+371 22841890

Koks izsenis sevi pierādījis kā efektīgu, ērtu un videi draudzīgu risinājumu būvniecībā. Koks – tā ir ilgmūžība. Ne tikai mājai, bet arī iedzīvotāju veselībai. Protams, neaizmirsīsim, ka tas ir atkarīgs no tā, cik atbilstoši tas ir apstrādāts un kādas tehnoloģijas tiek pielietotas.

Ikvienam cilvēkam ir vajadzība pēc savas privātas telpas. Turklāt būtiski ir to spēt apdzīvot kopā ar saviem tuvākajiem. Tādēļ arvien pieprasītāka kļūst vēlme uzcelt savu privātmāju. Mūsdienās izvēlē svarīgs ir ekoloģiskais un energoefektīvai faktors.

Pirms pieņemt svarīgo lēmumu par koka mājas būvniecību savai ģimenei, jāizvērtē dažādus svarīgus aspektus, piemēram, kādi mājas pamati tiks veidoti, kādi siltumizolācijas materiāli koka mājai tiks izvēlēti, kā tiks veidotas komunikācijas, kāda būs iekšējā apdare, skaņas izolācija u.c., rēķinoties ar iespējamajiem finansiālajiem resursiem topošās koka mājas būvniecībā.

Koka mājas stāvbūves, koka karkasa konstruktīvais risinājums ir vienkāršs – pie pamatvainaga tiek stiprināti vertikāli koka statņi un veidots koka rāmis. Koka rāmja izveide sastāv no horizontāliem un vertikāliem rāmjiem. Savukārt starpsienas koka mājas būvniecības laikā tiek aizpildītas ar augstas kvalitātes siltumizolāciju.

Divpusējā koka mājas sienu apdare ir optimāla enerģijas patēriņa ziņā. Koksne ir elastīga, tā spēj “staigāt“, kas ir būtisks faktors gadījumos, kad augsnes dēļ mainās mājas pamati. Ja šajā gadījumā ķieģeļu mājā pie mazākām izmaiņām pamatos, rodas plaisas mājas nesošajās konstrukcijās, koka mājām tā nenotiek.
Koka māju vieglums ir otrs rādītājs, kas atvieglo māju būvēšanu uz vājas augsnes zemes. Ja mūra māja sava svara dēļ var netikt būvēta noteiktās vietās, koka mājas konstrukcija to atļauj.

Kāpēc koks ir tik brīnišķīgs materiāls? Tādēļ, ka tas ir tik daudzveidīgs. Koka sugas ir tik dažādas un katrai piemīt savas dabiskās īpašības, kuras var attiecīgi pielietot pēc vajadzības koka mājas būvniecībā. Dažas koku sugas lieliski der siltumizolācijai, citām sugām piemīt akustiskās īpašības, īpaša struktūra, krāsa, izskats. Ir noteiktas koku sugas , kas piemērotas strukturāliem koka mājas karkasiem, sienām, griestiem, grīdām un mēbelēm.

Īsumā par koka māju priekšrocībām
Lai arī šie ir visiem zināmi fakti, ir vērts uzskaitīt koka māju un kokmateriālu izmantošanas priekšrocības.
Latvijas mežos, nozāģējot vienu koku, tā vietā tiek iestādīti divi. Tā rūpējoties gan par kokmateriāliem tālākā nākotnē, gan par oglekļa sasaistīšanu, nodrošinot tālāku skābekļa ražošanu.

Līdz ar to, būvējot mājas no koka, tiek saražots vairāk skābeklis nekā CO2! Turpretī mūra, cementa un sintētisku materiālu izmantošana rada tikai CO2 palielinājumu, kas būtiski ietekmē vidi. Koks ir videi nekaitīgs materiāls!
Salīdzinot ar mūra vai cementa ēku, koka māja var tikt uzcelta uz pusi īsākā laika posmā. Tāpat ļoti pozitīvi vērtējama koka īpašība ir tā akustiskās spējas – spēja slāpēt trokšņus. Tā kā koks ir mīksts, būvniecības process ir klusāks, tāpat klusāka ir pabeigta māja. Pretēji betona ēkai, koka māja ir vieglāka, neprasot masīvu pamatu veidošanu. Koks ir antialerģisks materiāls, ja vien turēts sausumā un atbilstoši apstrādāts, tas nesatur toksiskus piemaisījumus. Koka transportēšana ir viegla, jo materiālam ir mazs svars. Tā kā Latvijā koks ir vispieejamākais materiāls, transportēšana nesagādā problēmas. Turklāt lielais mežu daudzums Latvijā nodrošina ātru materiāla atjaunošanos.

Tā kā koksne ir 100% dabīgs materiāls, tā ir pilnībā pārstrādājama, līdz ar to videi draudzīga.
Uzskats, ka kokmateriāli un koka mājas nav ilgmūžīgas, pieskaitāms pagātnei. Šobrīd mūsdienu tehnoloģiju rezultātā iespējams koksni padarīt izturīgu un drošu. Turklāt ļoti būtisks fakts ir tāds, ka koksne nodrošina ugunsizturīgu konstrukcija – pie augstām temperatūrām koks nedeformējas un deg ar prognozējamu (tātad, drošu) ātrumu.

Tā kā šobrīd ir tik plašs fasādes apdares materiālu klāsts, koka māja patiesībā var maldināt un veiksmīgi slēpties zem akmens fasādes, radot ilūziju par akmens mūra mājas esamību. Ielūkojies šajā video, kā top koka karkasa saliekamā māja no sākuma līdz beigām.

*Koka mājas pārstāv plašs konstrukciju klāsts – koka karkasa mājas, guļbaļķu mājas, paneļu mājas, moduļu mājas u.c. māju veidi, kas būvēti no kokmateriāliem. Kā arī vienmēr pastāv variants kombinēt izmantojamos materiālus – koku ar stiklu, tēraudu, akmeni u.c.