+371 22841890

KOKA KARKASA PANEĻU MĀJAS – SIBĪRIJAS PIEREDZE

Foto: karkas24.ru

Mūsdienu tirgū tiek piedāvātas arvien dažādākas tehnoloģijas, jaunāka un modernāka pieredze, kas samazina koka paneļu mājas būvniecības izmaksas.  Koka paneļu māju izplatība ir pārsteidzoša – Ziemeļamerikas reģions ar  Ameriku un Kanādu, Skandināvijas valstis, Vācija, Lielbritānija, Baltijas valstis un Krievija. Tāpēc šoreiz aplūkosim un ieskatīsimies vienā no reģioniem, kur tiek būvētas koka karkasa mājas – Krievijā.

Krievijas koka paneļu mājas var tikt dēvētas arī par Sibīrijas koka paneļu mājām. Sibīrijas koka paneļu māju raksturīgās iezīmes ir dabīgu, savā reģionā (kurš aptver grandiozi lielu teritoriju un materiālu daudzveidību) pieejamu materiālu izlietojumu, galvenokārt izmantojot priedes koksnes materiālu, savas pieejamības, mūsdienīguma un cenas dēļ. Sibīrijas koka paneļu māju tehnoloģija aizgūta no Kanādas būvniecības pieredzes un apvieno šķietami nesaderīgus parametrus – rūpnieciskumu un draudzīgumu videi.

Nelielu koka paneļu privātmāju būvniecības pamatā ir paneļu montāža. Paneļi gatavām sienām (no 115 mm līdz 345 mm biezumā) ir samontēti no 23 mm platām savstarpēji savienotām loksnēm. Svarīgākā īpašība, būvējot šāda veida koka mājas, savienošanas procesā netiek izmantoti nekādi ķīmiski elementi. Savienošana tiek veikta ar alumīnija balstiem, ja konstrukcijā tiek izmantoti alumīnija balsti, tad tiek izmantotas arī alumīnija skrūves.

Koka paneļu mājas – kā tiek panākta ļoti ātra būvniecība?

Lai paātrinātu koka māju būvniecību, kokmateriālu loksnes  tiek sagatavotas jau rūpnīcā uz speciālām iekārtām. Tiek izgatavotas logu un durvju ailes, elektrolīnijas uz paneļiem. Zinot šo tehnoloģiju, nav grūti aprēķināt tās priekšrocības. Pirmkārt, protams, noteicošais faktors ir ekoloģija. Visi, kas kaut reizi ir bijuši koka mājā, var apgalvot, ka komforts tajā ir daudz lielāks nekā no no ķieģeļiem būvētā mājā. Turklāt koksne ir elpojošs materiāls, tas spēj regulēt mitruma līmeni telpās.

Kanādā izstrādātā tehnoloģija atbilst visiem Eiropas Savienības standartiem – siltumizolācija, skaņas izolācija, ugunsdrošība, vēja aizsardzība un aizsardzība pret augstas frekvences starojumu. Tā kā paneļi tiek ražoti Sibīrijā un ir no Sibīrijas koksnes, saskaņā ar sertifikātu “Krievijas valsts standarts“, koka bloki ir piemēroti lietošanai Krievijas klimatiskajos apstākļos. Piemēram, sienas ar biezumu 345 mm siltumvadītspējas ziņā atbilst vienu metru biezai ķieģeļu sienai.

Foto: derevnyamira.ru

Koka paneļu māja – ar izcili stabila un izturīga
Sibīrijas koka paneļu priekšrocība ir masīvums. Tās ir biezas, izturīgas loksnes, kas tiek stingri saskrūvētas kopā ar speciālām skrūvēm. Šāda dizaina un izklājuma koka māja ir stabila, paredzot, ka koka mājas var izturēt zemestrīci līdz 7 ballēm. No ekonomiskā viedokļa masīvie mājas sienu paneļi neprasa daudz darba un līdzekļus to montāžai.

Koka paneļu mājas būvniecības laiks ir īsāks nekā būvējot ķieģeļu ēku, jo koka paneļu konstrukcijas jau rūpnīcā tiek sagatavotas saskrūvēšanai, parasti darbs ilgst līdz divām nedēļām.  Galvenokārt, tas, ka montējamie paneļi tiek sagatavoti montāžai jau rūpnīcā, detaļu precizitāte tiek aprēķināta ar speciālām datorprogrammām,  programmām novēršot jebkādu neprecizitāti mērījumos. Vissvarīgākais rādītājs ir koksnes sausums (mazāk nekā 12% mitruma). Šāda koka māja nekad nesarausies un nedeformēsies, tās forma vienmēr būs stabila, ko nevar panākt, ja koksne būvējot māju ir mitra. Tas nozīmē, ka, ražojot no atbilstoša materiāla, nebūs jāgaida nākamā sezona, lai sāktu likt logus, durvis; to var darīt jau sākot ar brīdi, kad māja ir samontēta.

