+371 22841890

IZMANTOJAMIE MATERIĀLI PRIVĀTMĀJAS BŪVNIECĪBĀ – SILTUMIZOLĀCIJAS MATERIĀLI 

“North House” tipveida projekts “Malina”, koka karkasa mājas kopējā platība – 239,29 m2. Vairāk info: Malina

Pieejamie materiāli, kurus izmantot koka karkasa ēku būvniecībā nu jau sasniedz neierobežotas iespējas. Šoreiz aplūkosim tuvāk siltumizolācijas materiālus, sākot ar pazīstamākajiem, zināmākajiem materiāliem, līdz dažādiem citiem variantiem. To, cik būtiska nozīme ir mājas siltumizolācijai, uzsver visas iespējamās institūcijas. Piemērota un kvalitatīva siltumizolācija nodrošina plusus jebkurā ar māju saistītā sfērā – galvenokārt, ekspluatācijā. Jāuzsver arī tas, ka ieguldījumi siltumizolācijā atmaksājas jau mājas pirmajās ekspluatācijas dienās, bet mūsu klimatiskajā joslā un Latvijas klimatiskajos apstākļos siltumizolācijai ir būtiska ietekme ikmēneša rēķinos par apkuri. Siltumizolācijas materiālu izvēle koka karkasa mājas būvniecībā ir atkarīga no tā, kādi ir būtiskākie nepieciešamie siltumvadītspējas parametri un pielietojums. Kā arī viens no pēdējā laika būtiskākajiem nosacījumiem ir produkta atbilstība ekoloģijas standartiem.

Kāpēc mēs siltinām mājas? Atbilde slēpjas jau pašā jautājumā – lai būtu siltāk, lai saražoto siltumu nelaistu āra no mājas, kā arī, lai apkārtējais karstums vasaras sezonā neiekļūtu mājās iekšā un iekštelpu mikroklimats saglabātos cilvēkiem komfortabls. Lai neapjuktu plašajā siltumizolācijas materiālu klāstā, piedāvājam ieskatu dažādos siltumizolācijas materiālos, daži pat īpaši piemēroti koka karkasa māju siltināšanā. Ja rodas jautājums, kā tehnoloģiski pareizi siltināt māju, par to var tuvāk iepazīties šeit. Bet galvenais vadmotīvs meklējot savai mājai piemērotāko siltumizolāciju, ir “dabīgs sader ar dabīgu, mākslīgs ar mākslīgu“. Būtiskākais rādītājs, kas nosaka izolācijas materiāla kvalitāti siltumizolācijas ziņā, ir siltumpretestība jeb materiāla spēja aizturēt siltumu, ko raksturo siltumvadītspējas koeficients. Meklējot labāko siltumizolācijas materiālu koka karkasa mājām, meklējam pēc iespējas mazāku siltumvadītspējas koeficientu.

Vēl viens būtisks rādītājs ir mitrumizturības rādītājs, kas nosaka, cik materiāls ir izturīgs pret mitrumu un cik mitrās telpās to var pielietot. Materiālam mitruma iespaida bojājoties, samazinās tā siltumpretestība, tas deformējas. Materiāla elpošanas spēja ir nozīmīgs rādītājs, kas var liecināt par veselīgu mikroklimatu telpās, jo spēj novadīt lieko mitrumu. Bioloģiskā materiāla izturība ir rādītājs, kas nosaka, cik tas ir padevīgs tas ir dažādiem grauzējiem. Materiāla ekoloģiskums – rādītājs, kas nosaka, cik draudzīgs videi, cilvēka veselībai un dzīvajiem organismiem ir bijis materiāla ražošana, lietošana un utilizācija. Visvairāk ekoloģiskais faktors attiecas uz neatjaunojamo dabas resursu izmantošanu. Slodzes izturība ir rādītājs, kas ir nozīmīgs tādās konstrukcijās, kā ēkas pamatos, lēzenajos jumtos, peldošajās grīdās u.c., kur ir jānes slodze. Izturība pret deformāciju jeb spēja atgūt sākotnējo stāvokli ir būtiska, jo tā raksturo siltumizolācijas kvalitāti. Savukārt blīvums vispirms raksturo svaru: jo vieglāks un irdenāks (poraināks) ir materiāls, jo ērtāk ar to strādāt un tas labāk saglabā siltumu. Materiāla plastiskums ir raksturlielums, kas rāda, cik viegli tas piemērojas siltināmās virsmas īpatnībām un cik viegli tas aizpilda dažādas spraugas. Mūsdienu stresa pilnajā pasaulē lielu nozīmi rada laba skaņas izolācija, absorbējot stresu radošos trokšņus, tāpēc skaņas izolācijas parametriem ir jāpievērš pastiprināta uzmanība. Ugunsdrošības līmenis nosaka materiāla izturību pie paaugstinātas temperatūras un atklātas liesmas (degšana, gruzdēšana, uguns izplatības ierobežošana, apslāpēšana).  Domājot par ilgtspējīgu būvniecību un koka karkasa māju vairākām paaudzēm, būtisks rādītājs ir materiāla kalpošanas ilgums, nenovecošana, kas neatņemami ir saistīts ar pareizu uzstādīšanu un ekspluatāciju laika gaitā.
Izvēloties siltumizolācijas materiālus, vienmēr noteicošākais rādītājs ir izmaksas, kas ietver ne vien pašu materiālu, bet arī transportēšanu, uzstādīšanu un palīgmateriālus montāžas laikā. Lai kādus siltumizolācijas materiālus izvēlētos pēc salīdzinoši kāda izteikti labākā kritērija, vienmēr atbilstošākais variants ir tas, kurš ietver vairākumu labu rādītāju. “Izteikts pluss jāsabalansē ar pārējiem rādītājiem”.

Akmens vate

Akmens vate
Akmens vates sastāvā ir mākslīgas minerālvielas: 95,5 % līdz 99,5 % amorfu silikāts un 0,5 % līdz 4,5 % organiskas saistvielas maisījums (ūdeņraža fenol-formaldehīda sveķu emulsija). Pēc izcelsmes akmens vate pieskaitāma pie minerālvates paveida. Pielietojums akmens vatei ir diezgan plašs, lielākoties vietās, kur nepieciešama augsta izturība, ugunsdrošība un akustiskā izolācija. Lietojama sienu, pārsegumu, jumtu, bēniņu, grīdu siltināšanai dažāda tipa būvēs.  Mīkstās akmens vates plāksnes ir dažāda biezuma un blīvuma, dažādu konstrukciju siltināšanai. Akmens vates viena no īpašībām ir tā, ka tā brīvi laiž cauri ūdens tvaikus, tāpēc izmantojama ārējās norobežojošajās konstrukcijās. Materiālam piemīt izturība pret ķīmiskajām vielām, t.i. – nereaģē ar citiem būvmateriāliem. Tā kā akmens vate ir izturīga pret UV stariem, montāžas laikā nav nepieciešama īpaša aizsardzība.
Akmens vates plāksnes ir elastīgas, ar šo materiālu var kvalitatīvi aizpildīt koka karkasa ēkas paneļus. To ir viegli piegriezt un iestrādāt dažādās  – gan vertikālās, gan horizontālās plaknēs. Plāksne nesaraujas un nezaudē savas īpašības. Akmens vates plāksnes ir  blīvas, tādēļ arī augstā gaisa temperatūrā nesamazinās siltumizolācijas slāņa siltuma pretestība. Šķiedras iztur 1000 un augstāku temperatūru pēc Celsija un nekūst.
Siltumizolācijas materiāls pieejams plāksnēs vai ruļļos, biezumā no 50 līdz 200 mm.

Vate fasādei

Fasādes vate
Fasādes vate ir speciāli pielāgota ārējo sienu vajadzībām. Fasādes vate tiek izmantota gan privātmāju, gan komerciālo ēku, gan rūpniecisko būvju vajadzībām  kā siltumizolācija sienu siltināšanai ārējās sistēmās ar dekoratīvo aizsargslāni, kā akustisko izolāciju un kā ugunsdrošības izolāciju. Ja vēlas uzlabot lēzeno un slīpu jumtu, iekšējo un ārējo sienu, grīdu, griestu un kamīnu izolācijas parametrus, var pielietot fasādes vati. Tās ir nedegošas, hidrofobas siltumu un skaņu izolējošas minerālvates plātnes uz bazalta grupas kalnu iežu bāzes. Materiālam raksturīgas tādas īpašības kā augsta siltumizolācija, izturība pret augstu temperatūru, apjoma un formas noturība, zema ūdens uzsūkšanas spēja, augsta skaņas absorbcija, izturīgs pret grauzējiem un mikroorganismiem, neitrāls pret betonu un metālu, viegli apstrādāt – griezt ar nazi vai zāģēt. Akmens vate tiek sapresēta, tāpēc materiāls ir izturīgs, ūdensdrošs un ugunsdrošs. Izmantojams gan jaunbūvēs, gan renovējamās ēkās. Izvēloties jebkuru siltumizolāciju, tiek dots ieguldījums vides aizsardzībā, taupot apkurē vai dzesēšanā izmantojamo enerģiju. Turklāt fasādes vate ir pārstrādājama. Fasādēm ar apmetumu izmantojama šādam mērķim paredzēta akmens vates plāksnes, kas paredzēta kā apmetuma pamatne.

Ekstrudētais putupolistirols

Ekstrudētais putuplasts (XPS)
Viens no būtiskākajiem rādītājiem,  kas nodrošina izcilu siltumizolāciju, ir maksimāla piekļaušanās virsmai.  XPS loksnes ar rievotu virsmu uzrāda lielisku piekļaušanos siltināmai virsmai – saķeri ar armēšanas un dekoratīvā apmetuma kārtu. Materiāls izmantojams cokola, aiļu, termisko tiltu izolēšanai, sienu un citu konstrukciju izolēšanai, kā arī gadījumos, kur nepieciešama saķere ar līmējamo virsmu vai apmetumu. Materiāls raksturojams ar vairākām priekšrocībām: efektīva siltumizolācija, zema ūdens absorbcija, spiedes izturība, īpašību noturība pret laika apstākļiem (sasalšanu, atkušanu), ilgmūžīgs, neizdala veselībai kaitīgas vielas, viegla ekspluatācija būvniecības laikā, videi draudzīga ražošana, 100% pārstrādājams materiāls. Montāžai nepieciešams stingrs un gluds pamats, šuvju savienojumiem izmantojamai līmei jābūt bez šķīdinātājiem. Speciāli mitrām telpām pieejams ekstrudētais putupolistirols zilā krāsā, kas piemērotas apakšzemes konstrukcijām, piemēram, sala un zemes izolācijai pamatiem, pagraba sienām, ceļu konstrukcijām, automašīnu stāvvietām, zemes gabaliem. Tā ir arī piemērota ēku izolācijai, piemēram, apvērstajiem jumtiem, terašu griestiem, garāžām u.c. mitrām vietām. Atkarībā no konstrukcijas, materiāls pieejams ar pusspundi vai bez spundes.

Putuplasts

Putuplasts (EPS)
Standarta putuplasts ir viegls, stingrs, organisks materiāls, kuru iegūst formējot uzputotas polistirola granulas. Uzputoto polistirolu visplašāk pielieto kā siltumizolācijas un iepakošanas materiālu. Siltumvadītspējas koeficients putu polistirola materiāliem ir viens no zemākajiem salīdzinot ar citiem siltumizolācijas materiāliem un tādējādi garantē arī vismazākos siltuma zudumus visā tā izmantošanas laikā. Materiāls raksturojams ar vairākām priekšrocībām: siltuma un aukstuma izolējošas īpašības, zema siltumvadītspēja, noturība pret deformāciju, augsta slodzes izturība, neierobežota zemākās ekspluatācijas temperatūra, zema ūdens absorbcijas spēja, izmēru un formas daudzveidība, izmēru stabilitāte, ķīmiska izturība (pret vāju, skābju, sārmu ūdens šķīdumiem), bioloģiski nenoārdās ekspluatācijas laikā, ekoloģiskas izcelsmes. Pieejams plāksnēs arī ar pusspundi, kas samazina aukstuma tiltiņu rašanos; ar grafīta piejaukumu, kas nodrošina lielāku siltumizolāciju, izturību pret UV stariem un plānāku izolācijas slāņa kārtu.
Radītas speciālas putuplasta plāksnes siltajām grīdām ar speciālu reljefu, kas paredzēts ūdens apkures sistēmas cauruļu ierīkošanai ar diametru līdz 18 mm. Polimēra segslānis putuplasta plāksnei ļauj vēl vairāk samazināt ūdens ietekmi uz plākšņu siltumtehniskajām īpašībām grīdas betonēšanas laikā. Malas iespējams savienot ar pusspundi vai sakabi. Būtisks nosacījums ar ūdeni apsildāmās grīdas ierīkošanai ir savs apkures katls ēkai.

Beramā vate

Beramā vate
Beramā vate ir neorganisks siltumizolācijas materiāls, pielietojams beramā veidā, ar pūšamo ierīci, izbēršanai vai izlīdzināšanai ar rokām nelielos laukumos. Tai nav smaržas, tā nepūst, nekorodē un nerada labvēlīgu vidi pelējuma sēnīšu attīstībai. Pielieto esošu privātmāju, daudzstāvu un jaunceļamu ēku augšējos pārsegumos, bēniņu pārsegumos, virs kuriem nav apdzīvojamu platību. Ar pūšamās ierīces palīdzību var piekļūt visgrūtāk sasniedzamajām vietām, nodrošinot nepārtrauktu izolācijas slāni. Var klāt uz esošajiem izdedžu vai skaidu pārsegumiem bez iepriekšējas pārseguma apstrādes. Tā nenosēžas un nesaraujas. Tā kā akmens vates izstrādājumi ir spējīgi izturēt augstu temperatūras iedarbību, siltumizolācijas īpašības paliek nemainīgas, bet spiedes īpašības – stiprība – samazinās pie 1000 °C. Nodrošina akustisko izolāciju.
Vertikālajām koka karkasa konstrukcijām piemērotu beramo vati iepilda no augšas, pa speciāli iebūvētām atverēm. Tilpums atkarīgs no karkasa dobuma izmēriem – 3-6m3, pēc piepildīšanas atveres aiztaisa un izolē. Speciāli koka karkasa konstrukcijām (sienām, starpsienām, pārsegumiem, jumta siltumizolācijai) Knauf radījis “Supafil Timber Frame” minerālvati, kas raksturojama kā hidrofoba, ekoloģiska minerālvate. Šī materiāla sastāvā nav sintētisko sveķu un saistvielu, bet gan ražota no otrreiz pārstrādāta rūpnieciskā stikla un kvarca smilts šķiedras bez ķīmiskās apstrādes. Nedegošs un neuzliesmojošs A1 uguns reakcijas klase materiāls. Tā kā materiālam nav ķīmisko piejaukumu, krāsvielu, balinātāju, fenola, formaldehīda, materiāls ir ieteicams alerģisku cilvēku mājokļos, pirmsskolas iestādēs, skolās, medicīnas iestādēs, slimnīcās u.c.  publiskās ēkās ar līdzīgām augstām gaisa kvalitātes prasībām. Uzstādīšanas procesā beramajai vatei nav materiāla pārpalikumu.

Ekovate

Ekovate
Kā pēc nosaukuma jau var noteikt, ekovate ir ekoloģiskajiem standartiem atbilstošs siltumizolācijas materiāls. Izšķir celulozes/kokšķiedras un minerālvates izcelsmes ekovati.
Celulozes, kokšķiedras ekovates ražošanā tiek izmantota avīžu makulatūras otrreizējā pārstrāde. Materiāls ir nekaitīgs videi un cilvēkiem, ražošanas procesā netiek piesārķota daba un siltinātas ēkas ekspluatācijā neietekmē iedzīvotāju veselību. Materiāls ir elpojošs, mitrumu regulējošs, gaisa noplūdi bloķējošs, jo izveido blīvu bezšuvju pildījumu (beramās vates veidā), iekļaujoties pat grūti pieejamās vietās. Ekspluatācijas ilgums datējams vairāk par 70 gadiem, nezaudējot siltumizolācijas īpašības. Ugunsdrošs, liesmu slāpējošs materiāls, jo ekovates sastāvam tiek pievienots speciāls dabīgo sāļu maisījums, kas neļauj ekovatei uzliesmot. Ugunsgrēka gadījumā izdalās kristāliskais ūdens, kurš slāpē liesmu un aizsargā konstrukcijas. Rada nelabvēlīgu vidi grauzējiem un kaitēkļiem, efektīva skaņas izolācija.
Kokšķiedras plātnes tiek ražotas no egļu skaidām par saistvielu izmantojot sveķus. Spundes plātnēs novērš aukstuma tiltu veidošanos. Tās pielieto fasādes, jumta, grīdas un, it īpaši, iekštelpu siltināšanai. Liekot uz iekšējās sienas 50 mm biezo, nav nepieciešamas tvaika plēves.
Minerālvates ekovates ražošanā tiek izmantots otrreizēji pārstrādāts rūpnieciskais stikls un kvarca smiltis, bet ne ķīmiskā apstrāde. Skatīt info pie Beramās vates.

Poliuretāna loksne

Poliuretāna loksnes
Poliuretāna loksnēm raksturīgs daudzpusīgs pielietojums – saunās, slapjajās zonās, kur raksturīgs slapjums un mitrums, santehnikas ietaišu izolācijai, ēkas konstrukciju izolācijai, kā arī sienu, jumtu, grīdu izolācijai no iekšpuses, aukstu telpu izolācijai. Apmetuma fasādes loksnes ietver ļoti augstas veiktspējas stingru termoreaktīvi modificētu izolācijas serdi bez sveķu šķiedras, bet plāksnes abās pusēs ir stikla šķiedras pārklājums, kas ražojot ir pašlīmējoši piestiprināts pašai siltumizolācijai. Izolācijas serde gan nav izturīga pret šķīdinātājiem, tāpēc nedrīkst izmantot šķīdinātājus saturošas līmes. Bojātas, šķīdinātāju skartas plāksnes izmantot nedrīkst. Loksnes darbojas arī kā tvaika barjera, tāpēc papildus tvaika plēve nav nepieciešama. Savukārt, savienojums ar gropi nodrošina atvieglotu plākšņu montāžu.

Tehniskā izolācija
Ugunsizturīgās akmens vates plāksnes nodrošina atsevišķu metāla  elementu izolēšanu – durvju, kamīnu, termokameru, ventilācijas kanālu, apkures katlu aizsardzību pret uguni. Citos gadījumos nodrošina arī skaņas izolāciju, piemēram, ventilācijas iekārtu, kondicionēšanas sistēmu, rezervuāru un tvertņu izolācijai. Materiāls var būt klāts ar lamellas slāni, stikla šķiedras kārtu vai foliju. Salaiduma vietās tiek izmantota blīvēšanas lente, kam raksturīga izturība pret puvi un ūdeni, jo apstrādāta ar silikonu. Parasti to izmanto kā siltumizolāciju un blīvējamo materiālu sienu, griestu un grīdu salaidumos, piemēram, logu un durvju karkasā, kā arī starp guļbaļķiem guļbūvēs.

Keramzīts

Keramzīts
Keramzīts ir oļiem vai šķembām līdzīgs viegls, šūnu uzbūves porains materiāls. To iegūst, apdedzinot (strauji sakarsējot līdz 1050-1300 grādiem celsija) viegli kūstošus māla iežus, līdz tas kļūst porains – porizējas. Keramzītam ir plašs pielietojums: siltumizolācijā – plakanajiem un savienotajiem jumtiem, starpstāvu pārsegumiem; citas funkcijas: atbalsta sienu aizbēršanai, vājas grunts nomaiņai, grunts izolācijai, vieglbetona ražošanai, horizontālo virsmu izlīdzināšanai, “peldošo grīdu” ierīkošanai, zaļo jumtu izbūvei, kā arī dārzkopībā un agrokultūrā.
Materiāls raksturojams ar vairākām īpašībām: viegls (vieglāks par smiltīm), dabīgas izcelsmes, siltumizolējošs, troksni izolējošs, ķīmiski nekaitīgs un ķīmiski izturīgs, nedegošs, sala izturīgs, mehāniski izturīgs, drenējošs materiāls, izmantojams atkārtoti, viegli iestrādājams, rada nelabvēlīgu vidi kaitēkļiem.

Pretvēja izolācijas vate
Lai nodrošinātu siltumizolāciju un vienmērīgu iekštelpu temperatūru, kā arī lai samazinātu siltuma zudumu, nepieciešama pretvēja izolācija. To iekļauj pretvēja izolācijas vate. Plāksne var tikt lietota kopā ar pretvēja izolācija divu slāņu siltumizolācijas risinājumā, piemēram, kopā ar elastīgo siltumizolācijas plāksni. Materiāla īpašības ļauj to pielietot gan jaunu koka karkasa ēku būvniecībā, gan esošu un renovējamu māju atjaunošanā. Pieejamas arī plāksnes ar mitruma un vēja aizturošu pārklājumu, kā arī ar stikla šķiedras pārklājumu.

Grīdas izolācijas vate
Izolējot grīdu, būtiskākie rādītāji ir skaņas caurlaidība, spiedes un slodzes noturība. Tikpat būtisks ir siltumizolācijas rādītājs. Peldošajām grīdām rodami piemēroti siltumizolācijas varianti – minerālvate plāksnēs vai ar stikla šķiedras pārklājumu. Lai siltinātu pirmā stāva grīdas, grīdas virs pagraba un grīdas uz grunts, tam paredzēta akmens vate plāksnēs, kas ir reizē arī ūdeni atgrūdoša. Tas ir būtiski, jo neļauj kapilārajam mitrumam uzsūkties grīdas konstrukcijā, un līdz ar to neļauj izplatīties mitrumam un pelējumam.

Lēzeno jumtu vate
Lēzeno jumtu siltināšana atšķiras no klasisku jumtu ar slīpumu siltināšanas, jo tas tiek pakļauts lielākai nokrišņu ietekmei, tāpēc nepieciešami stingrāki rādītāji. Siltināšanai tiek izmantota akmens vate plāksnēs vai paneļos, dalot klājumus augšējā un apakšējā kārtā. Tāpat pieejama lēzeno jumtu vate ar ventilācijas rievām, ne pārāk noslogotiem jumtiem. Akmens vates materiāls ir nedegošs, piemērots gan jaunu jumtu ieklāšanā, gan esošu jumtu renovācijā. Vēdināšanas rievas nodrošina pienācīgu jumta konstrukcijas žūšanu un mitruma izvadīšanu. Ir iespējams izvēlēties arī hidrofobas siltumu un skaņu izolējošas plāksnes.

Cauruļu siltumizolācijas čaulas

Cauruļu siltumizolācija
Siltināt cauruļvadus iespējams vairākos veidos: gan ar speciālu materiālu ruļļos, cauruļveida ruļļiem-čaulām vai putupolietilēna izolācijas čaulām. Ruļļu veidā pieejams minerālvates paklājs ar alumīnija foliju, akmens vates lamellas paklājs ar armētu foliju vai orientētu šķiedru. Cauruļveida ruļļu siltumizolācijas materiāls ir nedegoša akmens vate, minerālvate ar vai bez folijas, putupolistirola cauruļu izolācijas čaulas. Savukārt putupolietilēna izolācijas čaulas pieejamas ar dažādu sieniņu biezumu. Dažādās siltumizolācijas materiālu iespējas caurulēm nodrošina piemērotāko siltumizolāciju tieši katrai caurulei vai tās līkumam. Piemērotas caurulēm gan ēkās, gan arī kuģos. Čaulās lielākoties iestrādātas garenšuves, kas nodrošinātas ar līmlenti, lai izvairītos no kondensāta rašanās un paātrinātu montāžu. Minerālvates materiāla čaulas tiek klasificētas kā ugunsizturīgas un ar nemainīgu siltumvadītspēju. Atkarībā no specifikācijas, piemērotas gan aukstā, gan karstā (arī apkures sistēmu cauruļvadu) ūdens cauruļu siltināšanai.