+371 22841890

Stiepļu margas lieliski iederēsies modernā mājoklī. // Foto: homedit.com

KĀDAS MARGAS PIEMĒROTAS KOKA PANEĻU MĀJAI?
Margu galvenā funkcija koka paneļu u.c. koka karkasa mājās ir drošības nodrošināšana. Pēc tam seko telpas norobežošanas funkcija. Atkarībā no margu pielietojuma vietas, margas iedala: balkonaterases un kāpņu margās. Konstruējot margas, galvenā uzmanība tiek pievērsta to stabilitātei. Projektējot, tiek pievērsta īpaša uzmanība margu augstumam, tam vajadzētu būt ne zemākam kā 0,9 metri, savukārt balkonu un lodžiju margām ne zemākām kā 1,0 metri. Ja projektējamo margu garums pārsniedz 10 metrus, to minimālajam augstumam vajadzētu būt ne mazākam kā 1,2 metri. Dzīvojamo ēku noteikumi paredz, ka balkonus, jumta terases un ārējās kāpnes norobežo ar margām vai barjerām, kuru minimālais augstums ir 1,00 m un vertikālais dalījums vai atstarpes starp margu elementiem optimāli nodrošina bērnu drošību un nav platākas par 0,15 m.

Atkarībā no margu materiāla, ir iespējams izvēlēties: metāla, stikla vai koka margas. Lielākoties margām tiek izmantotas materiālu kombinācijas, piemēram, stikla-nerūsējošā tērauda margas, koka-stikla margas utt. Var veidot standarta tipa margas, kā arī, protams, margas var izgatavot pēc individuāla pasūtījuma.

Nerūsējoša tērauda margas
Pašlaik ļoti populāri ir veidot nerūsējošā tērauda margas, ar tām interjerā var radīt interesantu akcentu. Nerūsējošā tērauda margas ir izturīgas pret koroziju, tās ir viegli kopt, tīrīt. Nerūsējošā tērauda margas var kombinēt ar stiklu, vai konstruēt vienas pašas, tās telpā ienes viegluma un elegances efektu, nodrošinot brīvu gaismas plūsmu telpā. Nerūsējošā tērauda margām ir neierobežotas formas veidošanas iespējas, paplašinot tā pielietojumu dažādu dizainu risinājumā.

Stikla margas
Stikla margas var veidot kāpnēm, balkoniem, terasēm. Šādas margas ir pietiekami drošas, savukārt stikls ir izturīgs pret mehāniskiem bojājumiem un slodzi. Stikla margu konstrukcija pasargā balkonus un terases no putekļiem un vēja ietekmes, bet neradot vizuālas barjeras apkārtējās ainavas un vides uztveršanai. Tās ēkai piešķir izsmalcinātu izskatu. Stikla margas ir praktiskas, tās nerūsē. Konstruējot šādas margas, var izvēlēties rūdītu stiklu, tripleksa stiklu vai akrilu. Atkarībā no interjera, stikls var būt caurspīdīgs, matēts, tonēts vai ar dekoratīvu rakstu. Izgatavošanā tradicionāli tiek izmantots rūdīts stikls ar paaugstinātu noturību pret mehānisku iedarbību, tāpēc šīs margas ir drošas, turklāt saplīstot rūdītā stikla gabaliņiem nav asu šķautņu.

Margas – noslēdzošais dizaina elements
Jebkurš dizains vairākstāvu ēkā ir saistīts ar nepieciešamību izvēlēties piemērotas margas. Šis svarīgais konstrukcijas elements (gan trepju margas, gan balkona vai terases) ietekmē ne tikai visas konstrukcijas drošības līmeni, bet arī veido interjera kāpņu izskatu un eksterjera dizainu. Ir vairāki veidi, kā var iedalīt margu veidus: pēc izgatavošanas materiāla, formas, izmēra, skata līmeņa, dizaina un apdares klātbūtnes. Nepieciešamība pēc margām ir ne tikai, lai nodrošinātu, ka visa kāpņu un telpas izvirzījuma konstrukcija ir droša, praktiska, estētiska un harmoniski iederas mājoklī, bet arī lai nepieļautu iespējamo cilvēka krišanu, kas staigā pa kāpnēm vai atbalstās pret margām, kā arī lai saglabātu visu kāpņu struktūru un tās elementus.

