+371 22841890

KOKA PRIVĀTMĀJU VEIDI

Koksne tagad kļūst par ļoti modernu būvmateriālu. Tā ir ekoloģiska, dabiska, izturīga un laika pārbaudi izturējusi. Un, lai gan daudzu cilvēku uztverē individuālās mājas ir blīva mūra celtne, aizvien pieprasītākas kļūst koka karkasu, koka paneļu, kā arī baļķu mājas. Vai tām ir plusi un mīnusi?

Foto: dezeen.com

Koksne ir ilgstošs, izturīgs, dabai un videi draudzīgs materiāls
Koks ir viens no pasaulē vecākajiem būvmateriāliem, kas tiek izmantots ne tikai māju būvniecībā, bet arī citu konstrukciju būvniecībā – tilti, ūdens apgāde, kanalizācija. Līdz šim tādi  celtniecības materiāli kā cements, betons un ķieģeļi rosināja domāt, ka koksnes dzīves cikls ir īslaicīgs. Tomēr koka materiāls savu ilgmūžību ir pierādījis.  Ziemeļkrievijā ir atrasta 600-700 gadu veca iekonservēta koka māja, kā arī  Ziemeļamerikā, Kanādā un Skandināvijā vecās būvētās koka rāmju mājas pierāda, ka uzlabotie būvmateriāli, modernās tendences un risinājumi, ļauj atrast mūrim līdzvērtīgu aizvietotāju.

Augstas kvalitātes kokam ir īpaša iezīme. Koksne ir labs siltumizolācijas materiāls, jo tai piemīt poraina struktūra un salīdzinoši mazs svars, līdz ar to termiskā izplešanās ir tik salīdzinoši maza, ka tam nav nekāda ietekme uz konstrukcijām.

Koks ir lielisks celtniecības materiāls, kas nodrošina labu dzīves kvalitāti. Tas ir dabisks, videi nekaitīgs izejmateriāls, izturīgs pret karstumu un salu. Mitrums ir vienīgais faktors, kas ir jākontrolē, tāpēc vissvarīgākais aspekts koka karkasa māju būvniecībā  ir pareiza koksnes apstrāde.

GUĻBAĻĶU MĀJAS

Turklāt apkārtējā vide neietekmē iekšējo siltumu koka mājā. Koka baļķu mājas dienas laikā saglabā uzkrāto siltumu, bet, tai  atdziestot, uzkrātais mitrums pats iztvaiko, tādā veidā tiek uzturēta siltuma un mitruma attiecība. Par koka guļbaļķu māju ilgmūžību liecina senās mājas. Pareizi apstrādāta un impregnēta koksne var izturēt vairākus gadsimtus.

Klasisko guļbaļķu netradicionāls pielietojums Foto: dezeen.com

Kā izvēlēties pareizo koksni?
Būtiskākie faktori: vienkāršība, siltums, izturība. Lai gan koka karkasa un koka paneļu māju var uzcelt ātri un salīdzinoši lēti, liels procents cilvēku joprojām dod priekšroku baļķu mājas būvēšanai, kas ir videi draudzīga, jo to būvniecībai tiek izmantots augstas kvalitātes, tīrs, dabisks koks, nevis, piemēram, sapresētas koka skaidras.

Kāda veida kokmateriāls ir nepieciešami būvniecībai?
Visbiežāk tiek izvēlēts priedes vai egles koks. Iemesls tam ir pavisam vienkāršs: koksne ir salīdzinoši lēta, elastīga un stingra. Var rasties jautājumi par labāko laiku zāģēšanai kokmateriālu būvniecībai? Ziemā nogāzta  koksne ir miega stāvoklī un tik ātri nekļūst zila, t.i. nemaina krāsu. Ja guļbaļķu ēka tiek veidota no sausa materiāla, tad pirms būvniecības tā mitrumam jābūt līdz 20 procentiem. Mitra koksne nav būvniecībai piemērota, atšķirībā no gatava koka, jo žūšanas procesā tas var ļoti deformēties. Pie sliktas ventilācijas tas var mainīt krāsu, kļūt zilgans vai pat melns, sākt pūt, var rasties pelējums, vai pat mainīt izmērus. Atbilstoši žāvētai koksnei ir 2 reizes mazāka iespējamība “nosēsties”, tā spēj izturēt lielāku slodzi un dod estētiskāku izskatu.

 

Kāda veida kokmateriāls ir nepieciešami būvniecībai?
Guļbūves sienu biezums parasti ir no 15cm līdz 35 cm. Guļbaļķi var būt noapaļoti (šobrīd populāri Ziemeļamerikā) vai kvadrātu. Koka baļķi var būt dabīgi apaļi nemizoti, apaļi mizoti, sazāģēti uz gareniski uz pusēm vai četrās daļās.

“Twisted House” apgāž mītu par guļbaļķu māju kā masīvu un smagnēju celti. Foto: dezeen.com

Patiesībā tam vairāk ir estētisks mērķis, jo, piemēram, kvadrātveida baļķi automātiski dod lielāku sienas biezumu. Tai pat laikā speciālisti uzsver, ka vissvarīgākais faktors guļbaļķu būvniecībā ir guļbaļķu kvalitāte un savienojumu veidošana.

Pamati
Labi celtnieki apgalvo, ka mājas vissvarīgākais elements ir pamati. Dažkārt tiek uzskatīts, ka guļbaļķu māja var būt izņēmums, iespējams, šāda veida mājai pamati ir nepieciešami, bet bez tiem varot arī iztikt. Apaļkoki savā starpā pieguļ tik cieši, ka ne sals, ne vējš vai citu bieža parādība mūsu klimatā nevar tos izkustināt: koks ir dzīvs organisms, tas var vērpties, mainīt formu un krāsu, bet tas nelūzīs un neizies no mājas kopējās konstrukcijas. Turklāt, ja guļbūve būs veidota uz pamatiem, kas aukstā laikā “staigā”, tad sienas nebūs hermētiskas un būs plaisas. Lai sienas akurāti “nosēstos” un būtu hermētiskas, arī pamatam, uz kura tā balstās, jābūt stabilai. Tā kā baļķi apjomos ir vieglāki nekā mūris, tos var būvēt uz pāļu pamatiem.

Termiskās īpašības
Koka māju ražotāji un ķieģeļu māju konstrukciju atbalstītāji bieži vien strīdas jautājumā par guļbaļķu sienu pārāk zemo siltumvadītspēju, kas ir apmēram 1.8 w/m2. Koka materiālu piekritēji apgalvo, ka enerģijas zudumu nevar aprēķināt, balstoties tikai uz koka siltuma vadītspējas koeficientu. Praktiskie pētījumi rāda pretējo: enerģijas patēriņš  ir krietni zemāks nekā teorētiskie aprēķini. Pēc speciālistu domām, šo faktoru ietekmē apaļkoku elpošanas, siltuma jaudas un mitruma absorbcijas īpašības.

Šāda tipa māju ļoti svarīga iezīme ir mitruma uzkrāšana. Tieši tāpēc mēs jūtamies labi guļbūves mājā pat 17 ° C grādos. Tomēr šis process var būt arī pretējs, ja gaisā ir pārāk maz mitruma, tad sienas to atdos.

Guļbūvei ir vēl viens pluss. Piemērs ir šāds – pielieciet plaukstu pie akmens sienas (pat labi izolētu) un sajutīsiet temperatūras maiņu. Kurinot ķieģeļu istabu, aukstās sienas mijiedarbojoties ar silto gaisu rada mitruma kondensāciju. Turpretī guļbūvei šis process norit lēni, jo koksnē pašā ir augsta siltumietilpība. Šīs īpašības dēļ baļķa iekšpuse uztur istabas temperatūru, samazinot krasas mitruma kondensācijas iespēju.

Plaisu veidošanās iespējamība
Ir būtiski izvairīties no plaisām starp pamatiem un pirmā vainaga. Apakšējiem kokiem jābūt impregnētiem, vēlams tēsti no pret puvi izturīgas koksnes un ūdensizturīga slāņa ieklāšanu pamatos. Turklāt ir svarīgi nodrošināt šauram jumtam plašu kori un pārliecināties, vai pamati nav izvirzīti no sienas.

Ieteicams veidot iekšējās starpsienas no apaļkokiem. Nekustīga konstrukcijas, ķieģeļu vai riģipša sienas var izraisīt guļbaļķu pārkari vai plaisu rašanos.

Guļbaļķu mājas plusi un mīnusi

Ieguvumi

 • Laba skaņas izolācija (jo sienas ir biezas un cietas)
 • Veselīga dzīves vide (mitra atmosfēra, maz statisko putekļu)
 • Ilgs mūžs (vairāk kā 3 reizes augstāks rādītājs nekā koka karkasa vai paneļu mājām).

Ierobežojumi

 • Koksnei nepieciešama atbilstoša apstrādāšana, jo tā var sākt pūt vai liekties.
 • Ir nepieciešams veikt koksnes uzturēšanu – biežu impregnēšanu.
 • Mājas tendence “sēsties” rada sarežģījumus veicot iekšējo apdari.

Ieskaties, kā top koka guļbaļķu māja ar rokām, vienam kanādiešu vīram, Šonam Džeimsam, uzbūvējot veselu māju mežā:

 

PANEĻU MĀJAS

“SIP Panel House”(arhit.-Alejandro Soffia, Gabriel Rudolphy) Foto: dezeen.com

Ātri uzbūvējama un ekonomiska. Paneļa mājas ir koka karkasu māju paveids. Jebkāda veida koka karkasa māju būvniecības rezultātā top gandrīz identisks objekts. Vienīgā atšķirība – ražošanas tehnoloģija: mājas paneļi tiek speciāli ražoti rūpnīcā un pēc tam transportēti uz būvlaukumu. Iepriekš tikai ir jāuzstāda pamati un tajos jāveic visas instalācijas.

Paneļa māja tiek būvēta no paneļiem, kas ražoti paneļu ražošanas rūpnīcā. Atkarībā no projekta sarežģītības, 150 m2. 4-guļamistabu māju ražošana var ilgt 3-5 nedēļas. Turklāt ir svarīgi, vai tiek ražoti tikai galvenie strukturālie elementi (sienas, griesti, jumts), vai tiem papildus būs  visa ārējā apdare, jau aprīkota ar durvīm un logiem, elektroinstalācijām un tā tālāk.

Tā ir salīdzinoši ātra būvniecība – darbi būvlaukumā prasmīgu celtnieku rokās aizņem 3-7 dienas. Tiklīdz mājas elementi nonākuši būvlaukumā, ar daļēju iekšējo apdari, ir palikušas tikai daži atlikušie darbi. Celtniecības darba laiku saīsina tas, ka nav jāgaida līdz brīdim, kad māja ir pietiekami sausa, lai var tikt veikti iekšējās apdares darbi. Turklāt, kamēr mājas elementi tiek ražoti rūpnīcā, var instalēt pamatus, pieslēgt komunikācijas un citi uzdevumi, lai ietaupītu laiku.

Eko mājas ir īpaši ekonomisks un videi draudzīgs risinājums, jo konstrukcijas ir izgatavotas no atjaunojamiem materiāliem, tās montāža ir ātra, neradot kaitējumu videi, un tās ir izturīgas.

Laikapstākļi – vējš, aukstums vai lietus neatstāj iespaidu uz paneļu māju ražošanas procesu, tāpēc šādu māju ražošana notiek cauru gadu, pat aukstajā sezonā, ziemā. Tā kā darbs būvlaukumā notiek salīdzinoši īsā laikā, tad piemēroties laika apstākļiem ir vieglāk, tādējādi neietekmējot koka māju būvniecību.

