+371 22841890

Mūsdienu mājas jumts ir ne tikai tās pārsegs, bet tas kalpo kā aizsargs pret lietu, sniegu un saules stariem. Jums – ir sava veida mājas arhitehtūras turpinājums, kurš nobeidz mājas kopējo izskatu. Bet nevajag aizmirst, ka jumtam jābūt ne tikai skaistam, bet arī drošam. Pastāv daudz dažādu jumtu veidi, bet mēs aplūkosim pašus izplatītākos.

 1. Plakanais jumts:

Pēdējā laikā arvien vairāk sāk veidot arī savietotos (bezbēniņu), uz kuriem liek bitumena segumu. Tas, protams, samazina jumta seguma izmaksas (iziet mazāk materiāla, materiāls ir lētāks), bet ir jāņem vērā, ka šim jumtam ir nepieciešama ļoti stingra konstrukcija apakšā (parasti betona vai dzelzsbetona paneļu pārsegums) un arī tiek zaudētas telpas- nav iespējams izbūvēt bēniņus. Plakanajam jumtam sniegs un nokrišņi paliek uz jumta. Ja jumts ir taisīts pareizi, nokrišņi nekādus kaitējumus nenodara, taču sniegs rada ļoti lielu slodzi. Jumtam var veidot divu veidu noteces- ārējās vai iekšējās. Ārējās noteces ir visiem labi zināmās notekcaurules mājas ārpusē, ko pārsvarā liek slīpajiem jumtiem. Iekšējās- ūdens savācas jumta iekšpusē un pa kanalizācijas stāvvadiem tiek novadīts lejā uz kanalizācijas caurulēm. Jāatzīmē, ka lietus ūdens novadīšanai un kanalizācijai būtu jāizveido atsevišķi stāvvadi.

 2.Divslīpņu jumts ar bēniņu izbūvi:

Divslīpņu jumtu priekšrocības ir ja vajadzīgas telpas, bēniņiem, kur nolikt mantas vai izbūvēt istabiņas.

 3. Divslīpņu jumts ar mansarda izbūvi:

Bēniņu labiekārtošana prasa daudz mazāk pūļu un naudas līdzekļu nekā jauno piebūvju labiekārtošana. Turklāt šajā gadījumā netiek izmantotas papildus Jūsu zemes pleķīša platības.

 4. vienslīpņu jumts:

Šodien pats vienkāršākais un lētākais ir vienslīpes jumts. Tas ir savietotā jumta veids, kas balstās uz sienas dažādos augstumos. Jumta slīpums ir tikai vienā virzienā. Mīnus-nevar izbūvēt bēniņus.

 5. Četrslīpņu jumts:

Četrslīpju jumts jeb teltsveida jumts ir ievērojami sarežģītāka konstrukcija, bet vienlaikus arī arhitektoniski interesantāka. Individuālajā būvniecībā tā nav ļoti izplatīta komplicētības un salīdzinoši augsto izmaksu dēļ. No šīs jumta konstrukcijas nokrišņu ūdens tiek novadīts uz visām četrām pusēm teknēs, kas izvietotas visapkārt mājai.

 6. piramīdas jumts

Zīmīgs izskats ir arī piramīdas veida jumtam, kas, kā noprotams no nosaukuma, veidots piramīdas formā. Tā ekstravagantā izskata dēļ to parasti ierīko kā tradicionālas jumta konstrukcijas papildu elementu vai izbūvē mazām ēkām, piemēram, garāžai vai citām palīgēkām.

 7. kombinētais jumts:

Tikpat pamanāms ir kombinētais jumts. Šim jumtas ir dažādas šķautnes. Dažkārt šādās ēkās zem augstās jumta daļas ierīko divus apdzīvojamus stāvus, bet zem lēzenā – tikai vienu.

 8. korē lauztais jumts

Korē lauzts jumts. Šim jumtam ir diezgan liels lauziena leņķlis, kas ļauj lietderīgāk izmantot mansarda paltības. Jumta forma mājai piedod ļoti greznu arhitektūrisko izskatu.

 

Katrai mājai atkarībā no jumta formas ir savs piemērots jumta segums.

Atkarībā no jumta slīpuma nosaka jumta seguma veidu, savietotam jumtam- bitumena uzkausējmais jumta segums, bet jumtiem ar vismaz 15 grādu slīpumu iespējams izvēlēties metāla, bituma šindeļu, māla vai betona dakstiņa jumta segumus u.c.

Jumta segums ir viena no svarīgākajām būvniecības darbu pozīcijām uz kura rēķina nevajadzētu censties ietaupīt līdzekļus.

Tikai kvalitaīvs jumta segums, kā arī to pareiza ieklāšanas tehnoloģija pasargās māju no nokrišņiem.

Ja vīru nedrīkst skatīt pēc cepures, tad māju gan iespējams vērtēt pēc jumta. Slikts jumta segums var sagādāt daudz problēmu un galvassāpju. Jumts ne tikai izdaiļo mūsu māju, bet arī pasargā no lietus, sniega un citiem dabas untumiem. Lai izvēlētos savai mājai vispiemērotāko jumta segumu veidu nepieciešams iepazīties ar to īpatnībām un kalpošanas ilgumu

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

images (2)Viļņotā bitumena jumta segums

Pats vienkāršākais ir viļņotā bitumena jumta segums, tās ir ražotas no organisko šķiedru kompozītmateriāla piesūcinot to ar krāsu un bitumenu. Šādas loksnes ir vieglas un ātri montējamas, (līdzīgi kā veicais padomju laiku šīferis). Jumta loksnes iespējamas dažādās krāsās. Šāda jumta priekšrocības ir to zemā cena, bet tā kalpošanas laiks ir īss. Šāda jumta segumu vēlams ierīkot saimniecības ēkām, palīgēkām, maznozīmīgām ēkām. Viļņoto bitumena jumta seguma kalpošanas laiks ir līdz 15 gadi.

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

Bezasbesta šīferisth

Šis jumta segums līdzinās vecajam azbesta šīferim, taču līdzīga ir tikai tā forma, tas netiek vairs ražots no kaitīgā azbesta, bet gan no cementa, kaļķa un celulozes šķiedras. Bezazbesta viļņotās loksnes ir elastīgākas par azbesta šīfera loksnēm un tās pieejamas dažādās krāsās. Loksnes tiek stiprinātas pie jumta latām ar skrūvēm vai naglām, līdzīgi kā azbesta šīferi, tas arī ir šī jumta seguma pluss, jo ieklājot to, nav nepieciešams mainīt jumta konstrukciju vai latojumu.
Bezazbesta šīferis
Trūkumi – Kaut arī šis jumta seguma veids ir jauns, tas tomēr mums atgādina padomju laika azbesta šīfera loksnes.

Seguma aptuvenais kalpošanas laiks 25-45 gadi

images (5)Bitumena uzkausējamais jumta segums

Bitumena jumta segumu ierīko plakanajiem jumtiem un jumtiem ar nelielu slīpumu uzkausējot to pie jumta ar gāzes degļa palīdzību. Šāda jumta priekšrocības ir to ātrā ieklāšana un salīdzinoši zemās izmaksas. Lai nodrošinātu jumta segumam ilgāku kalpošanu ruļļveida materiāls ieklājams divās kārtās. Jumta seguma kalpošanas laiks ir līdz 35 gadiem.

 

__________________________________________________________________________________________________________

 

images (3)Metāla jumta segums

Metāla jumta segumi pieejami dažādās krāsās un formās: viļņotās, profilētās un valcētās skārda loksnes šo lokšņu ieklāšanas tehnoloģija var atšķirties. Viļņotās un profilētās jumta loksnes ir viegli ieklājamas uz iepriekš sagatavotām un antiseptētām koka latām pieskrūvējot ar speciālām skrūvēm. Valcprofila jumta segumu ieklāj loksnes savā starpā salokot-valcējot un pie jumta latām tiek piestiprinātas ar speciāliem āķiem, tādēļ valcprofila jumta segums ir ūdensdrošāks. Metāla jumta segumu iespējams atjaunot to pārkrāsojot. Metāla jumta segumu trūkumi ir iespējamā kondensāta veidošānās, tādēļ pirms jumta seguma ieklāšanas jāieklāj pretkondesāta plēve un rūpīgi jānolīmē salaiduma vietas. Jumta seguma nokrišņu laikā iespējams paskaļš troksnis. Jumta seguma kalpošanas laiks ir līdz 40 gadiem.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

jpg5Bitumena šindeļu jumta segums

Bitumena šindeļi sastāv no stiklašķiedras vai poliestera armējuma uz kā balstīts bitums kas pārklāts ar minerālu skaidiņām. Bitumena šindeļu jumta segums tiek ieklāts uz līdzenas virsmas kā OSB, finieris, vai kokskaidu plāksnes, kuri tiek piestiprināti ar naglām. Bitumena šindeļu ieklāšanas process nav sarežģīts, bet laikietilpīgs. Bitumena šindeļi ir plāni un lokani, tādēļ tos var ieklāt uz saredžītām formas jumtiem. Šindeļiem saulē uzkarstot tie savstarpēji salīp un veidojās vienlaidu pārklājums, tādejādi samazinās jumta tecēšanas iespēja nodrošinot jumta segumam ilgāku mūžu. Trūkumi šādam jumta seguma ir to tendence apsūnot kas laiku pa laikam jātīra. Jumta tecēšanas gadījumā ir pagrūti atrast bojāto vietu. Bitumena šindeļu jumtam nepieciešama līdzena pamatne kas sadārdzina jumta seguma ieklāšanas izmaksas. Bituma jumta seguma ir specifiska smaka kas tikai ar laiku izgaro, nepieciešama papildus ventilācija Jumta seguma kalpošanas laiks ir līdz 40 gadiem.

 

_________________________________________________________________________________________________________________

 

images (6)Māla un betona dakstiņi

Māla un betona dakstiņi ir viens no senākajiem jumta seguma veidiem kas sevi pierādījis kā ilgmūžīgs jumta segums. Šodien māla un betona dakstiņu kvalitāte pateicoties tehnoloģijām ir krietni uzlabojusies. Dakstiņus tā pat kā viļņotā bitumena loksnes un metāla jumta segumu ir ieklājamas uz iepriekš izveidotām latām piestiprinot tos ar skrūvēm vai speciāliem stiprinājumiem pie jumta latām. Tomēr šāda jumta seguma ieklāšana nav tik vienkārša sevišķi māju jumtiem ar saredžītām formām, kur katrs dakstiņš salaiduma vietās precīzi jāpiezāģē pēc izmēra, tādēļ šādu jumta seguma ieklāšanu labāk atstāt speciālistu pārziņā. Dakstiņu lielākās priekšrocības ir ilgais kalpošanas laiks un lielā izturība pret klimatiskajiem apstākļiem, kā arī spēja saglabāt savu vizuālo iskatu. Trūkumi dakstiņu jumta segumam ir to lielais svars, tādēļ tas ieklājams uz izturīgas jumta konstrukcijas. Šāda jumta segumam ir tendence apsūnot un laiku pa laikam tas ir jātīra. Jumta seguma kalpošanas laiks ir līdz 100 gadiem.

20161202_143017

Spāru svētki

Ar jumta izbūves ciklu arī saistās tādi būvniekiem pieņemti svētki kā spāru svētki.

Ja tā padomā, tad svētki ikdienā mums ir vairāk, nekā varētu domāt, un pat mājas būvniecības procesā ir svētki, kuros tiek svinīgi klāts galds, un tie ir spāru svētki.

Kas ir Spāru svētki?
Latviešu tradīcijas ir ļoti bagātas un viena no tām ir Spāru svētki, kuros tiek atzīmēta būvniecības posma pabeigšana – ir uzbūvēts ēkas karkass un uzslietas spāres. Lai arī parasti būvniecības darbus mūsdienās uzticam meistariem, tas nenozīmē, ka šie svētki ir tikai viņiem, gluži pretēji, šajā brīdī jaunās mājas īpašnieki un celtnieki satiekas, lai novērtētu un pateiktos par padarīto. Spāru svētki ir viens no skaistākajiem brīžiem ikvienā būvniecības procesā – līdz ar spāru uzsliešanu ēka iegūst kopskata veidolu, tāpēc būvniekiem spāru svētki vienmēr ir īpašs notikums. Tie simboliski iezīmē brīdi, kad apjomīgākie būvdarbi ir paveikti un būvniecība mērķtiecīgi ieiet nākamajā fāzē.

Svētku tradīcijas
Tradicionāli Spāru svētki ir brīdis, kad būves īpašnieki un celtniecības darbu pasūtītāji izsaka atzinību projektētājiem, būvuzraugiem un celtniekiem par līdz šim paveikto smago darbu. Mājas pašā augstākajā punktā būvnieki pakar vainagu, kas apliecina labas savstarpējās attiecības starp mājas saimniekiem un celtniekiem un simbolizē drošību jaunajai mājai, savukārt saimnieki, izrādot pateicību celtniekiem, klāj svētku galdu.

Kas attiecas uz svinēšanas daļu, tad patiesi, pēc vainaga uzlikšanas, būvnieki un saimnieki sēžas pie galda un bauda saimnieku sarūpēto maltīti, kas noteikti nav tikai sviestmaizes, bet gan kārtīgs pamatēdiens un arī saldais ēdiens, lai visi būtu kārtīgi paēduši un mājas pamati būtu godam noslēgti.
20161202_143143Pēc tam, kad vainags ir svinīgi uzlikts un Spāru svētki aizvadīti, pēc 10 dienām tas jāņem nost un jāglabā bēniņos vai kādā citā vietā. Tā kā vainags ir mājas drošības un svētības simbols, tad to noteikti nedrīkst izmest, tam vienmēr jāglabājas.

Spāru svētki ir joprojām aktuāli un šīs tradīcijas tiek ievērotas. Neiztrūkstoša sastāvdaļa ir gan vainaga uzlikšana, gan cienasta sarūpēšana, taču tas, cik vērienīgi tiek svinēti šie svētki, ir atkarīgs no mājas saimniekiem, tomēr paši darbinieki šo procesu uztver kā nozīmīgu būvniecības procesu.