Atkarībā no funkcijām, kas piešķirtas margām, visu veidu margu materiālus, to izmērus un modifikācijas tipus, interjera dizaina un īpašnieku finansiālās spējas, materiālu izvēles iespējas margu dizainam ir ļoti plašas.  Iedvesmai, lūk,  sniedzam dažādus margu piemērus.

 Materiāli:

 • Koks
 • Metāls
 • Stikls
 • Poliuretāns
 • Akrils
 • Kombinētās konstrukcijas

Metāla margas
Šobrīd metāla margas var droši saukt par populārāko kāpņu dizaina materiālu.
Metāla izstrādājumu priekšrocības:

 • Vienkāršība
 • Ilgs kalpošanas laiks
 • Drošība
 • Augsta nodilumizturība
 • Augsta noturība pret mitrumu un temperatūras svārstībām
 • Augsta ugunsdrošība
 • Vienkārša kopšana
 • Plašas dizaina iespējas un variācijas
 • Plašs cenu piedāvājums, atkarībā no metāla veida

No visiem metālu veidiem, alumīnija un nerūsējošā tērauda margas izmaksu ziņā ir vairākas reizes lētākas, nekā margas, kuras darinātas ar rokām, piemēram, misiņa, vara margas. Tērauda izstrādājumi pašlaik ir populārākais (izmaksas šajā gadījumā būs augstākas) metāla margu veids, bet tiek piedāvāti arī dzelzs un pat čuguna margu dizaini. Bet noteicošais faktors, izvēloties materiālu margu dizainam, ir kāpņu dizains, tā svars, izmēri un konkrēts pakāpienu skaits. Tikai tad notiek materiāla izvēle.

Metāla konstrukciju iedalījums pēc to apstrādes veida:

Saliekamās  iespēja ļoti ātri uzstādīt, ar augstu pielāgošanās iespēju, zemu svaru un demokrātisku cenu;
Metinātas – šādas margas ir izgatavotas no tērauda vai melnajiem metāliem ar metināšanas metodēm. Produktiem piemīt pietiekama izturība un nodilumizturība. Vāji metinātas šuves ir vienīgais, kas varētu izraisīt kāpņu nestabilitāti. Lai novērstu koroziju, izstrādājums periodiski jāattīra.
Lietas (liešanas metode)  margas tiek iegūtas, izlejot kausēto metālu veidnēs. Atdzesēti metāli tiek ņemti un apstrādāti. Tādā veidā var izveidot pārsteidzoši skaistas margu daļas, ļoti detalizētas, ar dažādiem dizaina paraugiem un  izsmalcinātiem dekoratīviem elementiem.
Kalšana – šīs metodes rezultātā var izveidot margu ar patiesi unikālu dizainu. Kalšanas meistari var radīt īstus šedevrus ar īpašu instrumentu palīdzību un ar roku darbu. Gatavos produktus var apstrādāt ar zeltu vai sudrabu, uzklāt platīnu (tas viss atkarīgs no interjera dizaina stila). Izstrādājumu augsto cenu veido ne tikai roku darbs, bet arī konstrukcijas oriģinalitāte, konstrukcijas izturība un uzticamība.

Alumīnija margu priekšrocības:

 • Uzstādīšanas vienkāršība
 • Izturība pret koroziju
 • Maigs, elegants izskats
 • Pieejamas cenas
 • Margas ar dabīgo spīdumu alumīnija krāsā, lielākoties saistās ar minimālisma, mūsdienīga stila dizainu
 • Iespēja alumīnija virsmu krāsot jebkurā krāsā

Alumīnija izstrādājumu galvenais trūkums ir zema izturība. Tos var izmantot dizainos, kur materiālam nav nepieciešams nest lielu smagumu.