Vēl viens svarīgs aspekts ir būvniecības darbu cena. Tā kā nav nepieciešams transportēt celtniecības materiālus būvniecībā objektu, atrast kā un kur tos droši glabāt, tiek ietaupīta nauda. Pareiza mājas elementu (paneļu) transportēšanas plānošana uz montāžas vietu un montāžas darba grafika koordinēšana novērš vajadzību pēc paneļu izkraušanas būvniecības vietā, jo tiek izcelti no transporta un montēti tieši uz pamatiem. Cena būtiski paaugstināsies, ja vēlēsieties izstrādāt savu individuālu projektu.

Trūkumi: īpaša uzmanība pamatiem un ierobežots izkārtojums
Viens no svarīgākajiem paneļa māju celtniecības aspektiem – atbilstoša pamatu instalācija un hidroizolācija. Tas ir īpaši svarīgi mūsu klimatiskajiem apstākļiem, kur ziemā temperatūra pazeminās līdz -20 ° C vai pat zemāk. Tas nozīmē, ka paneļa māju pamatu izturībai  ir jābūt zem augsnes sasaluma līmeņa. Piemēram, Latvijā zeme sasalst 1, -1,50 metru dziļumā (atkarībā no ziemas vidējās temperatūras), bet Lietuvā, zemes sasalst 1-1,2 metru dziļumā. Pamatiem ir jābūt dziļākiem par šo augsnes sasaluma līmeni, pretējā gadījumā saskarē ar atkušņa-sasalšanas ciklu, augsne var pacelt pamatus. Atšķirībā no parastas koka karkasa mājas paneļu mājas ir mazāk elastīgas: savienotās masveida plāksnes var saplaisāt vai pat  sadalīties uz pusēm, ja pamati sāk izplesties vai ir bijusi neatbilstoša to instalēšana.

Kā koka karkasa mājai, tā paneļu mājai hidroizolācija ir ļoti nozīmīga, -ja ūdens iekļūst tās iekšpusē, tas koka konstrukcijās var radīt puvi. Tāpēc starp paneļiem un pamatu, ir jābūt augstas kvalitātes ūdensnecaurlaidīgai membrānai, jo mitri pamati sasalst ātrāk, turklāt mitrums var sākt iet uz augšu pa visu sienu un jumtu.

Paneļu mājas ieguvumi

 • Spēja veikt būvniecības darbu aukstās sezonas laikā.
 • Ātri uzbūvēta māja.
 • Samontēta ar daļēji pabeigtu fasādi.
 • Perfekti paneļu māju izpildījuma rādītāji (energoefektīva, videi draudzīga).
 • Būvniecības tehnoloģija dod iespēju izveidot pilnīgi plakanas grīdu, sienu un griestu virsmas, atvieglojot iekšējās apdares ieklāšanu.

Ierobežojumi

 • Jāpievērš pastiprināta uzmanība jāpievērš montāžas darbiem hermētiskuma nodrošināšanai.
 • Pamatiem jābūt ielietiem zem augsnes sasaluma līnijas (atkarībā no koknrētās valsts īpatnībām, apmēram zem 1-1,2metriem). Neatbilstoši seklu pamatu ieliešana var likt sienām saplaisāt.
 • Ierobežotas iespējas izvēlēties mājas plānojumu; individuālie projektu plānojumi izmaksā dārgāk.

 

KOKA KARKASA MĀJAS

Būvniecība dažādās klimatiskajās joslās

Koka karkasa mājas ir ekonomika, racionāla un augstas kvalitātes mājokļa celtniecības tehnoloģija.
Koka karkasa māju tehnoloģiju pirmsākumi meklējami Kanādā. Ziemeļamerikas dabas apstākļi līdzinās mūsējiem, bet karkasa māju konstrukcija ir piemērota dažādām klimatiskajām zonām un ģeoloģiskajiem apstākļiem: mainot dažādu parametru izolācijas materiālus, viena un tā paša tipa māju var uzbūvēt gan siltāka, gan aukstāka klimata joslā. Liels pluss ir tas, ka koka saliekamo māju var samontēt arī pie zemas temperatūras.

