KOKA KARKASA MĀJAS BŪVNIECĪBA
Tehnoloģiskie risinājumi un piemērotākie materiāli
Kādas tehnoloģijas un būvmateriāli ir vispiemērotākie koka karkasa māju būvniecībā?
Koka māja – no kādiem būvmateriāliem to vislabāk būvēt?
Jēdziens koka karkasa māja ir jāuztver tieši, jo šāda privātmāja tiešām sastāv no iekšēja karkasa, kas ir apšūts ar ārējās apdares un iekšējās apdares materiāliem. Ārējiem un iekšējiem apšuvuma materiāliem tiek izmantoti tādi lokšņu materiāli kā DSP, OSB un finieris. Privātmājas konstrukcijas iekšējās sienas tiek pildītas ar siltumizolācijas materiālu – tā var būt stikla vate, eko vate, minerālvate, polistirola putas. Galveno slodzi koka karkasa mājās nes rāmis. Ja runā par karkasa māju tehnoloģiju, tad bez koka karkasa mājām pastāv metāla karkasa mājas.
Koka karkasa mājas mēdz dēvēt dažādi – saliekamās mājās, moduļu mājas vai paneļu mājas, bet tās visas ir konstruētas saskaņā ar karkasa jeb rāmja tehnoloģiju, un ir izturīgas pret dažāda veida deformācijām un kalpo ļoti ilgi. Koka karkasa mājas ārējais apšuvums ar lokšņu materiāliem palīdz sasniegt kopējo ēkas dizainu un visus nepieciešamos parametrus.
Koka karkasa mājas – kā klasificēt tehnoloģijas?
Koka karkasa konstrukcijas tehnoloģiju, atkarībā no ēkas lieluma, klasificē divos veidos.
Karkasa paneļu tehnoloģija uz vietas. Šāda veida koka karkasa mājas konstrukcijas pamatā ir – uz vietas, ar rokām darināta instalācija ar apstrādi un siltumizolāciju. Tas nozīmē, ka, būvējot koka karkasa māju pēc šīs tehnoloģijas, atsevišķi ir jāpērk katrs materiāls un jāuzstāda. Šī tehnoloģija ir salīdzinoši lētāka materiālu ziņā, taču ieguldītā darba ziņā tā var patērēt vairāk izmaksas.

Koka karkasa būvniecība. // Foto: northouse.lv
Turpretim otra veida ir koka karkasu paneļu tehnoloģija (tā saucamā saliekamā māja) ar jau iekļautiem ražošanas materiāliem. Saskaņā ar karkasa mājas konstrukciju, rūpnieciski tiek izgatavoti vajadzīgā izmēra paneļi, tajos uzreiz tiek iestrādāta siltumizolācija. Gatavie konstrukcijas elementi tiek nogādāti uz vietu, kur, izmantojot īpašu aprīkojumu, māja tiek montēta. Šī tehnoloģija ir daudz populārāka, jo ievērojami samazina koka mājas montāžas laiku. Gatavie paneļi nodrošina kvalitāti un pilnībā atbilst standartiem. Daudzos gadījumos šāda projekta izmaksas, kas ir salīdzinoši lielākas, ir pamatotas – materiāla kvalitāte nodrošina ilgāku kalpošanas laiku un ietaupa karkasa mājas apkures izmaksas. Izvēloties vienu vai otru tehnoloģiju, mājas būvniecības izmaksas būs aptuveni līdzīgas. Taču pirmajā gadījumā ir jāmaksā atsevišķi par katra darba veikšanu – iekšdarbiem, siltināšanu un apdari. Izvēloties individuālas, komfortablas un izturīgas mājas būvniecību, jāņem vērā dažādi faktori. Ideālākais variants ir – lai būtu zemas ēkas būvniecības izmaksas un koka karkasa māja ilgi kalpotu. Tāpēc, izvēloties materiālu un projektu, ir vērts pievērst īpašu uzmanību būvniecības tehnoloģiju priekšrocībām un trūkumiem.
Koka karkasa māja – kādas ir priekšrocības?
Karkasa tehnoloģija tiek uzskatīta par ekonomiskāko privātmāju būvniecībā. Nelielais ēkas konstrukcijas svars ļauj samazināt pamatu izmaksas, savukārt ātrais būvniecības process ļauj ēku nodot ekspluatācijā pāris mēnešu laikā. Koka karkasa konstrukcijas dod lielu patērētās enerģijas ietaupījumu, un tas palīdz ievērojami samazināt koka mājas apkures izmaksas. Turklāt ziemas apstākļos māja ātri uzsilst, un kokmateriāla zemā siltumvadītspēja ļauj samazināt sienas biezumu līdz 15 cm. Koka mājām ir augsta termoizolācija, tās ir izturīgas pret deformāciju. Ēkas sienas ir līdzenas, un tas ļauj veikt iekšējo apdari uzreiz pēc konstrukciju montāžas. Apšuvuma materiālu virsmu var izmantot bez papildus apstrādes, un tas ievērojami samazina iekšējās un ārējās apdares izmaksas. Ēkas karkasa iekšpuse tiek pārklāta ar ģipškartona plāksnēm, kas arī samazina iekšējo remontu izmaksas. Neraugoties uz visām priekšrocībām un ēkas ilgmūžību, karkasa tehnoloģijai ir arī trūkumi. Tāpēc pirms ēkas projektēšanas ir svarīgi būt pārliecinātam, ka koka karkasa privātmāja patiešām atbilst pasūtītāja vēlmēm, vajadzībām un iespējām.
Kādi ir koka karkasa mājas trūkumi?
Koka karkasa māju būvēšanai ir nepieciešami augsti kvalificēti speciālisti, kas rūpīgi ievēro tehnoloģiju, montāžas noteikumus un izmanto profesionālus darba instrumentus. Pārsvarā koka karkasa rāmja konstrukciju veido nelielām privātmājām ar maksimums trijiem stāviem un garumu ne vairāk kā 20 metri. Koka karkass prasa papildus impregnēšanu un apstrādi ar antiseptiķiem un aizsardzību pret ugunsrisku. Ja izvēle ir par labu karkasa ēkai, nepieciešams izvēlēties materiālu karkasa izgatavošanai – koka vai metāla.
Koka mājai – metāla karkass
Lai arī Eiropā privātmājas lielākoties tiek būvētas no koka, ir vērts apsvērt iespēju privātmājai veidot metāla karkasu. Tam ir būtiskas priekšrocības. Metāla pamatnei tiek izmantots termoprofils ar augstu ugunsizturību, to neapdraud korozija un sēnītes, šāda pamatne ievērojami samazina struktūras svaru un kalpo vairāk kā 100 gadu. Jāņem vērā, ka neatbilstoši tehnoloģijai veikta ēkas montāža būtiski samazina privātmājas mūžu, savukārt nekvalitatīvi veidots savienojumu blīvējums samazina ēkas siltumvadītspēju. Tāpēc ieteicams jebkuru karkasu privātmājas būvniecību uzticēt profesionāļiem, neatkarīgi no tā, vai tā būtu no koka karkasa vai metāla karkasa.

Pamatu būvniecība objektā // Foto: northouse.lv
Koka karkasa privātmāja – tehnoloģiski pareizi veidota pamatne garantēs tās ilgmūžību. Kā zināms, ēkas pamatne-karkass ir viena no svarīgākajām konstrukcijām, no tās ir atkarīgs mājas mūžs. Koka karkasa un metāla karkasa māju celtniecības tehnoloģija paredz izmantot trīs veidu pamatu izbūvi – lentveida, pāļu vai plāksnes. Izvēloties pamatus, jāpievērš uzmanība diviem galvenajiem faktoriem:
- Struktūras svars.
- Augsnes struktūra.
Mālainai un mitrai augsnei ideāls risinājums ir plāksnes veida pamatne. Tā palīdz vienmērīgi sadalīt slodzi, atšķirībā no pāļu vai lentes veida pamatnes. Lai izveidotu šādu pamatni, ir nepieciešams noņemt augšējo augsnes slāni, tādējādi samazinot kompresijas iespējamību, pēc tam tiek veidots smilšu spilvens un novietota plāksne. Cita veida augsnei ir piemērota gan lentes, gan kolonnu pamatne, kas var sadalīt un izturēt karkasa mājas slodzi un nodrošināt ēkas izturību. Pirms pamatu izvēles ir ļoti svarīgi pareizi aprēķināt struktūras svaru un tad, pamatojoties uz to, izvēlēties vajadzīgo pamatnes veidu.
Koka privātmāja – kādu jumta segumu izvēlēties?
Koka karkasa ēkas konstrukcijai tiek izmantoti tādi paši jumta seguma veidi kā ķieģeļu un koka mājām. Atkarībā no jumta konstrukcijas, jumts var būt mansarda, gan arī būvēts kā plaukts vai daudzslāņu apmetnis. Divlīmeņu un mansarda jumti ir īpaši populāri dzīvojamo privātmāju celtniecībā. Tos var salīdzinoši vienkārši uzstādīt. Koka mājas jumta segumam ir jāatbilst klimatam un jābūt izturīgam pret vēju un nokrišņiem. Izvēloties jumta seguma materiālu koka karkasa mājai, jāņem vērā projekta arhitektūras iezīmes – jumta slīpums, materiāla kalpošanas ilgums un projekta finansējums.
- Metāla šindeļi. To lieto jumta segumam ar 25-45 ° slīpumu. Derīguma termiņš ir 35 gadi;
- Azbestcementa slānis krāsošanai ir derīgs līdz 40 gadiem, bez papildu apstrādes līdz 30 gadiem. To izmanto jumta segumam ar 25-45 ° slīpumu;
- Tērauda segums tiek izmantots jumtiem ar 18-30 ° slīpumu. Materiāla mūžs ir līdz 30 gadiem.
Jumta izvēle jāveic, ņemot vērā bēniņu telpas izvietojumu. Ja ir plānoti apdzīvojamie bēniņi, būs nepieciešama papildus siltināšana un jumta seguma rūpīga izvēle.
Koka mājas celtniecības norise
Pasūtījuma pareiza izpilde nodrošina darba precizitāti. Šis algoritms garantē, ka māja tiks montēta, ievērojot visus būvniecības nosacījumus un būs ilgmūžīga. Mājai vispirms ir jāizvēlas piemērota būvniecības vieta – ar optimālu augsni un gruntsūdens atrašanās vietu, ņemot vērā visu komunikācijas sistēmu atrašanās vietas un augsnes klimatiskās īpašības. Pēc tam var veikt marķēšanu un izveidot piemērotus pamatus. Uzstādot koka rāmi pamatnē, no apstrādātā koka, uz kura ir uzstādīts koka rāmis, tiek novietoti divi kroņi. Veidojot metāla rāmi, tas nav nepieciešams, jo koka karkasa mājai tiek veidota rāmja un ārējās sienas konstrukcija. Montējot sienas, tiek izveidoti arī logi un durvis. Šim solim seko siltināšana, ja būvniecības laikā neizmanto gatavus dēļus, kas iekšējā apšuvuma laikā tiek vienkārši pārklāti ar ģipša loksni. Kad koka karkasa privātmājas karkass ir samontēts, tiek veidotas iekšējās starpsienas, grīdas un griesti, kā arī veidotas instalācijas. Visbeidzot, tiek uzstādīts jumts un izveidota iekšējā un ārējā apdare.
Koka karkasa ēkas ir ne tikai populārākās un lētākās, bet arī izturīgākās, funkcionālākās un komfortablākās. Koka mājas būvniecības izmaksas tiek būtiski samazinātas, pateicoties siltumizolācijai un kokmateriāla siltumvadītspējai. Būtiska priekšrocība ir ēkas ātrā būvniecība un nodošana ekspluatācijā, kā arī materiāli, kas ir videi draudzīgi, ilgmūžīgi, rada komfortu un mājīgumu.
Pilnībā pabeigta koka karkasa māja no ārpuses un iekšpuses ne ar ko neatšķiras no cita veida mājām, jo praktiski visas koka detaļas ir paslēptas zem apdares. Koka karkasa mājas ir pieprasītas to augstās energoefektivitātes un zemo apkures izmaksu dēļ. Koka karkasa mājas tiek celtas no atjaunojamajiem resursiem, to būvniecība rada mazāku piesārņojumu apkārtējai videi. Pateicoties sausās būves likumam, koka karkasa māju, atšķirībā no bloku un mūra mājas, iespējams būvēt jebkurā gadalaikā un laika apstākļos – pat ziemā, negaidot materiāla izžūšanu. Koka karkasa māju ir iespējams uzcelt līdz jumtam dažu nedēļu laikā – atkarībā no projekta. Mājas pamatus vēlams uzbūvēt līdz salam, pretējā gadījumā sals var negatīvi ietekmēt pamatu kvalitāti. Koka karkasa mājai jebkurā gada laikā var arī veikt apdares darbus, piemēram, jumta seguma ieklāšanu, fasādes apdari, iekšējo komunikāciju izbūvi un iekšējos apdares darbus. Koka karkasa mājas ir viena no ekonomiskākajām salīdzinot, piemēram, ar bloku un ķieģeļu mājām. Koka karkasa mājas būvniecības izmaksas ar pilnu apdari un visām komunikācijām ir par 10 līdz 15% zemākas nekā mājai, kas būvēta no blokiem, un par 30 līdz 40% zemākas nekā mājai, kas būvēta no ķieģeļiem. Jāatzīmē, ka koka karkasa mājas ir ekonomiskas arī ekspluatācijā. Piemēram, lai ķieģeļu māja sasniegtu tādus pašus energoefektivitātes rādītājus kā koka karkasa māja, to ārējai sienai jābūt vismaz metru biezai.
Koka karkasa mājas ir ekoloģiskas un videi draudzīgas. Pilnīgi gatava koka karkasa māja svarā ir daudzas reizes vieglāka nekā mūra māja, līdz ar to nav nepieciešami lieli pamati. Koka karkasa mājas ir dabiska, elpojoša dzīvesvieta, to būvniecības tehnoloģijas atbilst Latvijas klimatiskajiem apstākļiem un noteiktajām individuālo ēku būvniecības prasībām.
Koka karkasa mājas tiek celtas no atjaunojamiem resursiem un to būvniecība rada mazāku piesārņojumu apkārtējā vidē. Koka karkasa mājām ir salīdzinoši zemākas būvniecības izmaksas, jo mājas konstrukcijas tiek rūpnieciski ražotas, kas ietaupa gan naudu, gan laiku.
“Northouse” piedāvā koka karkasa māju būvniecību sākot no pirmajām projektēšanas skicēm līdz pilnīgai mājas būvniecības nodošanai. Vēlies sev individuālu koka karkasa mājas projektu? Sazinies ar mums, būvēsim māju kopā!