+371 22841890

Privātmājas būvniecība Olaines novadā. Apdarē izmantoti “Cetris” apdares plāksnes.// Foto: northouse.lv

FASĀDES APDARES MATERIĀLI KOKA KARKASA MĀJAI

Ēkas ārējās sienas pamatfunkcija ir  nodrošināt aizsardzību pret klimatiskajiem apstākļiem – vēju, mitrumu, lietu u.c. Tādēļ koka karkas mājas fasādes nobeiguma apdarei ir jābūt kvalitatīvai, lai tā būtu izturīga visdažādākajos klimatiskajos apstākļos, kā arī laika gaitā nezaudētu savu vizuālo izskatu. Tāpat nedrīkst aizmirst par privātmājas fasādes estētisko funkciju, ko nodrošina liels apjoms apdares materiālu.

Koka karkasa ēkām fasādes apdarei visbiežāk izmanto dekoratīvus apdares dēļus vai dekoratīvo apmetumu. Taču, ja ir vēlēšanās, fasādes apdari var veidot ar  dekoratīvajiem ķieģeļiem, ķieģeļflīzēm, PVC apdares dēlīšiem, finiera plāksnēm, PVC dēļiem (saidings), metāla, gatavām cementa plāksnēm u.c.

Dekoratīvi apdares dēļi
Dekoratīvus koka apdares dēļus izmanto gan fasādes apdarei, gan vēja kastes apšūšanai, jumtam u.c. Tas ir dabisks un ekoloģisks materiāls.  Lai apdares dēļi ilgstoši un  kvalitatīvi kalpotu, to izmēram vajadzētu būt ne mazākam kā  21 mm. Ja dēļi ir pārāk plati, temperatūras svārstību  ietekmē tie var uzbriest vai sarauties, bet,  ja dēļi ir pārāk mazi,  temperatūras svārstību ietekmē tie var deformēties un vērpties. Veidojot fasādes ārējo apšuvumu, visbiežāk izmanto  egles apdares dēļus, jo tie mazāk absorbē mitrumu nekā priedes dēļi, tādējādi kalpojot ilgāk.  Dēļu fasāde rada dabisku un mājīgu noskaņu, tādējādi veidojot pareizu mikroklimatu telpu privātmājas iekšienē. Pareizi ieklātai koka fasādei nenāk nost krāsa un dēļi nevērpjas , tādēļ izšķir vairākus pamatnosacījumus pareizi ieklātai koka  apdares dēļu fasādei: smalki zāģētu dēļu izmantošana (labāk “elpo”, vairāk uzsūc krāsu, krāsa “neatlec” no koksnes un saglabā ilgāk labu izskatu nekā ēvelētie dēļi); apakšējas apdares dēļiem jābūt slīpiem un ne zemāk par 30 cm no zemes (labākai ūdens novadīšanai un lai neļautu tam iesūkties kokmateriālā), latojums ar 250 – 300 mm lielu soli, izmantojot karsti cinkotas naglas vai skrūves (lai izvairītos no dēļu deformācijas un neatstātu rūsas pleķus), dēļus pirms stiprināšanas impregnē un nokrāso no visām pusēm, tostarp mugurpusi, sānus un galus (šādi apstrādājot aizsargkārta iesūcas koksnē no visām pusēm un neļauj tajā iekļūt ne mitrumam, ne kukaiņiem). Populārākie ir spundes vai pusspundes dēlīši, tāpat pieejami PVC dēļi ar baļķu  imitāciju.

Dekoratīvais apmetums
Dekoratīvais apmetums ir viens no populārākajiem fasādes apdares veidiem, tas ne tikai pilda funkcionālu nozīmi, pasargājot virsmu no bojājumiem, bet arī piešķir fasādei īpašu dekoratīvu odziņu.  Dekoratīvais apmetums (no fasādes apdares ar dēļiem) atšķiras ar to, ka, lai to kvalitatīvi izveidotu, ir rūpīgi jāsagatavo pamatne, un tas ir laikietilpīgs process. Dekoratīvie apmetumi mēdz būt dažādi – ar grauda izmēru sākot no 1,5 mm līdz pat 3 mm. Jo lielāks ir grauda lielums, jo lielāka ir uzklātā materiāla kārta un lielāks patēriņš. Dekoratīvo apmetumu fasādei var izveidot ar dažādu faktūru, piemēram, līdzīgu biezpiena masas struktūrai, ķirmim vai lietus imitācijai u.c.  Tāpat populārs ir mozaīkas apmetums, kas cenas ziņā ir dārgāks. Dekoratīvais apmetums ir pieejams gan kā sausais (minerālais) maisījums,  gan gatavā veidā  ar piemeklētu toni (akrila, silikāta, silikona). Minerālais maisījums gan ir ar mazāku noturības pakāpi.

Dekoratīvas flīzes vai ķieģeļflīzes
Dekoratīvās flīzes fasādes apdarei tiek izgatavotas no dabīga akmens slānekļa. Tas tiek sazāģēts strēmelēs, flīzes var būt dažāda biezuma un ar dažādu reljefu.  Veidojot  apdari ar ķieģeļflīzēm, var izcelt un akcentēt fasādi. Ķieģeļflīzes tiek izmantotas gan apdarei iekštelpās, gan ārējām fasādēm.  Ķieģeļflīzes var  izmantot  dažādām virsmām –  cokoliem, sētām, iekštelpu sienu dekorēšanai, kamīna apdarei u.c. Krāsu variācija, forma un glazējums (no matētas līdz glancētai virsmai ar metālisku spīdumu) ir plašs. Šīs flīzes ieklātas ne ar ko neatšķirsies no mūrēta ķieģeļa, un to var klāt uz siltumizolācijas materiāla, ietaupot laiku un materiālos līdzekļus.

