+371 22841890

KOKA KARKASA TEHNOLOĢIJAS PRIVĀTMĀJU BŪVNIECĪBĀ

Foto: inhabitat.com

Koka mājas karkasa celtniecība ir salīdzinoši viegla, un uzcelšanai ar savām rokām nebūtu sarežģīta pat personai, kurai nav profesionāla izglītība celtniecībā. Ja ir nepieciešamās zināšanas par mājas karkasa uzbūvēšanas tehnoloģiju, šo uzdevumu ir pavisam vienkārši paveikt neatkarīgi, bez speciālistiem. Lai gan, vienmēr izvērtējiet risku un drošību, un nepieciešamību pēc profesionāļu klātbūtnes atsevišķās stadijās, tā tomēr ir celtne, kurā dzīvosiet gan paši, gan tuvinieki. Uzņēmums “Northouse” izstrādā privātmāju, koka karkasa māju projektus, veic būvniecības un labiekārtošanas darbus. Kā rīkoties ar mājas karkasu un kādi materiāli, instrumenti ir nepieciešami, lai izveidotu koka karkasu, uzzināsiet šeit. Atsevišķu koku brusu vai dēļu karkasi dažādos raksturlielumos atšķiras, un karkasu montāžas tehnoloģijai ir vairākas iezīmes. Lai strādātu gan ar dēļiem, gan ar brusām, tiek izmantots viens instrumentu komplekts, līdzīgi blīvējumi, vispārīgi montāžas paņēmieni un armatūra. Jāatzīmē, ka, ja karkass tiek būvēts no nekvalitatīvi žāvētiem koksnes materiāliem, rezultāts nebūs ilglaicīgs.

No kā izgatavot koka karkasu
Pirms karkasa konstrukcijas izbūves ir jāizvēlas zāģmateriāli, jāņem vērā koku sugas specifika un augšanas vieta. Šie faktori ietekmē dēļu un brusu fiziskās īpašības. Piemēram, salīdzinot vienāda diametra baļķus no Krasnojarskas teritorijas (Sibīrijā) vai Krievijas centrālo teritoriju, Sibīrijas kokmateriālam ir biezāka koksne un virsējais slānis. Kokmateriālu tirgū pašlaik tiek piedāvāts liels skaits dažādu koksnes izstrādājumu, kas atšķiras pēc cenas un kvalitātes, un, lai izdarītu pareizo izvēli, ir jāņem vērā visi konkrētā kokmateriāla veida izmantošanas nosacījumi. Tradicionāli koka karkasam tika izmantota priedes un egles koksne. Tika uzskatīts, ka skujkoku koki ir izturīgāki nekā lapu koki, izturīgāki pret sabrukšanu, un karkasi uzcelti ar vienmērīgāku formu. Vispirms stumbra apstrāde tika veikta ar rokām, lai izveidotu taisnu kokmateriālu, kas tika vieglāk salikts. Turklāt skujkoku sastāvā ir īpašas aromātiskās eļļas ar baktericīdām īpašībām, veicinot labvēlīgu ietekmi uz cilvēku veselību.

Karkasa būvniecība // Foto: northouse.lv

Masīvkoks
Materiāli karkasu celtniecībai var būt vai nu masīvkoka kvadrātveida griezuma brusas vai taisnstūrveida griezuma brusas. Mūsdienās nesagādā problēma šāda materiāla iegāde: mūsdienu tirgus piedāvā visplašāko produktu izvēli pēc katras gaumes un par ļoti saprātīgu cenu. Daži var uzskatīt, ka ir lietderīgāk pašam sagatavot nepieciešamo kokmateriālu pēc sentēvu metodēm, padarīt darbu pašu rokām ar cirvja palīdzību. Šī metode prasa pieredzi, prasmi, precizitāti un daudz patērēta brīvā laika.

Izgatavojot nepieciešamo materiāla daudzumu zāģētavā esošās mājas karkasam tas tiek izdarīts krietni ātrāk. Iegādātais koks tiek nogādāts kokapstrādes uzņēmumā pārstrādei. Kokzāģētavas operatori ieliek mašīnā baļķus, un sākas apstrādes ražošanas process. Apstrādes procesā priekšmetu var atiestatīt vairākas reizes, līdz tiek iegūta noteiktas formas un izmēra masīvkoki. Kompetents mašīnas operators var pateikt, cik lietderīgi tiks griezts katrs materiāls, pieļaujot pēc iespējas mazāku atkritumu atlikumu. Statņu konstrukcijai biežāk izmanto kvadrātveida brusas, kā arī grīdas elementu, starpstāvu un jumta – taisnstūra brusas uzstādīšanai. Pēc kokzāģētavā sagatavotā materiāla formas izveides, tos žāvē speciālā žāvētājā ar ventilāciju un apkuri. Koksnes mitruma saturs tiek samazināts līdz 7-12%, tas ir pilnībā gatavs lietošanai. Pēc žāvēšanas visus materiālus iepako un nosūta uz noliktavu.

Neapjūc koksnes materiālu daudzveidībā, pirms iegādes pārliecinies, kas ir labākā izvēle.// Foto: blog.mmtoolparts.com

Koka izvēle
Koka karkasu var būvēt praktiski no jebkura koka (pat eksotiskā), galvenais ir tas, ka tas ir dabīgs. Izvēle ir atkarīga tikai no ēkas īpašnieka finansiālajām iespējām un estētiskajām vēlmēm. Tomēr vissvarīgākais ir ņemt vērā katras koka sugas koksnes īpašības un raksturlielumus, kas tos padara par lietojamiem, vai gluži pretēji – nelietojamiem materiāliem koka karkasa mājas būvniecībā. Visbiežāk sastopamais celtniecības materiāls koka māju celtniecībai – priede un egle. Pirmkārt, pateicoties garajām savītām koka šķiedrām, tas ir tradicionāls celtniecības materiāls. Otrkārt, šī koksne ir lēta. Treškārt, tai ir labas stipruma un siltumizolācijas īpašības. Bet vislabākais koka karkasa būvē ir apse. Tas ir gandrīz tikpat izturīgs pret nodilumu, kā arī ozols, labi panes mitrumu – tas nav saplaisājis un nespīd un nebaidās no temperatūras izmaiņām. Turklāt tas ir izturīgs ( blīvums pie dabīgā mitruma – 689 kg / m3). Tas pilnībā saglabā siltumu. To ir viegli apstrādāt – tas ir viegls un viendabīgs.

Instrumenti un stiprinājumi karkasa celtniecībai
Karkasa konstrukcijai ir nepieciešams atbilstošas darbarīku komplekts un stiprinājumi. Vispirms, strādājot ar koku, garenvirziena un šķērseniskas zāģēšanas nolūkos būs nepieciešams koksnes zāģis. Ja ēkai tiek piegādāta elektroenerģija, var izmantot elektrisko finiera  koka zāģa komplektu. Lai savienotu atsevišķas koka detaļas, ir nepieciešami skrūvgrieži un āmuri. Pērkot skrūvgriežus, jāpievērš uzmanība tam, ka akumulatora spriegums nedrīkst būt zemāks par 14 V. Šim instrumentam ir nepieciešama jauda, ​​lai saliktu kopā koka karkasa daļas. Tirgū ir skrūvgrieži ar parasto urbšanas funkciju. Te var tikt izmantoti arī elektriskie urbji.

Skrūvēšanas darbiem nepieciešamais rīks būs skrūvgriezis. Āmurs palīdz gan rāmja detaļu montāžā, gan sienu izlīdzināšanai. Lai pārbaudītu konstrukcijas rāmja detaļu vertikālo un horizontālo stāvokli, ir nepieciešams līmeņrādis. Lai īslaicīgi pievienotu karkasa detaļas un komplektus, tiek izmantotas dažādu izmēru skavas. Izmantojot metāla vai koka kvadrātu, var noteikt sienu ģeometrijas pareizību. Stiprinot siltumelementus un tvaika, mitruma necaurlaidīgas plēves, konstrukcijas skavotājs padarīs to daudz vieglāk.

Lai piestiprinātu zemākās siksnu stieņus vai dēļus uz leju, ir nepieciešami metāla leņķi. Atsevišķi samontēti vairogi un karkasa komplekti tiek fiksēti kopā ar dažāda garuma vai skrūvju tērauda kniedēm. Lai piestiprinātu rāmja detaļas tajā pašā plaknē, ir nepieciešams dažādu garumu un platumu metāla plāksnes ar koka skrūvēm un perpendikulāriem stūra stiprinājumiem. Ja nepieciešams, šīs sloksnes var saliekt, iegūstot stūri, lai noteiktu vēlamo izmēru. Un, visbeidzot, būvniecības laikā ir vajadzīgs liels skaits koka skrūvju koksnei, cinkota vai “melna”, kā arī parasti dažādu garumu naglas.

Salīdzinājumam, cik daudz pūles prasa darbs ar rokām pie masīvkoka karkasa un mājas izveides, ieskaties, kā tapusi māja ar pēc iespējas autentiskākām būvniecības tradīcijām, neizmantojot naglas un elektrotehniskos darbarīkus:

Un kā top koka karkasa māja ?