Margas no nerūsējošā tērauda
Margas no nerūsējošā tērauda konstrukcijas ziņā atšķiras no alumīnija konstrukciju margām. Tērauda materiālā nav trausluma. Nerūsējošais tērauds visbiežāk tiek kombinēts ar citiem materiāliem,  tāpēc tas var efektīvi iekļauties jebkura veida interjera dizainā. Parasti nerūsējošais tērauds tiek kombinēts ar koka materiālu. Pieprasīts variants ir nerūsējošā tērauda rāmju kombinācija ar stikla plāksnēm. Šāda tipa margas var izmantot gan iekštelpās, gan mājokļu ārpusē.

Foto: Gurkan Akay/ contemporist.com

Margas no dabīgā koka
Šī dabiskā, universālā materiāla margas būs vairāk nekā piemērotas iekštelpu konstrukcijām, bet, pareizi apstrādātas, tiek pielietotas arī koka karkasa māju būvniecībā. Koka izstrādājumi ir universāli un mūsdienīgi. Nozīmīgs faktors ir dabīgā materiāla augstā ekoloģiskā saderība, lieliskas estētiskās īpašības un patīkams taustei. Pastāv uzskats, ka kāpnes vai to sastāvdaļas no dabīgā koka ir dārgs prieks, un nav domāts visiem. Bet, lai izgatavotu kāpnes vai margas, var izvēlēties arī tā saukto “budžeta” koka šķiru, kas cenas ziņā ir pieejamāks variants.

Dabisko koku margu trūkums ir mitruma un temperatūras izmaiņas materiāla struktūrā. Koka konstrukcijas bez papildu apstrādes (pārklājuma ar laku un piesūcināšanu ar īpašiem savienojumiem) nedrīkst izmantot ārpus telpām.

Koka konstrukciju kāpnes vai margas īpaši iederas tādos dizaina variantos kā kantri stila virzienā vai vasarnīcas, province, tropiskās un piejūras mājas. Skaista, dabiska koka faktūra koka ne tikai rada īpašu atmosfēru telpas, mājas tēlam, bet arī uzsver citu interjera un eksterjera priekšmetu identitāti.

Koka konstrukciju margas spirālveida kāpnēm ir pieprasīts variants, bet no koka tas noteikti nav viegli veidojams dizains. Pieejama alternatīva ir radiālu elementu izgatavošana no polivinilhlorīda. Protams, pilnīgu līdzību ar dabīgā koka estētiskajām īpašībām nevar panākt, bet ir iespējams iegūt pilnīgi drošu un uzticamu struktūru.

Lai arī uzskata, ka tādos gadījumos, kad no abām pusēm kāpnes robežojas ar sienām, nav nepieciešamība pēc margām, tomēr ērtai un drošai kustībai pa kāpņu pakāpieniem, tām jābūt aprīkotām ar margām. Tās tiek uzstādītas tieši pie sienas. Vairumā gadījumu šīs margas ir izgatavotas no koka (pat ja pašas kāpnes ir izgatavotas no cita materiāla), tā vienkāršā iemesla dēļ, ka tām ir patīkami pieskarties.

Koka konstrukcijas kāpnes pieļauj arī tādu dizaina variantu – izmantot dažādu koksnes veidu kombinācijas – izmantojot koksnes dažādu šķirņu dabīgās nokrāsas. Protams, tas nav lēts dizaina variants, bet noteikti ir vizuāli interesants un ar dažādām dizaina iespējām. Kā alternatīvu var krāsot vai beicēt vienu koksni dažādos toņos. Parasti, ja šo metodi izmanto margām, tad to atkārto pakāpieni kāpņu telpā.