Principā Sibīrijas koka paneļu konstrukciju var apvienot ar citiem būvmateriāliem un sistēmām. Tomēr jāņem vērā, ka maksimālais sienas biezums ir 345 mm, papildu izolācija Krievijas klimatiskajos apstākļos nav nepieciešama.

Raksturīgākās  Sibīrijas koka karkas māju iezīmes
Tā kā Krievijā koka karkasa būvniecība ienākusi no Kanādas, tad ir likumsakarīgi, ka Sibīrijas koka karkasa māju būvniecībā vērojamas Kanādas ietekme, piemēram, veidojot gan koka karkasa, gan koka paneļu māju. Koka māju pamatu izvēlē neaprobežojas ar viena veida pamatiem, bet iekļauj jebkura tipa pamatus: lentveida, siltināta pamatu plātni un stabveida jeb pāļu pamatus. Pēdējie divi tiek uzskatīti par ekonomiski izdevīgākiem, jo tie dod iespēju ietaupīt uz betonu un armatūru. Tad tiek ražots karkasa rāmis, uz kura tiek montēti rūpnīcā ražoti vairogi (vairoga variants) vai arī rāmis tiek izgatavots tieši uz būvlaukuma (rāmja variants).
Mājas celtniecība iesākas ar stabu – pāļu iedzīšanu zem augsnes sasaluma līmeņa, pēc tam tos aplejot ar betona kārtu, ko sauc – betona režģogs. Režģogs nepieciešams, lai uz tā varētu uzstādīt karkasa apakšējā vainaga atbalsta rāmi, vispirms statnes sākot likt stūros, pēc tam sānu plaknēs. Attālums starp statnēm ir 50 līdz 60 centimetri, turklāt katra no sākuma tiek stiprināta vispirms ar pagaidu atgāzni, pastāvīgo atgāzni liekot pēc pilnīgas karkasa ģeometrijas pārbaudes un pabeigšanas. Pēc augšējās rāmja nostiprināšanas ar vainaga siju, tiek montēts koka karkasa pārsegums. Pēc koka karkasa montāžas atliek paneļus piepildīt ar minerālvati vai eko vati. Eko vates pluss ir tāds, ka nav nepieciešama tvaika izolācija, ko nevar nodrošināt minerālvate un tā obligāti ir jālieto. Noslēdzošais etaps mājas būvniecībā ir iekšējā un ārējā ēkas apdare, kur var izpausties ar visdažādāko materiālu klāstu pēc pasūtītāja izvēles.

Kādi ir karkasa māju būvniecības plusi?
Papildus uzmanības pievēršana mājas siltumizolācijai, atmaksājas ar to, ka mājā ir patīkami uzturēties gan aukstā, gan karstā laikā, jo ziemā tā nodrošina vajadzīgās temperatūras uzturēšanu un vasarā tā saglabājas patīkami vēsa. Protams, tas ļoti atsaucas uz patērētajām izmaksām par apkuri un gaisa kondicionēšanu mājas ekspluatācijas laikā.
Sibīrijas klimatisko apstākļu dēļ, koka karkasa būvniecības tehnoloģija ir īpaši piemērota ar to, ka māju iespējams būvēt jebkurā gadalaikā, joprojām nodrošinot gala rezultāta kvalitāti.
Tas, ka pats mājas celtniecības process ir ļoti ātrs un prasa minimālas pūles, ir papildus pluss mājas būvei Krievijas klimatiskajos apstākļos, rēķinot, ka četru cilvēku brigāde māju no nulles pilnībā var uzbūvēt mēneša laikā.

Mājas konstrukcijas vieglums ļauj to būvēt uz dažādu pamatu veidiem, ieskaitot pāļu pamatiem, ja tādi nepieciešami augsnes dēļ. Vieglums ir atvieglojošs faktors arī konstrukcijas piegādes ziņā, jo nav nepieciešama smaga būvniecības tehnika. Tāpat konstrukcijā iespējams ievilkt visas komunikāciju sistēmas, tām iekļaujoties sienās un paliekot neredzamām.
Paneļu virsmas gluduma dēļ, koka karkasa mājās ir ļoti viegli veikt iekšējo apdari, jo nav nepieciešamības veikt iepriekšēju remontu.