanas procesā:

Koka-Alumīnija logi
Koka-alumīnija logi ir kombinēta loga veids – koka logi, kas pārklāts ar alumīnija slāni. Tas ir ekoloģisks, ekonomisks, energoefektīvs un estētisks logu veids, jo apvieno termoizolāciju ar koka estētiskajām un alumīnija tehniskajām īpašībām. Alumīnijs ir viegls, korozijai nepakļāvīgs materiāls. Šādiem logiem ir krietni ilgāks kalpošanas mūžs, tāpēc koka-alumīnija logus mēdz dēvēt par investīciju nākotnē.  Alumīnija pārklājumam izmantojot pulverkrāsojuma metodi, iegūst vēlamo krāsas toni, kā arī koka vai akmens tekstūras imitāciju. Koka alumīnija logus var izmantot  vietās, kur logs ir pakļauts tiešai laika apstākļu ietekmei nokrišņiem, saules stariem – balkoniem, lodžijām, ziemas dārziem u.c. Koka alumīnija logi mēdz būt dažādās variācijās, piemēram, koka logi, kam  ārējās puses ir  izstrādātas ar alumīnija pārklājumu, bet iekšējās puses ir no koka, kā arī var būt otrādi.

Ieskats koka-alumīnija logu ražošanas procesā, šeit:

PVC logi
Lētākais logu veids, kas ir izturīgs pret mainīgajiem laikapstākļiem, neprasa lielas pūles uzstādīšanas un ekspluatācijas laikā, kā arī ir hermētisks un ilgi kalpojošs logu veids. Tie ir iemesli, kāpēc t.s. pakešu logi ir vieni no populārākajiem logu veidiem šobrīd, kaut PVC materiāls ir vēss un nedzīvs“, salīdzinājumā ar koku. Lai nodrošinātu gaisa apmaiņu, PVC logiem nepieciešams iestrādāt ventilācijas  sistēmu. Ja ir nepieciešams remonts, tas var dārgi izmaksāt.

Video ieskatam, kā notiek PVC logu ražošana: