+371 22841890

KOKA MĀJU ATJAUNOŠANA UN RESTAURĒŠANA

Foto: northouse.lv Vēlies vairāk info, spied uz bildes.

Ir pienācis tas laiks, kad senais ir kļuvis vērtīgs. Pirms nojaukt un iznīcināt, vecās koka mājas tiek rūpīgi izpētītas. It kā noplukušas ēkas prasmīgu meistaru vadībā atgūst cieņu un atmirdz kā svaiga pērle pilsētas ainavā. Senās koka mājas tiek rūpīgi restaurētas un atjaunotas, un Latvijā ir ļoti daudz senu koka ēku, tai skaitā, Rīgā to ir ap 4000. No tām 500 ēkas ir UNESCO Pasaules mantojumu sarakstā. Rīgā ir saglabājies izcils 19. gadsimta koka arhitektūras mantojums, kam nav līdzinieku citās Eiropas valstīs! Gadiem ejot, laika zobs nav žēlojis šo koka mantojumu un senās koka mājas sauc pēc restaurācijas.

Koka mājas bez pienācīgas uzturēšanas un atjaunošanas drīz vien pārvēršas par graustiem. Tā kā 68% Rīgas arhitektūras ir koka nami, tad, tiem izzūdot, vairāk kā puse Rīgas arhitektūras arī var izzust.

Mūsdienās pēdējā laikā arvien vairāk seno koka māju īpašnieki izvēlas restaurācijas nevis nojaukšanas procesu, lai arī, protams, tas prasa lielākus finansiālos ieguldījumus. Vienkāršākai koka mājai Eiropa finansējumu nesniedz, tādēļ citreiz izvēle nojaukt un celt jaunu koka ēku ir par labu vecās ēkas nojaukšanai. Tomēr senatnes aura un autentiskuma klātbūtne ir īpašības, ko mūsdienu iedzīvotāji novērtē, iegādājoties jaunus mājokļus.

Mājas remonts, it sevišķi restaurācijas process prasa pārdomātu pieeju un atbildīgu izpildījumu, restaurācijas prasmes un būvniecības procesu pārzināšanu.

Koka ēkas ir videi draudzīgas, taču tās prasa regulāru apkopi. Savlaicīga problēmu konstatēšana un novēršana ļauj izvairīties no mājas nonākšanas avārijas stāvoklī.

Kas ir mājas renovācija
Renovācija ir būvdarbu kopums, kas ietver mājas energoefektivitātes īstenošanu, mājas komunikāciju sakārtošana – apkure, ūdens padeve, kanalizācija, kā arī  mājas kapitālais remonts. Renovācija noteikti nepieciešama mājām, kuru mūžs pārsniedz 40 gadus. 40 gadi ir ilgs periods, kura laikā ir mainījušies būvniecības  noteikumi, nākuši klāt tehnoloģiskie jaunatklājumi

Ko darīt pirms izvēlētās mājas atjaunošanas
Vispirms tiek noskaidrotas vairākas lietas – ēkas vēsture, tehniskais stāvoklis, aptuvenās izmaksas, ieguldāmais darbs un tā lietderīgums. Jāmēģina vairāk uzzināt par ēkas pastāvēšanas vēsturi, noskaidrojot, cik ēka veca, kādi notikumi risinājušies. Ēkas vērtība un trūkumu piefiksēšana ļaus noskaidrot, cik kvalitatīvas ir mājas konstrukcijas, cik % no mājas ir jāatjauno, vai vērts māju atjaunot un cik tas izmaksās.

Foto: pixabay.com

Jāatceras, ka kultūrvēsturiskai ēkai ir savs šarms un visvērtīgākais galarezultātā būs tas, kas ir oriģināls, nemainīts. Un pēc iespējas vairāk, cik iespējams, jācenšas to saglabāt. Piemēram, vecas durvis, verandas, dažādas arhitektūras formas, veidojumi un rotājumi. Šīs autentiskās detaļas palīdzēs saglabāt mājas identitāti un palielinās tās vērtību.