Kanādas būvniecības eksperti apgalvo, ka šīs mājas, ja tiek atjauninātas, var kalpot apmēram 150-200 gadus. Karkasa mājas stabilitāte ir saistīta ar tās elastību, tādējādi tā ir seismiski izturīga un var izturēt pat zemestrīces (piemēram, Japānā 75 % iedzīvotāju izmanto šāda tipa mājas, novietojot augstu bufera stabu vidū, ap kuru tiek konstruēta pārējā māja – sienas kustas tam apkārt, bet paliek neskartas). No otras puses, koka karkasa mājas nevar izturēt spēcīgas viesuļvētras un orkānus, kas tik ļoti ir raksturīgs Ziemeļamerikas reģionam. Turpretī Lietuvā jau vairākus gadu desmitus dārza mājas  tiek būvētas no koka konstrukcijām, kamēr privātmāju būvniecībā tā ienāk pamazām, bet kļūst arvien populārāka.

Siltuma efektivitāte
Koka karkasa māju vidējais sienu biezums ir 20 cm, bet pat aukstā laikā, bez telpu apkures, temperatūra samazinās tikai par 2-3 ° С dienā. Nav grūti koka karkasa mājas apsildīt un uzturēt vēlamo temperatūru. Siltuma zudums ir atkarīgs no mājas gaisa necaurlaidības.Tāpēc tas ir tik svarīgs faktors.

Lietuvā, piemēram, tradicionāli izplatītas ir ķieģeļu un betona dzīvokļu mājas, kas radījušas nepareizu priekšstatu – ja mājai ir plānas sienas, tad tā slikti saglabā siltumu.

Foto: hebrideanhomes.com

Gaisa necaurlaidība ir plānu sienu vissvarīgākais faktors
Siltums telpās ceļas uz augšu no apkures ierīcēm augšup, radot spiedienu uz klāt esošajām daļām – griestiem, sienām un logiem. Pa vismazākajām spraugām siltais gaiss izspiežas ārā, kamēr tai pat laikā pie zemes esošais gaiss izretinās un caur cauru grīdu, logu vai durvju spraugām aukstais gaiss ieplūst iekšā, un telpa ir atkal jāsilda no jauna.

Siltumenerģijas zudumu var samazināt, palielinot siltumizturību starpsienās. ASV uzņēmumā “Architectural Energy Corporation” tika veikts pētījums: aprēķināts siltuma zudums, izmantojot neizolētas celtniecības konstrukcijas. Vēlāk šīs pašas konstrukcijas tika pārklātas ar ūdensnecaurlaidīgu un siltu izolācijas materiālu. Pētījuma rezultāti pierādīja, ka siltumenerģijas ietaupījuma pamatā ir hermētiskums.

Palielinot īpaši hermetizēta izolācijas materiāla slāņa siltuma pretestību par vairāk nekā 100% (palielinot slāni no 10 cm līdz 20 cm), siltuma ietaupījums sasniedza tikai 3 % vairāk, pierādot, ka šīs investīcijas ir neefektīvas. Pēc pētniecības rezultātiem var secināt, ka ir daudz efektīvāk ieguldīt mājas konstrukcijas veseluma nodrošināšanā, jo pat pilnīgi plāns hermētiskuma izolācijas materiāla slānis aiztur siltā gaisa plūsmas noplūdi.