Foto: Joe Fletcher/ dezeen.com

Stikla margas mūsdienīgam interjeram
Visbiežāk stiklu margās izmanto, lai izveidotu aizsargājošo barjeru. Šajā nolūkā tiek izmantoti rūdītā, daudzslāņu organiskā vai silikāta stikla paneļi. Šādu materiālu sauc par tripleksu, būvlaukumos var atrast nosaukumu „caurspīdīgas struktūras”. Stikls tripleksu sistēmā piedāvā šādas priekšrocības:

 • Estētisks izskats
 • Materiāls draudzīgs videi
 • Mehāniskā izturība
 • Siltuma izturība
 • Aizsargplēve nepieļauj lausku veidošanos, ar to izslēdzot cilvēka sagriešanos ar stikla lauskām
 • Stikla paneļu malas tiek apstrādātas, lai nepieļautu nejaušu sagriešanos ekspluatācijas laikā
 • Ja ir vēlme un nav nepieciešamības pēc caurspīdīga stikla, to droši var tonēt vēlamajā krāsas tonī

Foto: home-designing.com

Vēl viena svarīga īpašība stikla margām, kas būtu izceļama – struktūras pārredzamība. Saules gaisma gandrīz brīvi iekļūst cauri aizsargjoslām pa kāpnēm vai margām,  izveidojot vieglu, apgaismotu un nepārblīvētu telpu. Tāpēc šis dizaina variants ir tik pieprasīts moderna stila mājokļos, kur svarīga ir telpas atvērtība un plašuma sajūta.

Pēc likuma laminēta stikla paneļu izmērs nedrīkst pārsniegt  1,2 m. Lielākoties stikla margas tiek izmantotas kāpņu aprīkojumā publiskajās ēkās, kā arī privātai lietošanai mājās un dzīvokļos ar vairākiem līmeņiem. Stikla margas, kas sastāv tikai no caurspīdīgiem paneļiem, kas nav margas, izskatās grezni, modernas, unikāli. Taču no drošības līmeņa raugoties un komforta ziņā, tā ir savu tiesu zemāka nekā alternatīvais variants ar margu.
Stikla materiāls margās ļauj pielietot pašreiz tik populārās LED gaismas, ļaujot variēt ar dažādu krāsu apgaismojumu, radot vienreizēju noskaņu gammu.

Kombinētās margas
Dažādu materiālu kombinācijai margu ražošana ir paredzēta ne tikai, lai izveidotu oriģinālu dizainu, bet arī lai uzlabotu konstrukcijas izturību, drošību un kvalitāti. Visbiežāk lietotā kombinācija ir metāls un koks. Metāla plaukti un koka margas ir ideāls dizains, lai izveidotu uzticamas, izturīgas, ērtas un lietošanai draudzīgas kāpņu margas.

Veidojot kombinētas margas kāpnēm, tiek bieži izmantotas tā saucamās metāla stīgas. Šis vārds konstrukcijai tika dots maza diametra dēļ, bet tā ir ar lielu izturību. Stīgas nodrošina drošu aizsardzību visiem, kas pārvietojas pa kāpnēm, bet tas praktiski neaiztur saules gaismas izplatīšanos. Šīm īpašībām dizaineri iesaka izmantot metāla stīgas (plānas stīgas) gan telpās, gan nelielās telpās.

Atsevišķos gadījumos var veiksmīgi apvienot trīs pamatmateriālus, ko izmanto margu ( metāla, koka un stikla) ražošanā. Šādas struktūras nebūs dārgas, bet tās var kļūt par praktisku un uzticamu kāpņu apdari. Parasti aizsargājošās loksnes ir izgatavotas no stikla, kas piestiprināti pie metāla konstrukcijām, bet to pabeidz koka margas apdare.

Kā koka konstrukcijas rāmī tiek ieinstalētas metāla stīgas, skatīt šajā video: