+371 22841890
IMG-20180815-WA0000

Foto: northouse.lv

KOKA PANEĻU MĀJA – PLUSI UN MĪNUSI

Koka paneļu mājas – populāras visā pasaulē.

Koka paneļu māju, moduļu māju, saliekamo māju būvniecība Latvijā ir mūsdienu realitāte, un liecina par koka māju acīmredzamu skaita pieaugumu. Šāda tendence ir redzama visā pasaulē. Arī finansiāli nodrošinātas personas, tā vietā, lai sev uzbūvētu mūra vai ķieģeļu māju, arvien biežāk izvēlas būvēt koka māju. Šāda tendence novērojama gan valstīs, kur koka māju būvniecība ir tradicionāla (Ziemeļamerika – ASV un Kanāda, Skandināvija, Krievija), gan valstīs, kur tipiskas ir ķieģeļu un akmens (kaltā akmens) ēkas (Vācijā, arī Skandināvijā u.c). Lielākoties tas ir saistīts ar ekonomiskiem apsvērumiem, tomēr jāatzīmē, ka koka mājām ir arī lielas priekšrocības. Protams, ir arī trūkumi, taču, pareizi konstruējot, tos var novērst. Plānojot un izvēloties savu privātmāju, ir vērts pārdomāt koka privātmājas  plusus un mīnusus, lai laikus pienācīgi nodrošinātu savas dzīvojamās telpas komfortu un drošību.

Koka paneļu mājas – kādi ir to plusi?
Koka mājas svars parasti ir vidēji trīs reizes mazāks nekā tāda paša izmēra ķieģeļu vai kaltā akmens mājai. Koka mājas būvniecība ietaupīs finanses, to var veikt arī vietā, kur ir salīdzinoši mīksta augsne, ko nevar darīt būvējot māju no akmens materiāliem.

jurmala1

Foto: northouse.lv

No kokmateriāliem būvētā mājā parasti ir labāka gaisa cirkulācija (koks elpo), šādā mājā ir labāks miegs, ko nevar sacīt par ķieģeļu vai betona māju, un ilgtermiņā tas ietekmē cilvēku veselību.

Kokam piemīt teicamas siltumizolācijas īpašības, pateicoties zemai siltuma caurlaidībai. Ēkai, kas būvēta no 20 centimetru diametra baļķiem, ir labāka izolācija nekā ēkām, kas būvētas no ķieģeļiem, kurām sienas caurmērā ir 32 cm biezas, no abām pusēm apklātas ar 1,5 cm biezu apmetuma. Ekspluatācijas laikā koka paneļu māja patērēs mazāk līdzekļu apkurei. Tas nozīmē, ka, dzīvojot koka paneļu mājā, ietaupīsiet arī apkures izmaksas.

No materiālā viedokļa, koku māju celtniecības izmaksas tās īpašniekam ir mazākas, jo nav nepieciešama dekoratīvā sienas apstrāde, relatīvais ķieģeļa materiāls, izmaksas, tās transportēšana un montāža.  Koka sienas izskatās estētiski patīkamāk gan no mājās iekšpuses, gan no ārpuses.
Koka paneļu mājas vēl viens plus – ātra montāža un vienkārša demontāža.  Ja ir nepieciešams, koka paneļu māju vienmēr var izjaukt, transportēt un samontēt jaunā vietā.

Koka paneļu mājas ienaidnieki – uguns un puve
Vēl jāatzīmē koka paneļu māju trūkumi, kurus gan ir iespējams atrisināt ar moderno tehnoloģiju palīdzību.
Neapstrādāta koksne ir uzņēmīga pret dažādiem kukaiņiem un puvi, tāpēc lai pasargātu no mizgraužiem un koka puves, tiek veikta koka impregnēšana, izmantojot mūsdienīgus līdzekļus. Šajā gadījumā ir svarīgi izmantot augstas kvalitātes izejvielas un pārstrādes palīglīdzekļus, tādējādi garantējot perfektu rezultātu.
Koka paneļu mājai, tāpat kā jebkurai citai mājai pastāv aizdegšanās risks, tāpēc ir nepieciešams aprēķināt un izveidot kompetentu ugunsdrošības sistēmu. Sākot jau ar kokmateriālu atsevišķu apstrādi rūpnīcā. Lai gan ķieģeļus izmanto skursteņu būvniecībā, tas nav rādītājs, ka ķieģeļi iztur ugunsgrēkus. Ja pilnīgi un galīgi nodegušai koka mājai paliek tikai pamati, ķieģeļu mājai paliek arī sienas un grīdas. Bet pēc tam dzīvot ķieģeļu mājā, kuru postījis ugunsgrēks, ir bīstami, ķieģeļu izturības zuduma dēļ, tāpēc tomēr ir nepieciešams visu demontēt.
Ieskats parastas konstrukcijas un koka konstrukcijas māju salīdzinājumam ugunsgrēka gadījumā:

Kopumā jāsaka, ka pamatā izvēli starp koka paneļu māju un ķieģeļu vai bloku māju nosaka vairāk estētiskas dabas apsvērumi. Pienācīgi apstrādājot katru materiālu var iegūt līdzvērtīgu rezultātu. Galveno impulsu dod pasūtītāja vēlme un tendences pēc konkrēta materiāla.

 

KOKA KARKASA MĀJAS


Vispraktiskākais, ātrākais un ērtākais risinājums ir koka karkasa māja, kas būvēta no saliekamām koka karkasa sistēmām, tāpēc šādu koka karkasa māju dēvē arī par moduļu māju, saliekamo māju vai paneļu māju. Šī tehnoloģija ļauj ēku būvēts ļoti ātri (apmēram trīs mēnešos), un būvniecība norit ātri un precīzi, jo tiek patērēts daudz mazāk cilvēku darba. Koka karkasa ēkas ir ne tikai vispopulārākās un lētākās, bet arī izturīgākās, funkcionālākās un ērtākās. Koka mājas celtniecības izmaksas ir ievērojami samazinātas siltumizolācijas un koksnes siltumvadītspējas dēļ. Būtiska priekšrocība ir ātra ēkas būvniecība un nodošana ekspluatācijā, kā arī materiāli, kas ir videi draudzīgi, ilgstoši, rada komfortu un mājīgumu.