Sena, kultūrvēsturiska ēka ar savām vērtībām rekonstrukcijai prasa daudz vairāk laika, līdzekļus un pacietības. To ieteicams darīt, ja mājai ir labi saglabājušās konstrukcijas un nav nepieciešami būtiski pārveidojumi. Mājām, kuras ir vecākas par 80 gadiem lielākoties nav iekļautas inženierkomunikācijas. Nākas ievilkt jaunu elektrību, ūdens apgādi un kanalizāciju, kas  izmaksā ļoti dārgi. Šo jauninājumu dēļ, atjaunošanas process krietni sadārdzinās.

Oriģinālās mājas konstrukcijas ierobežo brīvi veidot pilnīgi jaunu vēlamo plānojumu, jo tas viss ir jāsaskaņo un jāpielāgo renovējamās ēkas struktūrai. Renovējamās mājas atjaunošanas procesu sarežģī arī tas, ka darbi var tikt veikti jauktā secībā. Tāpēc nepieciešams izvērtēt darbu steidzamības pakāpi, lai noteiktu, kuri darbi veicami vispirms. Jebkuras vēsturiskas un senas ēkas rekonstrukcijā ir darbs gan ar veco detaļu atjaunošanu, gan ar jaunu detaļu pieskaņošanu vecajām, padarot atjaunošanas procesu vēl sarežģītāku.

Mūsdienu iedzīvotāju vajadzības krietni atšķiras no iedzīvotāju prasībām pirms 40 un vairāk gadiem. Telpu plašums, caurstaigājamība, palīgtelpu nodrošinājums, ērtības u.c. ir aspekti, kas laika griezumā atšķiras.

Lai nodrošinātu ilgtspējīgu un kvalitatīvi būvētu māju, galvenais, kam ir jāpievērš uzmanība ir:

 • izturīgs mājas pamats,
 • kvalitatīvs mājas jumts,
 • laba drenāžas sistēma.

Siltumizolācija un mitrums vecās koka mājās
Vecas koka mājas ir ar zemu siltuma noturību. Siltums koka mājām aizplūst caur logu un durvju spraugām, caur nesiltinātiem bēniņiem, jumta pārsegumu un dažādām šķirbām, kuras radušās laika gaitā. Tādēļ jāspēj rast vēsturiskai ēkai atbilstošu siltinājuma metodi, kas nav pretrunā ar ēkas dabisko ventilāciju.

Vislielākais drauds koka mājām ir mitrums. Tam iekļūstot mājās, var tikt bojātas sienas, vēlāk pakāpeniski skarot arī mājas pamatus. Pēc gadiem mitrs koks sāk pelēt, it sevišķi, ja telpas netiek labi vēdinātas.

Renovētā ēka Tallinas un Tērbatas ielas stūrī. //Foto: ngkm.lv

Koka mājas atjaunošana – pamati
Vecai mājai gadu gaitā pamati bojājas, tie saplaisā, mēdz sablīvēties un iesēsties. Mājas apakšējais slānis var deformēties vai pat sapūt. Pirms restaurācijas jāpārbauda, cik tie ir dziļi. Mūsdienu mājas pamatiem dziļuma standarts vidēji  ir 1,50 metri. Tik lielā dziļumā vairs nesasalst zeme un tas nerada mājai liekas kustības.

Ja atrokot vaļā vecas mājas pamatus, var redzēt, ka akmens vai ķieģeļu konstrukcijas jau ir saplaisājušas, tad lai pamati izturētu arī turpmākos gadus, ir nepieciešams tos stiprināt ar armēta monolītbetona betonējumu. Gar mājas pamatiem noklāj agroplēvi, lai nepieļautu zāliena un puķu augšanu mājas tiešā tuvumā un izvairoties no papildu mitruma. Agroplēvi var pārbērt ar akmeņiem un smiltīm, lai tie vienlaicīgi noturētu plēvi, uzlabotu mājas ārējo izskatu un pasargātu mājas pamatus no saules ultravioletā starojuma.

Mūsdienās ļoti labi mājas pamatus uztur hidroizolācija. Vecākām mājām tādas nebija, bet, ja tikusi lietota, tad ar laiku nepieskatīta, tā var bojāties un bojājumi var skart arī augstāk esošās sienas. Renovācijas gadījumā tā ir noteikti jānomaina. Mūsdienās hidroizolāciju lieto obligāti, lai izvairītos no mitruma un ēkā neveidotos pelējums.

Koka mājas atjaunošana – grīda
Tieši caur nenosiltinātām mājas grīdām pazūd vismaz 10 % siltuma. Tādēļ siltināt ir vairāk kā ieteicams. Atjaunojot vecu koka ēku, mājas vecā grīdu izjauc, atstājot vietu jaunas grīdas ieklāšanai. Jaunas grīdas ieklāšana var prasīt daudz laika un pacietības, jo iepriekš nevar paredzēt, vai tās pamatne un balsti būs pietiekami labi saglabājušies. Vecajām grīdām nepielietoja hidroizolāciju, tādēļ  mitruma ietekmē daudz kas var būt bojāts.

Grīdai ir jābūt pietiekamā augstumā, lai to neietekmētu gruntsūdens un tā iederētos interjerā. Ieklājot grīdas pamatni jaunai grīdai jābūt ir līdzenai, bez caurumiem.

Mājas jumts
Lai māja varētu lepoties ar labi nodrošināt un izturīgu jumtu, tas ir jāpārbauda reizi gadā. Ja arī vizuāli no ārienes jumts izskatās nevainojami, tas tomēr ir jāpārbauda no iekšienes. Ja jumta pārklājumā veidojušies caurumi, tas ir jālabo. Tāpat jumts labi saglabāsies, ja to neapdraudēs mitrums. Gadu gaitā mitruma iespaidā deformējas šīfera jumts un caur tā spraugām ienāk āra mitrums.
Ja ir vēlme vai nepieciešamība mainīt mājas jumtu, tad jāaprēķina vai jaunais materiāls būs pietiekami viegls. Viegls un izturīgs ir tērauda jumts. To ir viegli montēt un tas kalpos ļoti ilgu laiku. Tas ir īpaši pasargāts pret lietus ūdeni, kā ir arī nodrošināms ar labu skaņas izolāciju, ventilāciju un siltumizolāciju. Jumta drošībai nepieciešams sniega aizsargs, kas sniegam neļauj nokrist un traumēt cilvēkus.

Veco māju jumta segumi no salmiem un niedrēm mūsdienās reti ir saglabājušies. Taču, ja jumts ticis regulāri apsekots un atjaunots, tad var saglabāt arī šāda tipa jumtus. Jo mūsdienās viss senatnīgais atkal ir modē.
Tāpat ir modē pielietot senās būvniecības tradīcijas. Šeit, piemēram, videomateriāls, kā uzstāda lubiņu jumtu:

Mājas karkasa stāvoklis
Viennozīmīgi būtisks ir mājas karkasa stāvoklis. Atjaunošanas procesā ir jāzina, cik tas ir izturīgs, vai tas ir jārestaurē un cik lielā apmērā. Salīdzinājumam, koka karkasa izmaksas ir daudz zemākas nekā ķieģeļu vai kāda cita materiāla karkass. Koks ir viegls un izturīgs, tādēļ viegli aizstājams.

Jauna koka karkasa izmaksas ir 1/3 daļa no visām ēkas izmaksām. Ja vecās mājas karkass ir labi saglabājies, tad 1/3 daļa no budžeta tiek ietaupīta.

Siltuma zudumi ēkā

Mājas siltināšana
Jebkurā gadījumā siltināšana pasargā ēkas konstrukcijas no ārējiem vides nelabvēlīgajiem laikapstākļiem un nodrošina optimālu mikroklimatu iekštelpās.

Koka ēkas ieguvumi pēc nepieciešamās siltināšanas ir nepārprotami:

 • ēkā saglabājas siltums;
 • nav nepieciešama jaudīga apkure, līdz ar to tā ir līdzekļu ekonomija;
 • tiek nodrošināts pietiekams mikroklimats telpā (gan ziemā, gan vasarā);
 • mazinātas temperatūras svārstības, kas var radīt plaisas sienās;
 • samazina pelējumu, sasalumu un citu defektu iespējamība, līdz ar to palielinās nekustamā īpašuma vērtība;
 • mājīga, komfortabla atmosfēra.

