+371 22841890

DROŠA MĀJA

Drošība un aizsardzība ir mūsdienu cilvēka pamatvajadzības. Drošība sākas ar mūsu drošību mājās. Droša vide mums, mūsu bērniem un ciemiņiem.  Pilnībā pasargāti nevaram būt nekur, bet varam pienācīgi parūpēties par to, lai mūsu privātmājā drošība būtu pirmajā vietā. Varēsim būt droši, ka, atgriežoties mājās, mēs būsim pasargāti. Pret ielaušanos drošību nodrošina dažādi drošības elementi, drošību pret traumām nodrošina droša mājas ekspluatācija un droši materiāli.

Ielaušanās risks
Policijas dati liecina, ka gada laikā Latvijā tiek veiktas vairāk kā 4 tūkst. īpašumu zādzības. Tās visbiežāk notiek svētku dienās, atvaļinājuma laikos, darba dienu vakaros. Tas notiek laikā, kad ir strauji satumsis un mājas iemītnieki vēl nav nokļuvuši savās mājās. Zagļi norādījuši, ka ielaušanās mēģinājumi un zādzības dzīvojamās mājās norit diezgan vienkārši. Profesionāli zagļi zādzības mājā spēj paveikt vien 15 minūšu laikā, neatkarīgi no tā, vai mājās ir dzelzs durvis vai durvis ar dažādas sarežģītības atslēgām. Visbiežāk tiek apzagtas mājas, kurās uz doto brīdi mājās palikuši mazi bērni  vieni, bez vecākiem.

Visbiežāk tiek zagta nauda, dārglietas, nelielas elektropreces, kuras iznest no mājas vai dzīvokļa neprasa lielas piepūles, tiek zagti pat dokumenti. Durvis tiek atmūķētas, pakešu logi īsā brīdī tiek uzlauzti ar skrūvgriezi, signalizācija atmūķēta. Visbiežāk gan māja, gan tās iemītnieki tiek ilgāku laiku novēroti jau iepriekš. Jebkurā gadījumā, ja zaglis ir ieradies, tas nāk ar noteiktu mērķi, un tādēļ būs iepriekš sagatavojies.

Drošība
Drošība un aizsardzība nav atkarīga tikai no konkrēta elementa, piemēram, durvīm vai loga, bet gan no visa drošības kompleksa: kvalitatīvas durvis, laba slēdzene, logi, signalizācija, dūmu detektors un ugunsdzēšanas aprīkojums.

Sākumā vajadzīgs pašam iejusties zagļa lomā! Pašam izvērtēt, ko viņš redzētu, kas visvairāk interesētu un kā ielauztos. Ir dažādi veidi, lai pasargātu sevi un savu mitekli.

Aizsardzība no ārienes

 • Kaimiņu aizsardzība. Aizsardzība ir pavisam vienkārša un bez maksas – iepazīties ar saviem kaimiņiem un ar viņiem uzturēt labu kontaktu. Apzinot, kad kāds ir vai nav mājās, var ļoti labi novērot nepiederošu personu atrašanos īpašumā. Un vienkāršākais veids ir sazvanīties un noskaidrot situāciju, ja kaut kas šķiet aizdomīgi.
 • Drošībai vislabākais veids, bet prasa zināmus materiālos līdzekļus, ir iegādāties bezvadu apsardzes signalizāciju, kas ietver kustību detektoru un dūmu detektoru, vienlaicīgi nodrošinot gan aizsardzību no uguns nelaimes, gan no nepiederošu personu klātbūtnes.
 • Vienkārša metode – ielīmēt apsardzes uzņēmuma uzlīmi logā. Kaut mānīgi, šīs uzlīmes zagļiem liek uzmanīties, ka objekts tiek apsargāts.
 • Kustību sensora apgaismojums pie ārsienām.
 • Speciālisti min, ka pārlieku grezns un aksesuāriem pilns priekšpagalma dekorējums šķiet potenciālajiem zagļiem interesants, liekot domāt par materiālajiem labumiem mājas iekšienē.
 • Apgaismojiet savu māju, pagalmu. Labi būtu, ja tuvumā būtu apgaismotas ielas. Jebkurā gaišā sētā aizdomīgas personas ir ļoti pamanāmas.
 • Drošību nodrošina arī žogs ap māju.
 • Savas privātmājas pagalmā ieteicams izvairīties no lielu koku audzēšanas tiešā mājas tuvumā, lai spēcīgas vētras gadījumā tie netraumētu māju un tās iemītniekus.
 • Sava pagalma kopšana. Tas liecinās par to, ka māja nav pamesta, tā ir bieži apdzīvota un jebkurā brīdī būs sastopams kāds no mājniekiem.
 • Izbraucot atvaļinājumā, atstājiet atslēgas pie kaimiņa.