Izolācijas materiālam ir jāvada tvaiks, kas ceļas no mitras konstrukcijas, neļaujot tai pūt, pelēt vai pārāk izšūt. Gan tvaikam, gan gaisam jāļauj vienmērīgi iet cauri izolācijas materiālam. Tā kā celtniecības materiālu žāvēšanas process notiek salīdzinoši lēni, tik izturīga izolācijas materiāla gaisa vadītspēja var būt maza, bet  to var nodrošināt gaisa necaurlaidīgi materiāli.

Izvēloties pietiekami gaisa necaurlaidīgu izolācijas materiālu, var ievērojami samazināt gaisa cirkulāciju caur starpsienām, līdz ar to arī samazinot sildīšanas (ziemas periodā) un dzesēšanas (vasaras periodā) izmaksas.

 

Foto: hebrideanhomes.com

Koka karkasa māju būvniecība
Tradicionāli ķieģeļu, koka vai akmens sienu būvmateriāliem jāveic vairākas funkcijas vienlaikus (struktūras nodrošināšana, siltuma un skaņas izolācija), kas nosaka vairākus konkrētus būvniecības apstākļus: ēkas dabisku žāvēšana un saraušanās, sienu biezumam ir pietiekams un pamati smagnēji, un būvniecības kopējais laiks – ilgs.

Koka karkasa māju būvniecības tehnoloģija ļauj nodalīt dažādu materiālu funkcijas – nestspēja, atdalījums, izolācija. Katram elementam ir savs uzdevums un atbilstošās iespējas: dažādi materiāli ir ar savu struktūras minimālā biezuma izturību , savu siltumenergoefektivitāti, mitrumizturību un skaņas caurlaidību.

Pamati var būt monolīti vai uz stabiem, bet tiem nav jābūt masīviem, lai būtu stabili. Tas saīsina būvniecības laiku un samazina izmaksas.

Parasti koka karkasa mājas tiek būvētas no viena līdz diviem stāviem. Šādas mājas ir ļoti vieglas, ar mazākiem izmēriem un  to iekšējā apdare prasa mazāk materiālu. Tas ir arī viens no ieguvumiem, atšķirībā no paneļu mājas būvniecības – elastīgums ir dažādu arhitektūras vajadzību īstenošana.

Viens no šāda tipa māju iespējamiem trūkumiem ir akustiskās īpašības. Būvniecības laikā tiek uzstādīti īpaši blīvējumi, kas darbojas kā skaņas izolācija. Skaņas izolāciju nosaka pildījums. Bieži problēmas rodas sakarā ar nepilnībām: ja ir divstāvu māja, cilvēki var sākt sūdzēties par skaļām skaņām, piemēram, soļiem otrajā stāvā. Šo problēmu var atrisināt, izvēloties pietiekami izturīgu koka pārklājumu, uz kura vēlāk tiek ielieta betona grīda. Būvniecībā izmantojot koka karkasus var uzstādīt par piecu stāvu māju, bet vairāk tā tiek izmantota būvējot vienstāvu vai divstāvu mājas.

Karkasi tiek izgatavoti no žāvētas kalibrētas koksnes. Labo īpašību dēļ būvnieki izvēlas karkasu ražošanai izmantot skuju koku koksni. Egles koksne ir elastīga; priedes koksne ir trausla, bet mūsdienu tehnoloģija ļauj koksni aizsargāt no vides nelabvēlīgas ietekmes. Kokam ir tieksme deformēties, bet deformāciju  var novērst ar pareizu noteiktā materiāla konstrukciju uzstādīšanu.

Black Cabin, Meksika // Foto: Revolution Architects, inhabitat.com

Karkasi tiek izgatavoti no žāvētas kalibrētas koksnes. Labo īpašību dēļ būvnieki izvēlas karkasu ražošanai izmantot skuju koku koksni. Egles koksne ir elastīga; priedes koksne ir trausla, bet mūsdienu tehnoloģija ļauj koksni aizsargāt no vides nelabvēlīgas ietekmes. Kokam ir tieksme deformēties, bet deformāciju  var novērst ar pareizu noteiktā materiāla konstrukciju uzstādīšanu.

Daļēji pabeigtas paneļa mājas cena, neieskaitot pamatu ierīkošanu un krāsošanas darbus, var sasniegt aptuveni 230 – 440 EUR par m2 un vairāk. Karkasu var uzstādīt dažu nedēļu laikā. Būtisks nosacījums ir tāds, ka ir nepieciešams izvēlēties labus laika apstākļus karkasa māju montāžai, jo, būvlaukumā montējot koka konstrukcijas, koksni var ietekmēt mitrums un sals.

Ja ir nolemts būvēt koka karkasa māju, to nav ieteicams atstāt uz pāris gadiem bez logiem un durvīm, jo koksne to neizturēs. Tāpēc ir nepieciešams iepriekš izplānot būvniecības darbus un iekrāt pietiekami daudz līdzekļu, lai darbs neapstātos pusratā.

Pēc tam tiek sākta rāmja fiksēšana (ļoti piemērota ir kalibrētā koksne), izkārtojot elementus secīgi 60 cm attālumā vienu no otra un sastiprinot ar naglām vai skrūvēm. Saskaņā ar projekta vajadzībām, stūros un citās vietās pielieto biezāku koka zāģmateriālu.

Ieguvumi
Starp pamatu un apakšējo siju, kas iet caur pamatiem, tiek likta gumijas starplika, kas novērš mitruma rašanos un vēlāk nodrošina gaisa necaurlaidību.

Ierobežojumi
Vēlāk piestiprina kroni un uzstāda griestus. To augstums var atšķirties no 1,95 līdz 2,45 metriem, atkarībā no tā, vai tiks lietas betona grīdas un plānotas vairākas starpsienas. Ja tiek plānota viena stāva māja, ir nepieciešams apsvērt tālāko jumta būvniecību.

Lai gan, koka karkasa mājās var izmantot dažādus paneļus (saplākšņa, koka skaidu, kokšķiedru, ģipša, OSB), jo tas nodrošina sienu stingrību un stabilitāti. Atkarībā no karkasa platuma, var izvēlēties attiecīgu plākšņu biezumu, ja karkass ir platāks, jo izvēlas plānākas plāksnes.

Ierobežojumi

 • Mazs konstrukcijas svars (koka karkasa mājas ir 5-6 reizes vieglāka par ķieģeļu māju)
 • Salīdzinoši īss būvniecības laiks
 • Materiālu pieejamība
 • Spēja veikt dažādas arhitektoniskas ieceres, būvējot individuāla dizaina un iekšējā plānojuma māju
 • Būvniecības laikā tiek izmantoti neliels daudzums būvniecības iekārtu.
 • Visas iekšējās komunikācijas (kanalizācija, ūdens, siltums) tiek iebūvētas sienās.
 • Ļoti viegli modernizēt.
 • Salīdzinoši nelieli izdevumi.
 • Ir eko mājas priekšrocība – izmantoti videi draudzīgi un atjaunojami materiāli.
 • Nav izturības pret viesuļvētrām un orkāniem.
 • Montāžas procesam nepieciešams izvēlēties labus laika apstākļus, lai būvniecības laikā koksni neietekmētu mitrums un sals.
 • Būtiski ir veidot māju gaisa necaurlaidīgu, lai, apdzīvojot māju, nerastos siltuma zudums un slikta skaņas izolācija.

Pirms iekšējo paneļu montāžas, sienās  tiek pildīta siltuma izolācija un izolācijas materiāli. Vispirms, ievietojot minerālvati un akmens vati siltumizolācijai, pēc tam plēvi, kas aizsargā no ūdens tvaikiem. Šajā posmā sienās tiek montētas elektroinstalācijas. Sienas tiek pabeigtas ar minētajiem paneļiem, reizēm tos kombinējot kārtās, tādā veidā efektīvāk saglabājot siltumu.
Noslēgumā tiek veikti mājas apdares darbi un iekšdarbi.