Dekoratīvie ķieģeļi
Dekoratīvie apdares ķieģeļi ir dabisks, ekoloģisks, salizturīgs un ugunsdrošs materiāls. Uz dekoratīvo ķieģeļu apdares neveidojas sūna, šāda fasāde labi aiztur vēju, lietu un salu. Dekoratīvo  ķieģeļu fasādes apdare ir lieliski piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem. Dekoratīvā ķieģeļu apdare ir viens no dārgākajiem fasādes apdares veidiem. Taču šādai fasādei ekspluatācijas gaitā nav nepieciešams papildus remonts vai atjaunošana, protams, tad, ja fasādes izveides būvniecības darbi  ir veikti tehnoloģiski pareizi. Dekoratīvo ķieģeļu apdare piešķir privātmājai estētisku un sakārtotu izskatu. Izšķir divu veidu apdares ķieģeļus: caurumotos (ar šūnveidīgiem caurumiem ķieģelī) un pilnos (ķieģelis vienā monolītā gabalā). Ēku fasādes apdares dažādībai radīti arī figurālie apdares ķieģeļi – caurumoti vai pilni dažādu formu ķieģeļi.

PVC apdares materiāli
Izšķir trīs veidu fasādes apdari no PVC materiāla: apdares dēlīši (sideing), apdares dēlīši ar baļķu imitāciju (blockhouse) un apdares paneļus ar akmens imitāciju.
PVC apdares materiāli veidoti no PVC materiāla, pieejami plašā krāsu toņu un faktūru gammā, visbiežāk klāti ar koka faktūras imitāciju. Materiāla plusi ir tā vieglā, ātrā montāža, turklāt tas nav jāapstrādā – jākrāso,  un  ir zemas izmaksas. PVC materiāls veidots no izturīgas plastmasas, bet tā rada statisko elektrību un pievelkot putekļus un nosēdumus, tāpēc ir jābūt gatavam ik gadu veltīt laiku fasādes mazgāšanai ar ziepjūdeni. Materiāls ir izturīgs pret augstspiediena mazgāšanu, ūdeni, tvaiku, mitrumu, sālsūdeni un hlorētu ūdeni. Tāpat ir norādīta izturība pret UV staru un sēnīšu iedarbību, pret temperatūras svārstībām. Pie mīnusiem būtu pieskaitāmas tādas īpašības kā neizturība pret mehāniskiem bojājumiem un fasādes nespēja “elpot”.

Metāla fasādes apdare
Parasti metāls fasādēm tiek izmantots industriālo projektu realizēšanai, bet var tikt pielietots arī privātmāju būvniecībā. Lielākoties materiāls tiek izmantots moderna stila ēkām kombinējot ar citiem materiāliem – koku vai stiklu. Metāla fasādes apdares materiāls ir viegli un ātri montējams, bieži aprīkots ar siltumizolāciju (sendviča tipa paneļiem). Lai veidotu fasādi no metāla, tai jābūt labi ventilējamai, jo metāla virsma pakļaujas saules siltumam, tāpēc fasādē ierīko papildus ventilējamos kanālus – vismaz 50 mm gaisa šķirkārtu starp ārsienu un metāla fasādi. Materiālu klāsts ir plašs, iekļaujot dažādus metāla veidus: krāsots tērauds un alumīnijs, varš, misiņš, bronza, krāsots alumīnijs, nerūsējošais tērauds, cinks.

Plākšņu  apdare
Saplāksnis
Latvijā salīdzinoši reti izplatīta fasādes apdares metode ir saplākšņu apdare, izmantojot  (finiera) saplākšņu plāksnes, kuras laminētas no abām pusēm ar ūdensizturīgu materiālu. Arī šim  materiālam nepieciešama gaisa šķirkārta starp apdari un nesošo sienu, tāpēc plāksnes tiek montētas pie koka vai metāla karkasa, tādējādi izveidojot ventilējamu konstrukciju.  Saplāksnim ir līdzena pamatne, tāpēc tiek izmantots mazāks krāsas patēriņš un darbs nekā apstrādājot koksni. Ja apmierina ražotāju piedāvātie plākšņu toņu varianti, pēc paneļu montāžas nav nepieciešami citi apdares veidi. Būvnieki iesaka plāksnes tomēr nepakļaut pārāk tiešiem saules stariem un klimatiskajiem apstākļiem, kā risinājumu pielietojot papildus stikla konstrukcijas montāžu vai platākas jumta pārkares veidošanu.

Cementa skaidu plāksnes
Plākšņu apdarē fasādei izmanto arī cementa skaidu plāksnes. To sastāvā ir cements un smalkas koka skaidu daļiņas. Tā kā tās ir ar augstu stiprību un   izturību pret laika apstākļiem, tad tās tiek izmantotas galvenokārt fasādes apdarei. Cementa skaidu plāksnes ir ugunsdrošas, triecienizturīgas un tām piemīt labas skaņas izolācijas īpašības, tās tiek izmantotas ēku siltināšanai, samazinot ēkas sitltumenerģijas patēriņu, vienlaikus uzlabojot fasādes ventilāciju. Plāksnes iztur  mitrumu un nav uzņēmīgas pret pelējuma sēnītēm. Šāda tipa apdares plāksnes pieejamas jebkurā krāsu tonī pārklātas ar akmens smalci.