Aizsardzība no iekšienes

 • Prom ejot vienmēr aizveriet ciet durvis un logus, bīdāmās durvis un logus nodrošiniet ar aizbīdņiem. Īpaši būtiski tas attiecas ilgstošas prombūtnes laikā, piemēram, atvaļinājumā.
 • Pārceļoties uz jaunu mitekli, nomainiet durvīm slēdzeni.
 • Īpašuma apdrošināšana ir nozīmīgs veids, kā nodrošināties pret aplaupīšanas sekām, kā arī var ietvert materiālu aizsardzību dažādu negadījumu gadījumā (ugunsgrēks, plūdi u.c. nekontrolējami notikumi). Šādā veidā vismaz daļēji tiks segti zaudējumi. Šobrīd dažādus mājokļu apdrošināšanas variantus piedāvā neskaitāmas apdrošināšanas kompānijas, tāpēc ir vērts ieskatīties un laicīgi nodrošināties, turklāt bieži apdrošināšana internetā ir izdevīgākais variants.

Droša evakuācija
Runājot par drošu māju, drošu rīcību mājā, ir jānovērtē iespēja droši evakuēties no privātmājas nelaimes gadījumā. Bīstamākais no tiem ir ugunsgrēks, kur izteikti redzams, ka vispirms cilvēkiem rodas panika un bailes, nezinot, kur tverties pēc drošības, palīdzības un patvēruma.

Evakuācija kļūst apsverama tajā brīdī, kad ir skaidri zināms, ka nelaimes gadījums ir tik bīstams, ka no tā nepieciešams doties prom pēc iespējas ātrāk.

Pasākumi, kas ievērojami, lai izvairītos no nelaimes gadījumiem mājās:

 • Mājas elektrodrošības nodrošināšana: vienlaicīgi neizmantot neskaitāmas elektroierīces, nenoslogojot elektrotīklu un neradot īssavienojumu. Tai pat laikā tas pozitīvi atsauksies uz patērētās enerģijas daudzumu un elektrības rēķinu.
 • Nodrošināšanās pret gāzes noplūdi.
 • Aukstā laikā uzmanīgi apieties ar privātmājas apkuri, nepārkurināt, lai izvairītos no ugunsgrēka. Tīrīt dūmeņus, pārbaudīt apkures ierīču stāvokli.
 • Ja mājās notiek nelaimes gadījums, nekavējoties jārūpējas par līdzcilvēkiem, jāuzmana bērni.

Atceries! Vienotais ārkārtas palīdzības izsaukuma tālruņa numurs – 112!

 1. Jābūt pieejamiem telefona sakariem. Jāzvana palīdzības dienestam ārkārtas gadījumā, jānosauc adrese, kur atrodas. Ja precīzi neproti to pateikt, jānosauc tuvākās apkārtnes kāda noteiktās vietas atpazīšanas zīme. Ielas nosaukums vai veikals, tornis, kas atrodas tuvumā. Tas var palīdzēt dienestam ātrāk nokļūt pie jums un palīdzēt.
 2. Jāizstāsta, kas ir noticis, kāpēc ir vajadzīga palīdzība.
 3. Cik cilvēki ir cietuši.

Jebkurā sabiedriskā vietā ir jādomā par izkļūšanu vajadzīgajā brīdī, lai sevi pasargātu. Darba vietā jau laicīgi jāiepazīstas ar avārijas izeju un drošību, jo nelaimes gadījumā nebūs laika par to domāt. Darba vieta, sabiedriskais transports, veikali, kafejnīcas, dažādi saloni, uc. Tur ir jābūt savai avārijas izejai, kurp doties vajadzības gadījumā.
Nemaz nerunājot par drošu evakuāciju privātmājās.