Kā agrāk siltināja mājas?
 Agrāk vecās koka mājas tika siltinātas no iekšpuses, arī pamatus, izmantojot tikai dabīgos siltināšanas materiālus, piemēram, niedres. Tādēļ ir jābūt uzmanīgiem, apvienojot vecu koka ēku ar betonu vai ar mūri. Mūsdienās, atjaunojot vecu koka ēku, ir jāuzmanās no mūsdienīgajiem, sintētiskajiem materiāliem, jo to savienojumu vietās var rasties mitrums, kas izraisa pelējumu. Piemēram, izmantojot betonu, sienas var vairs neelpot, bet koka ēkām dabiskā elpošana ir ļoti būtiska, turklāt sienas ir jāsiltina no iekšpuses.

Atjaunojot koka ēkas, nepieciešamās konsultācijas vajadzīgajā brīdī vienmēr ir pieejamas centrā “Koka Rīga”.  Šis centrs ir domāts, lai veicinātu koka ēku atjaunošanu, lai tās netiktu aizmirstas un bezmērķīgi nojauktas. Centrs “Koka Rīga” sadarbojas ar profesionāliem meistariem un sniedz padomus un vērtīgas konsultācijas jebkuram interesentam.

Elektroinstalācijas nomaiņa
Atjaunojot senatnīgu un vecu koka māju, noteikti ir jāatjauno arī elektroinstalācija. Tas ir jādara uzmanīgi un prasmīgi, jo elektroinstalācijas bojājumu dēļ rodas līdz pat 1000 ugunsgrēkiem gadā. Mūsdienu jaudīgā elektrotehnika noteikti nav piemērota savu laiku nokalpojušai elektrotīklam, tāpēc vislabākais ieteikums ir pārvilkt visus nepieciešamos vadus, pieslēgt jaunu sadales sistēmu, kas elektroenerģiju sadala pa mājas zonām, ļaujot to nepārtērēt.

Daži ieteikumi mājas atjaunošanā

 • Atjaunojot vecu ēku, ir jānomaina apkures krāsnis. Vai nu atjaunojot un restaurējot līdz pienācīgai un ugunsdrošai darba kārtībai, vai arī nomainot krāsnis uz centrālapkuri. Centrālapkure gan nebūs tik autentisks variants un noteiktā laikmeta atainotājs, bet tā būs izdevīgāka un energoefektīvāka, atbilstoši mūsdienu ugunsdrošības noteikumiem.
 • Atrodot pelējumu – tas jācenšas uzmanīgi noņemt un bojātā vieta jānomaina pret veselu. Jaunajam materiālam ir jābūt atbilstošam kvalitātes ziņā, tādam pašam vai pat nedaudz izturīgākam nekā vecais materiāls.
 • Vecās koka durvis un logus, kuri ir savu laiku nokalpojuši, ir izdevīgāk likt no jauna, bet tai pat laikā, jārēķinās, ka zūd senatnības aura. Lai arī restaurācijas darbi – slīpēšana, izlīdzināšana, špaktelēšana un krāsošana ir daudz sarežģītāka un dārgāka nekā iegādāties jaunu preci, ir jāapsver, kas ir būtiskāk – rezultāts tuvāk autentiskumam vai vienkārši lētāka bilance.
 • Jaunām mājām šobrīd ir tendence būvēt lielākus logus, līdz pat zemei. Tas, kas šobrīd šķiet moderni, ir jāierēķina mājas kopējā konstrukcijā, vai tā spēs šo slodzi nest. Protams, caur logiem ienāk vairāk saules gaismas, bet tādēļ nevajadzētu apdraudēt pašu veselību. Vispirms – pirms darām, noskaidrojam!
 • Atjaunojot ēkas starpsienas, jāņem vērā to kvalitāte un plānojums, līdzīgi kā gadījumā ar plašajiem logiem, jāizvērtē, vai mūsdienu telpu atvērto plānojumu pieļauj esošās ēkas konstruktīvais risinājums. Ne vienmēr nepieciešams jaukt un būvēt jaunu. Skatoties pēc konkrētajiem apstākļiem, iespējams mainīt telpu plānojumu, sienas izņemot daļēji, vai paplašinot durvju ailas. Pret vēstures daļu ir jābūt saudzīgam. Interjers var tapt pielāgots atkarībā no mājas pamatprasībām – būt drošam, kvalitatīvam patvērumam. Nevis otrādi.

Ieskaties, kā notiek lauku mājas atjaunošana: