+371 22841890

Eko māja pēc definīcijas ir māja, kas projektēta, lai atstātu minimālu iespaidu uz vidi. Būvniecībā izmantoti materiāli un tehnoloģija, kas rada pēc iespējas mazāku CO2 izmešu daudzumu un patērē salīdzinoši maz enerģiju. Eko mājas būvniecība atšķiras ar to, ka būvniecības laikā tiek izmantoti pēc iespējas un maksimāli ekoloģiski tīri materiāli.

Eko mājas būvniecībā tiek izmantoti videi draudzīgi risinājumi gan kokmateriālu, gan siltumizolācijas materiālu, gan koka detaļu apstrādes materiālu izvēlē.  Eko māja pievērš uzmanību ne tikai dabīgu materiālu konstrukcijas un siltinājuma jautājumiem, bet arī tiecas pielietot pēc iespējas dabīgāku izejvielu produktus iekšējā apdarē, samazinot naftas produktu pielietojumu. Eko mājas ekoloģiskumu var izjust jau ieejot iekštelpās, tajās ir patīkami un komfortabli uzturēties.

Lai arī valda uzskats, ka eko māja-ekoloģiska māja ir tā, kas būvēta līdzīgi kā  senos laikos, primitīvas koka ēkas nenozīmē piederību eko māju grupai. Dabīgo materiālu ražošana ir augstvērtīgu un modernu tehnoloģiju iespaidots procesa rezultāts. Tradicionālās privātmāju būvniecības metodes tiek uzlabotas, ļaujot tradīcijām turpināties, tiek ieviesti kvalitatīvāki materiāli, jaunākas tehnoloģijas un tehniskās iespējas. Eko mājas būvniecība ir nopietna būvniecības nozare, kas palēnām top pieprasīta arī Latvijā.

Jau sākotnēji būvējot eko māju- ekoloģisku koka māju no pietiekami sausiem kokmateriāliem un nepieļaujot mitruma iekļuvi konstrukcijās, ēkā būs garantēti labs klimats un gaisa kvalitāte. Lielisku mikroklimatu ekoloģiskā koka mājā nodrošina koka īpašība sausā vidē atdot mitrumu, bet mitrākā – uzņemt. Lai saglabātu ekoloģisko faktoru, eko mājas-ekoloģiskās koka mājas konstrukcijas būvniecībā jāizvēlas iestrādāt atbilstoša ekoloģiskā faktora plēves un salaiduma vietas jānolīmē ar speciālu lentu.

Mūsdienu eko māja-ekoloģiskā māja tiek būvēta pēc iespējas hermētiskāka – rūpējoties par siltuma saglabāšanu iekštelpās un apkures patēriņa samazināšanu. Vienlaikus tiek izrādītas rūpes apkārtējai videi – mazāk patērējot fosilo kurināmo, vairāk izmantojot atjaunojamos resursus. Tādēļ būtisks faktors, kas jāievēro eko mājā – ir pareiza ventilācija, lai nodrošinātu svaiga gaisa plūsmu, atbilstoša mitruma līmeņa uzturēšanu un komfortablu uzturēšanos eko mājā.

Lai nodrošinātu eko mājas konceptu, mājai jāietver visi vai daļa no šiem punktiem:

 • eko mājas siltumizolācijas līmenim jābūt augstākam par normālo noteikto;
 • eko mājas gaisa necaurlaidībai jābūt labākai par normālo noteikto;
 • eko mājas dienasgaismai jābūt izmantotai maksimāli;
 • eko mājas logu stiklojumam jābūt vērstam uz dienvidiem, maksimāli izmantojot saules siltumu un gaismu;
 • jānodrošina iespēju uzkrāt saules siltumu;
 • eko mājas ziemeļu pusē jāizmanto pēc iespējas mazāk stiklojumu, lai neradītu lieku siltuma zudumu;
 • nodrošināt rekuperācijas sistēmu ar siltuma atgūšanu;
 • eko mājas apkurei izmantot atjaunojamos resursus – zemes siltums, saules enerģija, biomasa;
 • eko mājas apkures resursu iegūšanai izmantot saulesgaismas paneļus, vēja turbīnas u.c. “zaļā” enerģija;
 • eko mājas būvniecībā, labiekārtošanā izmantot dabīgos materiālus, izvairīties no PVC u.c. plastmasas izstrādājumiem;
 • krāt lietusūdeni;
 • ierīkot bio-tualeti, ļaujot cilvēka ekskrementiem dabīgā ceļā pārvērsties kompostā;
 • eko mājas logiem izmantot divu vai trīs slāņu paketes, lai nodrošinātu siltuma saglabāšanu ēkā;
 • eko mājas temperatūru regulē ar ģeotermisko apkuri, audzējot augus uz jumta, vienlaikus nodrošinot ēku ar skaņas izolāciju un ražojot skābekli;
 • ierīkot dārzeņu dobi, ogulājus, lai nodrošinātu minimālu pārtikas daudzumu.

Velēnu jumti tradicionālajām mājām Islandē

Vai mūsdienu eko māja un ilgmūžīga māja var būt luksusa līmeņa dzīves telpa? Vai tā var būt vēsturiska stila celtne un tai pat laikā nodrošināt visas ērtības? Eko māja nebūt nenozīmē automātisku piederību pie askētiska dizaina un minimālisma stila. Mūsdienu dizaineri, projektētāji un arhitekti var iekļaut visas pasūtītāja vēlmes arī Eko mājā. Tas, ka eko māja ir videi draudzīga, nebūt nenozīmē atteikties no līdzšinējām ērtībām vai dizaina vēlmēm. Gluži pretēji – žilbinoši skaistas ēkas var tikt apsildītas ar zemes siltumsūkni, var tikt aprīkotas ar saules paneļiem un zaļo jumtu.

