+371 22841890

Projekts “Ellen” // Platība: 161,15 m2 // Vizualizācija: northouse.lv

KOKA KARKASA MĀJAS DROŠĪBA SALĪDZINĀJUMĀ AR ĶIEĢEĻU UN BETONA MĀJU

Ir  daudz argumentu,  kas  pierāda, ka koka karkasa māja var būt pat drošāka par betona māju un  ķieģeļu  māju. Bez šaubām, lai garantētu drošību, ir  jāievēro zināmi  nosacījumi privātmājas projektēšanas un būvniecības laikā.

Koka karkasa ēkas drošība sākas jau ražotnē
Koks ir brīnišķīgs un cēls materiāls, izmantojot  to ēkas būvniecībā, tas nodrošina augstu komfortu. Tā kā  koks jau izsenis ir ļāvis cilvēkiem uz zemes izdzīvot,  ne velti tas asociējas ar komfortu, siltumu un mājīgumu, tādēļ dabiski, ka tas tiek izmantots privātmāju būvniecībā. Taču, lai koka karkasa māja būtu  droša un izturīga, tai  jābūt pareizi  projektētai, kā arī, jau pašā sākumā ir būtiski izvēlēties pārdomātus  tehnoloģiskus risinājumus. Ļoti svarīgi ir, lai komandā ar būvniekiem strādātu sertificēts arhitekts, kas izstrādā drošus būvkonstrukciju risinājumus –  atbilstoši klienta vēlamajai mājas platībai, stāvu skaitam, jumta konfigurācijai u.c.

Ja koka karkasa paneļu māja  tiek būvēta no rūpnieciski  ražotiem koka paneļiem (šādu  māju  dēvē  arī  par saliekamo  māju, paneļu māju, moduļu  māju, gatavu māju ), tad no drošības aspekta ir  svarīgs  koka  karkasa paneļu ražošanas  process. Tehnoloģiski attīstītā ražotnē process  parasti  ir šāds – koka paneļi tiek ražoti  slēgtās telpās, tādēļ  tos  nevar sabojāt  nokrišņi vai  nepiemēroti laika apstākļi. Ražotnē koka paneļiem tiek  veikta stingra kvalitātes  kontrole. Rūpnieciski ražots koka karkasa rāmis, kas atbilst precīziem izmēriem,  ar iestrādātiem papildus stiprinājumiem un montāžas  savienojumiem, nodrošina vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību. Sienas būtībā ir  kā monolītas un drošas konstrukcijas. Tieši tas nodrošina koka  karkasa ēkai izturību. Pēc  tam gatavie koka paneļi  no rūpnīcas tiek nogādāti   uz objektu. Gatavu  paneļu montāžas process notiek  ļoti ātri – aizņem  apmēram nedēļu. Pēc tam mājai tiek  veidoti logi, jumts u.c.

Koka karkasa māja droša pret mitrumu, kaitēkļiem un  dabas  kataklizmām
Ļoti  svarīgi, lai koka karkasa māja būtu pasargāta pret mitrumu. Ja māja tiek montēta  no rūpnieciski  ražotiem paneļiem, tad jau ražošanas procesā tiek  izmantotas  atbilstošas tehnoloģijas un  risinājumi, lai mitrums nespētu kaitēt ēkas  konstrukcijām.

Vēl ir  svarīgi, lai koka karkasa māja būtu  pasargāta pret dažādiem kaitēkļiem, kas var iemitināties koka konstrukcijās un tās bojāt. Lai pasargātu konstrukcijas, kokmateriālu  ir iespējams apstrādāt ar speciālu līdzekli, kas  aizbaidīs kaitēkļus un pat pastiprinās ēkas konstrukciju ugunsaizsardzību.

Sienu stiprības ziņā koka karkasa māja ir tauslāka  nekā, piemēram,  ķieģeļu māja vai betona māja. Taču koka karkasa māja, ja tā ir uzbūvēta atbilstoši likumdošanā noteiktajiem normatīviem, pilnīgi  droši ir izturīga jebkādos klimatiskajos apstākļos – vētrās, sniegputeņos, lietus gāzēs u.c.

Koka karkasa mājas ugunsdrošība – arī pašu saimnieku rokās
Kā ikvienas ēkas, tā arī koka  karkasa  mājas  drošības kontekstā ļoti  svarīgs faktors ir ugunsdrošība. Koka  karkasa ēkas  būvniecībai svarīgi ir izvēlēties ugunsdrošus materiālus,  izvērtējot  to degšanas temperatūru un šīs temperatūras ietekmes ilgumu. Uzņēmuma “North  House” būvētās koka karkasa mājas ir ugunsdrošas, jo  būvniecībā  izmantotais kokmateriāls ir  apstrādāts  ar speciālu šķīdumu, kas pasargā koka konstrukcijas pret aizdegšanos, savukārt siltumizolācijai   tiek  izmantots materiāls ar augstāko ugunsdrošības  pakāpi.

Arī pašiem  saimniekiem, veidojot mājas iekšējo  apdari,  jāievēro ugunsdrošības nosacījumi, piemēram, vietā, kur  tiks  novietots apkures katls vai  plīts, apdarei  svarīgi izmantot ugunsdrošus materiālus.

Papildus  ugunsdrošību nodrošina automātiskās ugunsgrēku dzēšanas sistēmas, signalizācija, kas  palīdz konstatēt degšanu sākumstadijā un laikus brīdināt par to. Vēl  ir iespēja ēkas ārsienas no  ārpuses papildus  apstrādāt ar speciāliem līdzekļiem, kas pasargātu  no ārēju ugunsavotu briesmām, piemēram, zāles aizdegšanās, neuzmanīgas apiešanās ar uguni u.c. Iekšējai ugunsdrošībai arī tiek piedāvāti vairāki materiāli atbilstoši mūsdienu prasībām. Un, protams, māja ir jāapdrošina.

Kādas ir koka mājas priekšrocības?