Logu drošība
Mūsdienās lieli stikloti logi mājās labi izskatās un ir diezgan pieprasīti, jo tas dod vairāk saules gaismas un var vērot skatu uz ārieni. Logi daudzās mājās tiek iebūvēti teju gandrīz pa visu sienu. Šādā gadījumā ir vairāk jādomā par mājas apkuri, lai tie nedzesētu māju, kā arī logi ir jākopj. Taču kā tie pasargā mājokļa drošību?!

Vairāk kā 80% zādzības notiek ielaužoties dzīvojamo māju pirmajā stāvā, bet dzīvokļos, vasarnīcās caur logiem un balkoniem.

Negaidītam viesim laužot logus pirmajā stāvā caur balkonu ir daudz vieglāk aizmukt nekā laužot  spēcīgas, lielas metāla durvis, tas prasa laiku. Vienkārši izsist logus nav īpaši izdevīgi, jo tas rada lielu troksni. Kaimiņi vai garāmejošie cilvēki to var pamanīt un rīkoties.

Novērots, ka 90% gadījumu, zaglis atkāpjas, ja nevar uzlauzt logus vai durvis ātrāk par 2 minūtēm. Tādēļ ir ierīkoti speciāli pretuzlaušanas mehānismi PVC logiem un durvīm. Piemēram,  Labo logu aģentūra.

Ārdurvīm un logiem ieteicams izmantot stikla aizsargplēvi, āra signalizaciju, logus ieteicams stiprināt ar drošības stiklu vai ar metāla stieņiem, kas noder arī kā dekoratīvs elements.

Durvju drošība
Durvis ir tās, kas sargā mūsu īpašumu un mūs pašus no ārpasaules. Pamatnosacījumi labām ārdurvīm – Svarīgi, lai durvis būtu drošas, tās pasargātu no zagļu ielaušanās, kā arī lai būtu trokšņu necaurlaidīgas, termoizturīgas, ugunsdrošas, būtu izturīgas pret vēju. Durvis ar stiprām un izturīgām eņģēm.

Durvju mehāniskā drošība ir durvju konstrukcijas drošība – vērtnei ir jābūt izturīgai pret vērtnes mehānisko iedarbību.

Jo kvalitatīvākas un drošākas ir durvis, jo ilgāks laiks tās sabojāt. Sastopoties zaglim ar drošu furnitūru, nereti tās nepakļaujas iedarbībai.

Plānās durvis
To biezums – tikai 5-7 centimetri. Tās aprīkotas ar drošu slēdzeni, taču, pateicoties to vieglumam, drīzāk atgādina iekštelpu durvis.
Durvis ir aprīkotas ar tādu slēdzeni, kurai sarežģīti izveidot dublikātu. Slēdzene ir ļoti izturīga pret mēģinājumiem to uzlauzt pat gadījumos, ja zagļi ir ļoti pieredzējuši.

Koka durvis
Koka durvis ir drošas un piemērotas koka karkasa mājām. To dizaini mūsdienās ir daudz un dažādi. Drošas koka durvis ir veidotas no vairākām kārtām, katra ar savu funkciju. Iekšpusē tiek ievietots siltumizolācijas un skaņas izolācijas materiāls. Tās ir apstrādātas ar speciālu materiālu pret degšanu.

Metāla durvis
Ne vienmēr smagnējās, izturīgās metāla durvis būs tās drošākās. Tas vairāk būs kā psiholoģiskais komforts, ka metāls ir izturīgs, tātad drošs. Blēži vien tas nelūgtajam viesim radīs ilūziju, ka aiz tām noteikti jābūt kam vērtīgam. Interesanti, nav konstatēts neviens gadījums, kad zaglis būtu mēģinājis tās sazāģēt. Parasti tiek izmantota iespēja durvis atlauzt, atmūķējot tām slēdzeni, kas nereti šādām durvīm ir pavisam vienkāršas, uzlaušanai ļaujot vien pāris minūtes.
Ja tomēr izvēlaties likt dzelzs durvis, tad padomājiet arī par drošības signalizāciju. Izplatīts variants ir durvju ārpusē atstāt parastas, koka durvis, iekšpusē ieliekot metāla durvis. Kamēr uzlauž vienas, ieslēdzas drošības signalizācija, tikmēr atlauzt nākošās – metāla durvis var nepietiks laika. Turklāt salauztās koka durvis arī izmaksās daudz lētāk nekā dārgu metāla durvju remonts.

Durvju slēdzenes
Lai arī cik labas un izturīgas ir mājokļa durvis, būtiska loma ir to furnitūrai, pēc kā var novērtēt durvju drošības līmeni. Zagļus interesē pēc iespējas ātrāk un vienkāršāk dabūt iecerēto, tāpēc būtisks ir slēdzeņu atmūķēšanas ātrums.

Slēdzenēm ir dažādas drošības klases, slēdzeņu ir daudz un dažādas. Vissliktākās un nekvalitatīvākās slēdzenes var nopirkt pa pāris eiro, tās parasti būs Ķīnā ražotas. Šādas slēdzenes salauzt ir viegli, tāpēc vajadzētu izvairīties no tām. Iegādājoties labu un kvalitatīvu slēdzeni izmaksas būs sākot no 20 eiro, lai arī cena būs lielāka, kalpošanas ilgums būs 10 – 20 gadi. Laba un uzticama slēdzene var maksāt 1/3 daļu no ārdurvju vērtības.

Slēdzeņu veidi:

Cilindra slēdzenes – tām konstrukcijas pamatā ir cilindriskie mehānismi.

Ja cilindriskā slēdzene salūst vai tiek nozaudēta atslēga, nav jāmaina visa slēdzene. Pietiek nomainīt tikai tās galveno detaļu – cilindru. Šī ir droša, izplatīta slēdzene.

Plākšņu slēdzenes – tās veidotas no speciālām plāksnīšu kombinācijām.

Franču slēdzenes atslēga – tā ir liela, ar gropēm abās malās. Atslēga ar 7 robiņiem ir visai laba.

Pēc atslēgas vizuāli nevar spriest, cik droša ir tā, galvenais, lai būtu izturīgs materiāls un uzticams ražojums. Ieteicams rūpīgi aplūkot pašu atslēgu.  Tā lai visi atslēgas robiņi būtu skaidri izteikti – līdzeni un labi noslīpēti, bez liekām grumbām. Tad atslēga būs droša un kvalitatīva.

Slēdzenēm ir jābūt sausām, tajās nedrīkst likt nekādas smērvielas vai eļļu. Papildus drošībai visieteicamāk būtu ierīkot durvīs divas slēdzenes.

Drošs stikls
Stikls ir ļoti bīstams, trausls un ass materiāls, tādēļ tas tiek apstrādāts, radot stiklam jaunu  vērtību. Drošs stikls ir speciāli apstrādāts, lai tas būtu drošs un izturīgs pret sitieniem.

Stikla rūdīšana ir speciāla stikla apstrāde. Sākumā tam apstrādā malas, tās rūpīgi nopulē.  Pēc tam sakarsē līdz 780 grādiem un strauji atdzesē. Rezultātā stikls ir norūdīts pret slodzēm un triecieniem. Sasists, rūdīts stikls sabirst ļoti sīkās, neasās daļiņās, ar kuru vairs nevar ievainoties. Rūdītu stiklu izmanto skatlogu, durvju, mēbeļu un citu iekārtu ražotnei. Jo biezāks stikls, jo tas ir dārgāks.

Vairākkārtu stikli, jeb laminētie – stikli ir salīmēti vairākās kārtās. Divkārtu stiklu sauc par dupleksu, trīskārtu – par tripleksu. Šiem stikliem ir uzlīmēta caurspīdīga, plastikāta plēve un iepildīta starp loksnēm īpaša sacietējoša viela. Šie ir drošības stikli, kas pasargā cilvēku veselību un dzīvību. Jo biezāki stikli, jo augstāka izturības pakāpe, kā arī augstāka skaņas izolācija un aizsardzība no saules UV starojuma.

Drošības stiklus var iedalīt:
Neuzlaužamie stikli – šādi stikli ir grūti uzlaužami, tie apgrūtina iekļūšanu telpās. Tos izmanto gan privātmāju būvniecībā, gan sabiedriskās vietās. Pēc Eiropas standarta Drošības stikli tie ir aizsardzības klašu stikli.
Sitienizturīgie – šos stiklus izmanto sabiedriskās vietās.
Ložu necauršaujamie stikli – šie stikli parasti sastāv no divām kārtām, kas pasargā cilvēku dzīvības no šaujamieročiem. Tos izmanto gan telpās, gan automašīnās, kas nodrošina aizsardzību no terorakta uzbrukumiem.

Stikla aizsargplēves
Vēl viens stikla drošības veids ir stikla aizsargplēves. Stikla aizsargplēves ir dažādas, ar dažādu biezumu un ar sarežģītu struktūru. Tās var līmēt stiklam vienā, vai  abās pusēs, tādējādi nodrošinoties pret sasista stikla lauskām uz zemes, tās paliks uz plēves un neļaus tām izkaisīties. Stikla drošības plēves arī padara stiklu izturīgāku dažādās pakāpēs. Tās stiklu aizsargā pret ielaušanos gan privātmājās, gan sabiedriskajās ēkās, komerctelpās, piemēram, bankās, kur ir liels materiālo vērtību zādzības risks.

Dekoratīvie stikli – šie stikli nav tik caurskatāmi kā aizsardzības stikli, tie ir dekoratīvi stikli mājas dizainam, akcentējot tā reljefaino virsmu. Stiklu var arī matēt vai ietonēt, atbilstoši iecerētajam dizainam. Stiklu pēc vajadzīgā izmēra piegriež stiklinieks stikla darbnīcā. Pie stiklinieka var saņemt nepieciešamo konsultāciju.

Droša māja pret mitrumu
Lai koka māja būtu droša un videi draudzīga, jebkurā mājā, kur skar liels mitrums var parādīties pelējums.
Laikam paliekot siltākam veidojas lielāks gaisa mitrums, kas var radīt pelējumu. Tas visbiežāk rodas uz mitrām sienām, pie grīdas līstēm, kas rada sliktu mikroklimatu. Lai no tā izvairītos, ir regulāri jāvēdina telpas un jābūt labi apkurinātai telpai. Taču ne vienmēr tas ir iespējams, tas var būt dārgi un nelietderīgi.

Tādēļ ir daži veidi, kā pelējumu var novērst vienkāršā un dabīgā veidā:
Ar etiķi un ēteriskajām eļļām. Baltais etiķis ir dabisks, drošs un efektīvs līdzeklis baktēriju iznīcināšanai, lai novērstu pelējumu. Uzliekot to uz pelējuma vietas, tad ļaut etiķim ievilkties pāris sekundes. Lai nejustu spēcīgo etiķa aromātu, ieteicams pievienot greipfrūtu sēklu ekstraktu, kas tikai palielinās tā efektu. Līdzīgs efekts būs arī no tējas koka eļļas, tai ir spēja pretoties pret baktērijām un sēnīti.
Dzeramā soda un ūdeņraža pārskābe, to vajag sajaukt ar ūdeni un kārtīgi noberzt pelējuma vietu.
Lai pelējums neatkārtotos mājās, ieteicams vannasistabā pēc dušas uzklāt ēteriskās eļļas, kas dos paliekošu efektu.

Nākotnes mājas
Tīrās enerģijas koncepts, kas iegūts no dabas resursiem, kā saules paneļi, siltumsūkņi, u.c. veidi, mūsdienās pasaulē ir jau diezgan zināmi. Taču jauna pētnieku komanda no Karaliskā Melburnas tehnoloģiju institūta ir radījusi vēl kādu jaunu, aizraujošu ideju – krāsu, kas spēj radīt tīru enerģiju un apgādāt ar to dzīvojamo māju. Krāsas sastāvā ir titāna oksīds, ko jau šobrīd izmanto daudzās sienu krāsās. Tur klāt ir pievienotas vielas, kas absorbē ūdeni. Tīrās enerģijas ārsienas šis materiāls absorbēs, pakāpeniski iegūstot ūdeņradi. Kur iegūto ūdeņradi tālāk var izmantot ēkas enerģijas apgādē. Uz ēkas virsmas šāda veida krāsa kļūtu par enerģijas ražojošo struktūru. Šādas ēkas būtu atbilstošas kur ir liels mitrums un maz saules gaismas.

Drošas mājas koncepts ir ideju avots dažādiem izpildījumiem. Viens no lieliskiem piemēriem ir KWK Promes arhitektu biroja un arhitekta -Roberta Koņiečnija (Robert Konieczny) radītā Safe house Varšavā, Polijā.