Tiek prognozēts, ka šobrīd videi draudzīgās tehnoloģijas tuvākajos gados “būs modē”. Vēsturiskās būvmateriālu, būvdetaļu  kompānijas jau šobrīd arvien vairāk tuvojas “zaļajā dizaina” produkcijai.

Viens no “zaļā dizaina” izpildījumiem ir ilgmūžīgu un vietējo materiālu izmantojums eko mājas būvniecībā. Lai arī šī metode ir tikpat sena kā pati māju būvniecība, tā ir lieliski pierādījusi, ka ir videi draudzīgāka metode, nekā transportēt materiālus no attāliem reģioniem. Šobrīd tik aktuālajā gāzu emisijas samazināšanas jautājumā ir būtiski samazināt ikvienu CO2 izmešu radītāju. Arhitektiem un projektētājiem tas tieši izaicinājumu, radīt kaut ko jaunu no ierastiem materiāliem.

LED apgaismojuma attīstība un tehnoloģiskās iespējas rada arvien jaunas dizaina variācijas un izpausmes veidus. Apgaismojums, vēlamais dizains, krāsu un noskaņu bagātība iet roku rokā ar enerģijas taupīšanu. LED kā ļoti energoefektīvs apgaismes risinājums ir iedvesmojis uzņēmumu Philips radīt luminiscējošu audumu “Kvadrat Soft Cells“, kas vienā mirklī spēj radīt noskaņojuma maiņu! Ielūkojies:

Piemājas dārzs, augļu koku rindas un ogulāju krūmi nu jau kļūst par luksusa rādītāju. Svaigi augļi un dārzeņi no sava dārza ietver tikai un vienīgi pozitīvas iezīmes – videi draudzīgs dzīvesveids, CO2 samazinošs efekts, skābekļa ražošana, daļēja pārtikas nodrošināšana, pārtika bez ķimikālijām, svaigs gaiss un patīkama smarža.  Daudzos gadījumos piemājas dārzus, zaļo fonu aizstāj debesskrāpju vertikālie dārzi un balkoni.

Zviedru uzņēmums SolTech Energy piedāvā plānas kārtas plēves veida paneļus, kas ražo enerģiju. Foto: soltechenergy.com

Saules enerģijas paneļi ir videi viens no visdraudzīgākajiem enerģijas radīšanas veidiem, jo procesā netiek ne zaudēta enerģija, ne radīts CO2. Nu jau ir pagājis tas laiks, kad saules paneļi bija pieejami vienveidīgi, masīvi un dizainiski bieži vien neizmantojami. Šobrīd tiek ražoti arī dizaina ziņā un arhitektoniski pievilcīgi, iedvesmojoši saules paneļi dažādās formās un krāsās.

Mūsdienu luksusa eko māja bieži ir arī “Gudrā māja“, ļaujot īpašniekam un iedzīvotājiem regulēt māju ar savas viedierīces palīdzību, pat esot prom no mājām. Visas eko mājas ierīces, apkure, elektrība u.c. komunikācijas ir sasaistītas vienā sistēmā, kas var automātiski tikt regulēta, līdz ar to vērienīgi ietaupot patērēto enerģiju. Tas, protams, pagaidām ir dārgs – luksusa prieks, bet viss ir iegādājams pamazām.

Izmantojot visus iespējamos atjaunojamos dabas resursus, eko mājas apkurei izmanto ne tikai saules paneļus, bet arī zemes siltumsūkni, kas, lai arī ir videi draudzīgs, neatstāj iespaidu uz eko mājas mājas ārējo un iekšējo veidolu. Protams, sistēmai jāparedz atsevišķa telpa, bet dizaina ziņā tas netraucē izpausties šiki un mūsdienīgi.

Eko mājas nav tikai videi draudzīga konstrukcija, enerģijas taupīšana un uz taupīšanu vērstas tehnoloģijas izmantojums. Eko mājas var apvienot ar būšanu tuvāk videi – dzīvot tuvāk dabai, savā privātā dabas stūrī.

Eko māju iespējams uzbūvēt visur, arī aiz Polārā loka, ieskaties!

Eko māja – koka karkasa mājas nākotne. Ar eko māju būsim tuvāk dabai un tīrākai videi!
Tā kā pēc pirmās ekoloģiskās mājas, kas uzbūvēta jau 1979.gadā Elthamā, Londonā, ir pagājis krietns laiks, tad pa šiem gadiem ir uzkrājusies lieliska prakse un zināšanas ekoloģisku māju būvē.
Zināšanu un pētījumu uzkrāšana ekoloģisku māju būvniecībā nodrošina  maksimāli augstvērtīgu darba kvalitāti un gatavu privātmāju projektu piedāvājumu. To, cik dažādas dizaina iespējas ir eko mājas būvniecībā, skati šeit!
Eko mājas pastāv dažādos veidos un variācijās – moduļu mājas veidā, dažādu apdares materiālu izmantojumā, nulles emisijas mājas veidā, vai klāta ar zemes kārtu jumta vietā, maksimāli hermetizētas, ar plašu logu pielietojumu, saules enerģijas kolektoriem, zaļām augu sienām vai jumtiem, aprīkotas ar zemes siltumsūkni un lietusūdens savākšanas un pārstrādes sistēmu.