EKOLOĢISKA KOKA KARKASA MĀJA – ZEMAS APKURES IZMAKSAS UN VESELĪGA VIDE
Koks allaž ir bijis ļoti iecienīts būvniecības materiāls, tā labo īpašību, tai skaitā ekoloģiskuma dēļ, plaši tiek izmantots būvniecībā arī mūsdienās. Ja ir iecerēts būvēt ekoloģisku koka karkasa māju, (koka karkasa saliekamo māju vai paneļu māju), silts ieteikums – būvniecībā izmantot gan inovatīvās tehnoloģijas, gan pārbaudītās tradicionālās zināšanas, jo mūsu priekštečiem ir bijusi plaša pieredze koka māju būvniecībā un siltināšanā.
Cilvēks ir dabas sastāvdaļa, un varbūt tieši tādēļ cilvēka uztverē neapzināti ir komfortablāk dzīvot koka mājā, nevis betona daudzdzīvokļu mājā, kas ir auksta un piesūkusies ar mitrumu. Tādēļ vislabāk ir būvēt māju no koka materiāla, kas ir ekoloģiski tīrs, atjaunojams, pieejams un elastīgs būvmateriāls. Koka mājas iekšējā enerģētika vienmēr izstaros mājīgumu un dabīgu siltumu. Šobrīd ekoloģiskā situācija, īpaši lielajās pilsētās, nav labvēlīga pastāvīgai dzīvošanai – ir transporta troksnis, gaisa piesārņojums, appelējušas akmens sienas, atkritumu pilni konteineri un vide, un tas kopumā ar laiku negatīvi ietekmē cilvēka pašsajūtu. Līdz ar to ir saprotama vēlme dzīvot citādākā, tīrākā vidē. Koks jau zemapziņā cilvēkam saistās ar dabu, siltumu un mājīgumu, tādēļ nav brīnums, ka arvien biežāk izvēlas dzīvot koka tipa mājās.
Pirmkārt, koka mājas tiek būvētas no ekoloģiski tīra materiāla, kas ir uzņēmis sevī svaigu gaisu, saules siltumu un gaismu, un ir dabas rūdīts materiāls. Šis materiāls, atbilstoši apstrādājot, ir noturīgs pret pūšanu un ļoti izturīgs pret bargu salu un rada vēsumu karstumā. Tādēļ nav brīnums, ka koka mājas kalpo ilgus gadus.
Otrkārt, koks savas augšanas laikā uzkrāj brīnumainas ārstnieciskas īpašības, ar kurām pēc tam savukārt dāsni dalās ar cilvēkiem. Kokmateriāls attīra gaisu no kaitīgiem mikrobiem, atbrīvo no nervu sasprindzinājuma un uzbudināmības. Tādējādi var teikt, ka koka māja ir savdabīgs dabas kondicionieris un gaisa attīrītājs.
Ja mērķis ir uzbūvēt ekoloģisku koka karkasa māju, tās būvniecībā izmantojiet pēc iespējas ekoloģiskākus, dabīgākus materiālus, piemēram, koka elementus, kas ir apstrādāti ar dabīgiem līdzekļiem, ekoloģiskām lineļļas beicēm. Kā arī eko mājas būvniecībā bieži tiek izmantoti materiāli – stikls, metāls, dabiski siltināšanas materiāli u.c. Svarīgs aspekts – ja tiek būvēta ekoloģiska koka karkasa māja, koka mājas cena ir samērīga gan būvniecības izmaksu, gan ekspluatācijas gaitā. Katrā ziņā koka mājas cena nepārsniedz cita veida ēku būvniecības un ekspluatācijas izmaksas.

Vizualizācija: northouse.lv
Ekoloģiskas koka karkasa mājas būvniecība – saudzē vidi no piesārņojuma un taupa resursus
Būvējot ekoloģisku koka karkasa māju, ir salīdzinoši neliels enerģijas un izejvielu patēriņš gan būvniecības, gan mājas ekspluatācijas gaitā. Ja tiek būvēta eko māja, lietderīgi tiek izmantotas dabiskās sistēmas un atjaunojamie dabas resursi. Tiek samazināts gaisa un ūdens piesārņojums, siltuma zudums, atkritumu un notekūdeņu daudzums, kas rodas būvniecības procesā.
Svarīgs aspekts – koka karkasa ēkas mikroklimats.
Latvijā ļoti populāras ir paneļu mājas jeb saliekamās mājas, kas tiek būvētas no rūpnieciski ražotiem gataviem koka paneļiem. Un šī tehnoloģija nodrošina moduļu mājām, saliekamajām mājām jeb paneļu mājām ļoti ātru būvniecību, kā arī koka mājas cena tad ir salīdzinoši zema. Moduļu mājām tiek piedāvāti gan gatavi projekti, kā arī tās tiek būvētas pēc individuāli izstrādātiem projektiem. Ja tiek būvēta eko māja, noteikti vajadzētu rūpīgi izvērtēt klimatu. Jāņem vērā, kādi klimatiskie apstākļi ir valstī vai teritorijā, kur tiek veikta eko mājas (paneļu mājas, moduļu mājas, saliekamās mājas) būvniecība, kā arī, kāds mikroklimats veidosies pašā ēkā. Ekoloģiskai koka karkasa mājai (arī tad, ja tā ir paneļu māja jeb saliekamā māja), tiek izmantotas ekoloģiskas koksnes detaļas, līdz ar to koka sienas “elpo” un mājā ir veselīgs mikroklimats un komforta sajūta.
Siltinot ekomāju, vēlams, lai tiek izmantoti dabīgi siltināšanas materiāli, piemēram, ekovate, kokšķiedras vate, bet iekštelpās kokšķiedras plātnes. Koks, tāpat arī ekoloģiskie materiāli absorbē mitrumu un pēc tam, kad telpās gaiss kļūst sauss, atdod mitrumu. Lieks mitrums ēkā neuzkrājas, un līdz ar to tiek veidots labs mikroklimats, kas ir ļoti svarīgi ēkas iedzīvotāju pašsajūtai un veselībai.
Bez šaubām, ja esat izvēlējies būvēt ekoloģisku koka karkasa māju, rūpīgi izvēlieties materiālus, ko izmantosiet mājas iekštelpās, tiem vajadzētu būt pēc iespējas dabīgākiem, piemēram, grīdas segumam lamināta vietā ieteicams izmantot koku.Koka karkasa mājā lieliski iederēsies koka grīda.
Pareiza nosiltināšana – apkures izmaksu ietaupīšana.
Ekoloģiska koka karkasa māja ir izcili piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo, pareizi to nosiltinot, ziemā apkurei būs nepieciešami minimāli resursi, savukārt citos gada laikos māju vispār nebūs jākurina.
Šādai mājai siltums tiek izmantots efektīvi, ko rada paši mājas iedzīvotāji, kā arī sadzīves tehnika. Koka karkasa mājai, lieliski var izmantot alternatīvos apkures veidus, piemēram, saules kolektorus. Tie ir paneļi, kas tiek montēti uz ēkas jumta un absorbē saules starojuma siltumenerģiju. Pareizi uzbūvēta ekoloģiska koka karkasa māja ir gandrīz hermētiska, tai pat laikā tajā jānodrošina laba ventilācija.
Koka karkasa ēkas siltināšanai iekšpusē var izmantot kokšķiedras plātnes. Kokšķiedras plātnes ir pilnībā ekoloģiskas, jo tiek ražotas no sīki sasmalcinātiem koka pārstrādes atkritumiem – zariem, galotnēm.