+371 22841890

Tā kā koks ir salīdzinoši viegls materiāls, ērti apstrādājams un pielietojams būvniecībā, no tā iespējams ātri un vienkārši veidot dažādas koka karkasa palīgēkas. Palīgēkas ir sekundāras celtnes, kas pilda noteiktas funkcijas, lai nodrošinātu komfortablu uzturēšanos dzīvojamā mājā. Tās ir – pirtis, nojumes, saimniecības ēkas, šķūņi, individuālas garāžas, āra tualetes, atsevišķi stāvoši pagrabi, ziemas dārzi, siltumnīcas, bērnu rotaļu mājas, rotaļu namiņi un vēl un vēl.

Pirtis, saunas
Tā kā mūsdienās pirts izbūve lielākoties apvienojas ar papildus atpūtas telpas iegūšanu, pirtis un saunas tiek būvētas kā kompleksas celtnes, kļūstot par viesu māju, atpūtas vietu ar kamīnu, baseinu u.c. iespējām. Tās tiek būvētas noteiktā attālumā no dzīvojamās mājas, lai atpūtnieku trokšņi netraucētu dzīvojamās mājas iemītniekus. Pirts lielums atkarīgs no individuālām prasībām, bet nelielām ģimenēm pirtstelpa tiek rēķināta ap 7-8 m2. Pārējo telpu izmēri ir individuāli aprēķināmi. Lielākos atpūtas kompleksos pirts ir atsevišķa sastāvdaļa. Latvijā pirts pamatiem visbiežāk tiek izmantoti ozola baļķi, sienām – priede vai lapegle, savukārt iekšējā apdarē bieži vien izmanto egles vai liepas koksni, kas dod īpašo pirts aromātu. Pirti vislabāk celt no sausas koksnes. Iekšējā apdarē vēlams atteikties no skujkoku apdares, labāk izmantot lapu kokus – ozolu, ošu, apšu, arī liepu un bērzu. Protams, ir cilvēki, kas uzskata, ka īsta pirts var būt tikai un vienīgi guļbaļķu ēka, dizaina ziņā pirtis un saunas ieteicams veidot tādā stilistikā kā ir veidota dzīvojamā ēka, lai neveidotos ass savstarpējo ēku kontrasts.

Nojumes
Nojumes var būt būvētas dažādām funkcijām – malkas glabāšanai, saimniecības vajadzībām, auto novietnei. Nojume var tikt veidota kā lapene, atpūtas vietas nodrošināšanai. Tās var būt vaļējas vai slēgtas, ar daļēju sienu izbūvi. Nojumes var nodrošināt telpu, kur glabāt dzīvojamā mājā neglabājamas lietas, piemēram, malku, dārza rīkus u.c. saimniecībai un āra kopšanai nepieciešamas lietas, līdzīgi kā šķūņi. Nojumes lielākoties tiek un ir ieteicams saskaņot ar dzīvojamās mājas dizainu – krāsu, materiālu un jumta seguma izvēlē, veidojot vienotu ansambli vienas sētas ietvaros.

Viesu mājas
Ja izbūvējot dzīvojamo māju, ir skaidrs, ka īpašnieku dzīvesveids pieprasa papildus telpu viesu izguldīšanai, tiek būvēta viesu māja. Viesu mājā parasti tiek iekārtotas telpas viesu izguldīšanai, atsevišķi savas komunikācijas, labierīcības, citreiz arī virtuve. Viesu māja var tikt apvienota ar pirts izbūvi un citām dzīvojamās mājas iemītnieku vajadzībām.

Garāžas
Koka karkasa individuālās garāžas ir lielisks variants, ja esošai dzīvojamai mājai tādas nav bijušas, vai būvniecības brīdī tas nav bijis aktuāls jautājums, vai arī, ja ir radusies nepieciešamība pēc papildus auto novietnes. Kā ikvienu dzīvojamai mājai piederoša palīgēka, arī garāžu ieteicams veidot dizaina ziņā tuvu dzīvojamai ēkai. *Un koka karkasa tehnoloģija ir ērts variants, ja saimniecībā nepieciešama kāda jauna palīgēka.

Koka palīgēkas ļauj izmantot dažāda dizaina, krāsu un apdares materiālu pielietojumu, tādējādi veidojot vienotu ansambli un saskaņojot palīgēkas ar dzīvojamās un privātmājas dizainu. Koka palīgēkām izmantotais materiāls ir īpaši pateicīgs vieglu un vienkāršu konstrukciju jautājumos. Turklāt koks kā materiāls palīgēkas padarīs īpaši iederīgas un omulīgas. Vienkārši un konstruktīvi risinājumi koka palīgēkas padarīs stabilas un noturīgas.

*Par koka palīgēkām var saukt arī ēku papildinājumus – piebūves, kas paplašina esošās ēkas telpu platību. Piebūvējot esošajai mājai koka karkasa piebūvi, tiek iegūti papildus kvadrātmetri apdzīvojamas telpas, jaunas istabas, verandas, slēgtas terases, ziemas dārzi.

Piebūve ir viegls ceļš uz mājokļa paplašinājumu. // Foto ieskatam: viewframes.org

**Bērnu rotaļu namiņi, dārza mājas un lapenes reizēm atgādina veselas miniatūras pilis, cik dažādas ir dizaina iespējas šādām būvēm, koka palīgēkām.

Lai rastu Jums piemērotāko risinājumu ikvienu palīgēku projektēšanā un būvniecībā, sazinieties ar mums! Mēs Jums palīdzēsim!