+371 22841890

KOKA KARKASA MĀJU BŪVNIECĪBA

Par koka karkasa ēkām ir dažādi mīti, piemēram, ka šādu māju nevar būvēt ziemā. Mēdz uzskatīt, ka auksta gaisa temperatūra un sniegs negatīvi ietekmē koka karkasa mājas būvniecību un var kavēt būvniecības procesu. Patiesībā ir pavisam pretēji – koka karkasa saliekamai mājai ir salīdzinoši neliels kopsvars, tas atvieglo pamatu izbūvi. Ja augsnes struktūra zem ēkas pieļauj, pamatiem tiek uzstādīti 4 vai pat vairāk metru gari dzelzsbetona pāļi ar aprēķinātu izvietojumu (soli). Tas nodrošina karkasa mājai stabilus un ilgmūžīgus pamatus. Koka karkasa mājai, vai koka karkasa paneļu mājai var ne tikai uzbūvēt jebkurā gada laikā, bet arī šādai karkasa mājai visus apdares darbus var veikt visos gadalaikos, piemēram, jumta seguma ieklāšanu, fasādes apdari, iekšējo komunikāciju izbūvi un iekšējos apdares darbus. Par projektēšanas procesu plašāk var iepazīties šeit, Privātmāju būvniecība un projektēšana soli pa solim.

Kā notiek koka karkasa mājas būvniecība?

Siltinātas betona plātnes pamati var tikt izveidoti salīdzinoši ātri. Šādu pamatu nestspējas īpašības ir līdzvērtīgas jebkura veida pamatiem, piemēram, lentveida. Īpaša priekšrocība ir tā, ka šādus  pamatus var izveidot uz jebkuras grunts, tai skaitā arī ļoti vājas grunts. Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas sienas tiek izgatavotas no saliekamajiem paneļiem. Karkasa, izolācijas, plēvju un latojuma slāņi tiek rūpnieciski izveidoti un  iepakoti. No kā sastāv katrs koka karkasa paneļu mājas sienas panelis un pārsegums, skatīt šeit, Rūpnīcas komplekts.

Atbilstoši koka karkasa paneļu mājas plānam, rūpnieciski saražotie koka paneļi tiek ievietoti automašīnās, transportēti uz reālo privātmājas būvniecības vietu, kur pēc tam tos izkrauj (nereti paneļus montē izceļot tos pa vienam no transporta automašīnas), koka karkasa paneļus montē noteiktā secībā (montāžas plāna) un rūpīgi nostiprina. Objektā tiek veikta sausā būvniecība, šī tehnoloģija ļauj veikt koka mājas būvniecību jebkurā gaisa temperatūrā. Tā kā pamati un koka karkasa mājas konstrukcijas tiek montētas uz vietas, darbs noris salīdzinoši ātri. Pēc tam, kad  koka karkasa paneļi un citi koka būvelementi nogādāti būvlaukumā, kvalificēti koka karkasa mājas montāžas speciālisti, uz, jau iepriekš izveidotiem pamatiem, veic koka karkasa paneļu montāžu. Koka karkasa paneļi ir  salīdzinoši viegli, tādēļ to montāžai nav nepieciešams izmantot smago tehniku. Koka karkasa mājas montāžas darbus var veikt 2 vai 3 montāžas speciālisti. Koka karkasa ēkai montāžas process ilgst 1-3 dienas, tas atkarīgs no projekta. Atkarībā no projekta, koka saliekamās mājas jumts var būt kā pilnīgs neapdzīvotās telpas panelis ar izolāciju  vai vienkāršāks risinājums – apdzīvojami bēniņi. Abos gadījumos koka karkasa mājai zem jumta seguma tiek izveidota plēve, kas aizsargā koka karkasa konstrukcijas no kondensāta. Būvējot ziemā, ļoti svarīgi ir sekot līdzi, lai jumta montāžas posmi tiktu veikt pareizā secībā. Ar jumta seguma veidiem var iepazīties šeit, Jumti un jumta segumi.

Kad ir pabeigta koka karkasa paneļu montāža, sākas apdares darbi: jumta seguma ieklāšana, fasādes apdares darbi, iekšējo komunikāciju izbūve, elektrības, ūdens, kanalizācijas, apkures ierīkošana,  iekštelpu nobeiguma apdare.

 

Koka mājas karkasa celtniecība ir salīdzinoši viegla, un uzcelšanai ar savām rokām nebūtu sarežģīta pat personai, kurai nav profesionāla izglītība celtniecībā. Ja ir nepieciešamās zināšanas par mājas karkasa uzbūvēšanas tehnoloģiju, šo uzdevumu ir pavisam vienkārši paveikt neatkarīgi, bez speciālistiem. Lai gan, vienmēr izvērtējiet risku un drošību, un nepieciešamību pēc profesionāļu klātbūtnes atsevišķās stadijās, tā tomēr ir celtne, kurā dzīvosiet gan paši, gan tuvinieki. Uzņēmums “Northouse” izstrādā privātmāju, koka karkasa māju projektus, veic būvniecības un labiekārtošanas darbus. Kā rīkoties ar mājas karkasu un kādi materiāli, instrumenti ir nepieciešami, lai izveidotu koka karkasu, uzzināsiet šeit. Atsevišķu koku brusu vai dēļu karkasi dažādos raksturlielumos atšķiras, un koka karkasu montāžas tehnoloģijai ir vairākas iezīmes. Lai strādātu gan ar dēļiem, gan ar brusām, tiek izmantots viens instrumentu komplekts, līdzīgi blīvējumi, vispārīgi montāžas paņēmieni un armatūra. Jāatzīmē, ka, ja koka karkass tiek būvēts no nekvalitatīvi žāvētiem koksnes materiāliem, rezultāts nebūs ilglaicīgs.

Ieskatam būvniecības process no pamatiem līdz nosiltinātām sienām: