+371 22841890

ĀDERU NOZĪME PRIVĀTMĀJAS BŪVNIECĪBĀ

Pretēji Latvijā pieņemtajam, ka ūdens āderes iet taisnā līnijā, Šveicē un citur tās iet līkločos // Attēls: biotac-geoline.com

Būvējot ikvienu privātmāju, tostarp, koka paneļu mājā, koka mājā, mūra mājā, bieži vien tiek pievērsta uzmanība āderu izvietojumam apbūvējamā zemes īpašumā. Līdz galam termins “āderes” nav izzināts, un daudzi smīkņā par āderu nozīmi māju būvniecībā. Kas ir āderes kā tās ietekmē cilvēku veselību un mājokļu veselību, tiks skaidrots šajā rakstā. Kā tiek skaidrots, ādere ir zemes garozas plaisājumu zonas, plaisas zemes garozā, pa kurām plūst zemes dzīļu starojums, radiācija. Līdz ar to, to cilvēkam nav iespējams mainīt, ne tā atrašanās vietu, ne intensitāti, ne ietekmi uz veselību. Vienīgais, ko var darīt, būvējot privātmāju, ir noteikt to atrašanās vietu un veiksmīgi izmantot doto telpu savas paneļu mājas būvniecībai. Lai arī āderu eksistence un iedarbība uz veselību nav zinātniski pierādīta, pastāv galvenais āderu dalījums uguns āderēs un ūdens āderēs. Kādas tās ir un kāpēc tās ir kaitīgas?

Uguns āderes
Par uguns āderēm tiek dēvētas āderu joslas, kas liecina par spēcīgu gruntsūdens esamību.
Projektējot ēku uguns āderu virzieni tikuši ņemti vērā projektējot dūmvada, pavarda vietu – būvējot skursteni, krāsni, kamīnu tieši uz uguns āderu krustpunkta. Āderu platums var būt šaurs – 0,3 metri – 0,7 metri platas.

Ūdens āderes
Āderu veids, kas pēc rīkstnieku uzskatiem veidojies Zemes garozai stiepjoties un āderu sasaiste ar ūdeni radusies tādēļ, ka šāda veida āderēm raksturīga lielāka ūdens un gāzes caurlaidība. Ūdens āderu krustpunktā tikušas raktas ūdens ņemšanas vietas, akas.
Āderu platums var būt ļoti plats – līdz pat dažiem metriem, novērots pat 5 metru platas ūdens āderes. Ūdens āderu iedarbību uzreiz var nejust, bet var atklāties ilgākā laika posmā.

Āderu iedarbība sniedzas jebkurā augstumā no zemes, neatkarīgi no tā, kurā koka privātmājas vai daudzdzīvokļu ēkas stāvā dzīvo.
Lai arī ūdens āderu negatīvā ietekme nav zinātniski pierādīta, ir piemēri, kas sniedz dažādas skaidrojuma idejas. Bieži minēts šāds skaidrojums, ka ūdens plūsmu starp akmens zemes slāņiem rada berzi. Savukārt šie akmens slāņi rada elektriskos laukus, it īpaši, ja tie atrodas zem augsta spiediena. Tad šie elektriskie lauki rada traucējumus dabiskajam Zemes magnētiskajam laukam un rada t.s. “turbulenci“. No šīs turbulences radītie radiācijas lauki pēc tam izplešas virs Zemes virsmas. Citādāks skaidrojums ir tāds, ka augstais zemūdens plūstošais spiediens izraisa jonu izdalīšanos, kas pēc tam tiek nosūtīts uz augšu.
Ūdens āderes ir ļoti aktīva zona – pat īslaicīga uzturēšanās rada spēcīgu ietekmi. Nelielās devās iedarbība var stimulēt. Savukārt pārmērīga uzturēšanās var kaitēt ne tikai cilvēkiem, bet arī visām dzīvajām būtnēm. Piemēram, daži pētījumi liecina, ka tas var izraisīt koku spirālveida augšanu un izplatīšanos, bet cilvēkiem tas var izraisīt skoliozi un vēzi.

Ūdens āderu dziļums pazemē ir lēšams no 15 līdz 1000 metriem. To ietekme ir atkarīga no to izmēriem un attāluma līdz Zemes virsmai. Bet pat dziļākās ūdens āderes var ietekmēt dzīvību virs zemes. Ja māja atrodas virs ūdens āderes, ūdens āderu elektriskais lauks radīs efektu visā mājā vai ēkā, lai arī tā intensitāte var atšķirties starp telpām un stāviem.

Izpratne par ūdens āderēm balstās uz to, ka āderēm krustojoties, rodas plašs āderu tīklojums. Bet, tā kā vienā un tajā pašā vietā ir vairāki klinšu akmeņu slāņi, āderes var krustoties arī bez tiešas saskares. Ūdens āderēm pastāv dažādos dziļumos. Šī dziļuma atšķirība ļauj tām krustoties. Turklāt, atkarībā no zemes slāņa slīpuma, tās var plūst dažādos vai pat pretējos virzienos. Ja būtu iespējams redzēt cauri klinšu slāņiem, šīs āderes saskares punktā veido krustu.Vietā, kur ūdens āderes krustojas, to negatīvā ietekme uz Zemes virsmas ievērojami pastiprinās, piemēram, paātrinot slimību progresēšanu.
Dažās vietās ūdens āderes ir biežākas un to ietekme ir spēcīgāka, piemēram, reģionos ar regulāru nokrišņu daudzumu. Ūdens āderes ir īpaši izplatītas kalnu apgabalos, piemēram, Alpos vai Ziemeļamerikas Klinšu kalnos .
Ūdens āderes ir mazāk izplatītas sausās zonās, lai gan šāda parādība var būt maldinoša.  Piemēram, Sahāras apgabalā, ūdens āderes ir izplatītas izkaltušu upju gultņu tuvumā, kas veidojas sakrājoties lietus sezonas ūdenim. Papildus virszemes ūdenim vai lietus ūdenim, kas atrodas šajās upju gultnēs, Sahārā ir arī lieli pazemes ūdens nesējslāņi. Ģeologi šo ūdeni uzskata par “fosilo gruntsūdeni.” Nūbijas smilšakmens ūdens nesējslāņu sistēma, kas ir  viens no diviem ūdens nesējslāņiem Sahārā, ir viena no lielākajām pasaulē. Tas aptver tikai vairāk nekā 2,2 miljonus kvadrātkilometrus, aptverot četras valstis un satur apmēram 375 000 kubikmetru ūdens.

Ūdens āderu ietekme uz veselību
Āderes ietekmējot veselību ļoti ātri, kaut arī var paiet vairāki gadi, līdz to var pamanīt.
Tiešā ietekme:
Tā iedarbojas uz cilvēka kaulu sistēmu. Ja āderes liek kokiem augt spirālveidā, var tikai iztēloties, ko tās dara ar cilvēka skeletu, cilvēkam guļot uz ūdens āderēm, brīdī, kad ir atslābinājies un neaizsargāts.
Agrīnie simptomi:

 • No rīta jūtama iztukšotības sajūta
 • Nemierīgs miegs, slikti sapņi
 • Pastāvīgs nogurums, enerģijas trūkums
 • Galvassāpes, migrēnas
 • Muguras problēmas
 • Diskomforts locītavās
 • Reimatiskas problēmas
 • Nepārejošs diskomforts arī piekopjot terapiju

Vēlīnie simptomi:

 • Hroniskas orgānu slimības (plaušas, nieres, aknas, kuņģa, zarnas)
 • Asinsrites traucējumi
 • Vēzis
 • Neauglība
 • Aborts
 • Izturība pret terapiju
 • Depresija

Viens no āderu atvairītājiem – telpaugs līdakaste. // Foto: dzivei.lv

Tāpat kā citu veidu zemes starojuma iedarbība, ūdens āderu iedarbība var izraisīt hroniskas slimības un var lielu daļu medicīnisko ārstēšanas metodes padarīt neiedarbīgas. Lai gan pacienti var uzrādīt uzlabojumu tūlīt pēc ārstēšanas, simptomi bieži vien atgriežas pēc vairākām dienām vai pēc vairākām stundām. Depresija, kas jau ir iedarbības ietekme, hronisku saslimšanu rezultātā kļūst arvien lielāka.

Āderes ne vienmēr nozīmē sliktu iespaidu uz cilvēka veselību; ja uguns āderu krustpunkts palīdzot koncentrēties un sakopot spēkus, izmantojot to par labvēlīgu vietu darbam. Tikai ilgstošu atrašanos (guļamvietas izvēlēšanos) ūdens āderu  krustpunktā vai uz āderēm, saista ar nemierīga miega un slimību avotu.

Pamatojoties uz to, ka katram cilvēkam ir savs bioloģiskais lauks jeb organisma aizsargājošais enerģētiskais aizsargapvalks, katrs cilvēks individuāli izjūt āderu klātbūtni ar lielāku vai mazāku intensitāti. Pastāv novērojumi, kas liecina, ka dažādi dzīvnieki, dzīvie organismi un augi dažādi reaģējot uz uzturēšanos āderēs – vieniem tas veicina augšanu, citiem tieši pretēji. Piemēram, ir viens dzīvnieks, kas labprāt uzturas ūdens āderu krustpunktos – kaķis.
Ar dažādu veidu āderēm saista dažādu izjūtu un pašsajūtas rašanos. Ūdens ādere veselības ziņā tiek vērtēta izteikti negatīvi – ilgstoši atrodoties moka nelabums, reibst galva un guļot svīst. Uguns ādere enerģētiski uzlādē, taču arī tikpat pamatīgi iztukšo. Tiek minēts, ka uz uguns āderes, lai radoši uzlādētos, nevajadzētu sēdēt ilgāk par dažām stundām, vienlaikus rūpīgi sekojot līdzi pašsajūtai.
Papildus uguns un ūdens āderēm tiek minēta arī krusta, trejstaru, ādas un acu ādere. Acs un trejstaru āderes ir ar labvēlīgu, atjaunojošu iedarbību, un reti sastopama. Turpretī krusta un ādas āderes ir ar ļoti negatīvu ietekmi, bieži atrodas viena otrai tuvumā.

Āderu tīklojums mājai // Attēls: buildart.lv

Rīkstniecība
Āderu meklēšanu un noteikšanu sauc par rīkstniecību, bet tās pārstāvjus, kas meklē āderes – par rīkstniekiem. Lai noteiktu āderes, tiek izmantotas rīkstes, svārsti, diegā iekārtas vaska bumbiņas vai rīkstītes, koniskas formas vai lodīšu svārstiņi, arī svārsti ar tukšu, dobu vidu. Ir sastopami arī svārsti, kas veidoti izmantojot sadzīves lietas – diegā tiek iekārti zelta gredzeni, adatas, rīves u.c. Lai attīrītu tos no laika gaitā iegūtās enerģijas, tos parasti patur zem tekoša ūdens, ideālā gadījumā, zem avota ūdens.

Visbiežāk āderes noteica jauniem apbūves gabaliem, bet arī esošajām mājām vai dzīvokļiem. Vispirms rīkstnieks izstaigā zemes gabalu, nosakot gan spēcīgās āderes, gan t.s. sīkuļus, mazas āderes, kas māju neietekmē. Tiek nosprausta vieta, kur mājai labāk iekļauties, tad arhitekta darbs ir māju ieprojektēt nospraustajā zonā. Ja tā ir par mazu projektam, tad nelabvēlīgākajā vietā parasti tiek iezīmēta vieta garāžai. Rīkstnieks tiek aicināts vēlreiz, kad māja jau ir uzbūvēta, lai noteiktu sīkāko āderu atrašanos, un izrietot no tā, var tik iekārtots labvēlīgāks interjers.
Otrs variants ir rīkstnieku izsaukšana kapitāli pārbūvējamos objektos, kur, atkarībā no noteiktajām āderēm, tiek ieplānotas jaunas durvju, skapju, starpsienu atrašanās vietas.
Rīkstnieki min, ka āderes var noteikt jebkurš. Esot pat īpaša cilvēku grupa, kas āderes ne tikai var iemācīties sajust ar svārsta vai rīkstes palīdzību, bet pat redzēt ar acīm kā zemei pāri ejošas spīdošas vai tumšas joslas. Lai iemācītos āderes “redzēt” ar rīkstes palīdzību, esot jābūt atvērtai enerģijas uztverei un treniņam, mācoties ieklausīties savās sajūtās.

Āderu noteikšanas instrumenti // Attēls: http:// rikstnieks.blogspot.com

Būvniecība un āderes
Senos laikos, kad gatavojās celt māju vai kūti, saimnieki esot aizdzinuši lopus uz to lauku, kur iecerēta būve, un vērojuši lopu reakciju. Kur tie esot apgūlušies, tajā vietā arī tikušas celtas ēkas, jo mājdzīvnieki ir tie, kas necieš āderes un izvēlēsies no āderēm brīvo zonu. Āderes veido tīklojumu, viena no otras veidojot atstarpi 2-3  metrus un savstarpēji krustojoties. Projektējot ēku atbilstoši āderu tīklojumam, tiek ievēroti daži vienkārši noteikumi. Parasti ēka pret ūdens āderi tiek novietota tā, lai tā ietu gar mājas ārējo perimetru. Logi sienās tiek novietoti tādā attālumā, lai guļvietu novietojumam būtu bez āderēm brīva telpa. Skursteņu vietas parasti tiek ierādītas uguns āderu krustpunktā. Ja nav iespējams pilnībā izvairīties no āderēm, tajās tiek ieprojektēti koridori, gaiteņi, palīgtelpas, garāža.

Āderu ietekme uz mājokli
Pastāv novērojumi, kas liecina, ka uz dažādu āderu krustpunktiem bojājas māju pamatu konstrukcijas, novērojama sienu plaisāšana un citas kaites, kā puve vai pelējums šajās plaisās. Līdz ar pastiprinātu tendenci būvēt arvien jaunas privātmājas, koka karkasa mājas, daudzdzīvokļu mājas, tās visbiežāk tiek ieplānotas lielāku pilsētu tuvumā, pēc iespējām ekspluatējot lielus pļavu un pat nosusinātu purvu rajonus, kur āderu tīkls parasti ir visai biezs, nerēķinoties ar to, kāda būs topošās mājas iedzīvotāju pašsajūta. Ir novērots, ka tajās vietās, kur iet cauri ūdens ādere, māju pamati sadalās, veidojas plaisas. Tādēļ bieži talkā tomēr tiek aicināti rīkstnieki, lai noteiktu pēc iespējas labāku, no āderēm (bez āderu krustpunktu) brīvāku platību jaunas mājas būvniecībai.

Rīkstnieku izveidotajā āderu tīklojumā tiek atrasta labākā teritorija mājai, turklāt pašas  mājas projektu vēl jāprot iegrozīt pēc iespējas atbilstošāk, tam attiecīgi pielāgojot telpu izvietojumu. Ja zemes īpašums ir mazs un no āderu tīklojuma nav iespējams izvairīties, telpu plānojumu mājoklī var regulēt ar koridoru vai palīgtelpu izvietojumu uz āderēm, dzīvojamām  un guļamajām telpām atvēlot brīvās platības.

Rīkstnieki min, ka, ja mājā atrodas ādere, tad tai konkrētajā vietā vajagot likt papildus izolāciju, lai nodrošinātu mazāku mitruma piekļūšanu ēkai.
Kā galveno faktoru rīkstnieki min guļamistabas ieprojektēšanu vietā bez āderēm. Viesistabas vai ciemiņu istabu gadījumā āderu klātbūtne var pat iegūt pozitīvu aspektu – lai ciemiņi pārāk ilgi neaizkavētos.

Āderu tīklojums // Attēls: buildart.lv

Āderu izmantošana
Stādot augļu dārzus, izvairās kokus stādīt uz āderēm, bet, ja ir ieplānota aka vai dīķis, tad tam iesaka tieši meklēt āderes.
Krāsnis, kamīnus un dūmeņus izsenis mūrējuši uguns āderu krustpunktos, jo pastāvēja uzskats, ka tad dūmiem tiekot labāka vilkme. Kādreiz būvētie manteļskursteņi tikuši izmantoti par pieliekamajiem kambariem, un tad arī izmantojuši āderu krustpunktus, jo novērots, ka produkti tur nepelē un ilgi uzglabājas.
Sēdēšana uz āderes rada produktīvu darba vietu, ties agan, tikai pirmajās darba stundās, pēc tam novērojams nogurums.

Kā izvairīties no āderēm?
Pastāv daudz un dažādi uzskati, ka ar dažādiem palīglīdzekļiem āderes var atvairīt. Pie tiem var minēt spoguļu (obligāti veco, sudraba) palikšanu zem gultas, dažādu istabas augu (mājas svētības, līdakastes) novietošanu pie āderes ieplūšanas vietas telpā. Privātmājai apkārt iesaka ierakt kapara drāti, tās galus rūpīgi salodējot kopā un ierokot tik dziļi, lai to nevarētu nejauši pārcirst, vismaz pusotra vai divu metru dziļumā, lai nezaudētu efektivitāti. Rīkstnieki lielākoties vai nu tam netic, vai norāda, ka efekts ir īslaicīgs, īpaši aicinot rūpēties par to, lai vismaz guļamvietas tiktu pārvietotas uz mazāk aktīvām zonām.
Rīkstnieki min, ka dažādi būvmateriāli un izolācijas materiāli var novirzīt āderu starojumu, bet, tā kā koka karkasa un koka paneļu mājas ir vieglākas savas konstrukcijas dēļ, pirms būves uzsākšanas ieteicams pārbaudīt āderu tīklojumu. Tas nekas, ka āderu noteikšanas metode vairs nav tik pieprasīta kā senākos laikos, speciālisti tomēr iesaka tai pievērsties, it sevišķi, ja tiek uzsākts būvniecības vai projektēšanas process. Jo ir taču vieglāk painteresēties vispirms, nekā gadiem sadzīvot ar āderu radītajām sekām. Teicienam “septiņreiz nomērīt pirms griezt” šeit varētu būt īpaša nozīme – būvējot jebkuru, arī koka paneļu māju, pārbaudīt iespējamos variantus, piedāvātās iespējas, lai nodrošinātu pēc iespējas veiksmīgāku un komfortablāku dzīvošanu jaunajās mājās.

Citi “Zemes starojuma” veidi
Vai tiešām pastāv zemes starojuma un ģeopātiskā stresa simptomi? Līdz šim zemes starojuma klātbūtne un ģeopātiskais stress ir radījis domstarpības zinātnieku un pētnieku starpā, jo tos nevar izmērīt ar zinātniskiem paņēmieniem. Daži pilnīgi noraida šos jēdzienus. Bet otri pieņem, ka Zemei ir enerģētisks spēks, kas pozitīvi un negatīvi ietekmē mūsu veselību. Tā kā šos spēkus var atpazīt tikai ar rīkstniecības rīkstēm vai diegā iekārtas adatas palīdzību, to joprojām ir grūti izskaidrot.
Šajā ziņā ir interesanti, ka lielākā daļa ēku biologu (Building Biologist), kas domā un rīkojas saskaņā ar stingriem zinātniskajiem principiem, apstiprina ģeopātiskā stresa un ūdens āderu esamību. Viņi uzskata, ka šīs parādības ir pašsaprotamas un tās tiek ietvertas iekštelpu vides dzīves analīzē, sniedzot arī piemērus, kā no tās sevi pasargāt.
Jēdziens “ģeopātiskais stress” (geopathic stress)galvenokārt tiek izmantots saistībā ar ūdens āderēm, jo ir grūti atšķirt, kuras āderes ir un nav patogēnas.
Papildus ūdens āderēm eksperti ir identificējuši citus faktorus, kas veicina ģeopātisko stresu un kas kopā veido globālu tīklu vai tīklojumu. Visvairāk pazīstamas ir Dr. M.Karija un Dr. S.Vitmaņa (1952) aprakstītās Karija līnijas, un Dr. E.Hartmaņa (1954) atklātās Hartmaņa līnijas.
Ja Latvijā mēs runājam galvenokārt par ūdens un uguns āderēm, nemaz neminot pārējos terminus, tad citu valstu kultūrās tiek pieņemti dažādi apzīmējumi āderēm un arī dažādi tiek uzsvērti būtiskākie zemes starojumu veidi. Tiek runāts par Hartmaņa līnijām, Karija līnijām, Benkera līnijām u.c. Minētās trīs ir populārākās, tādēļ tās aplūkosim tuvāk.

Hartmaņa un Karija līniju tīklojums // Attēls: swissharmony.com

Hartmaņa līnijas
Tīklojuma atklājējs ir ārsts Ernsts Harmanis (Ernst Hartmann), 1954. gadā atklājumu nosaucot savā vārdā un detalizēti to aprakstot grāmatā “Slimība kā atrašanās vietas problēma”( “Krankheit als Standortproblem“). Bieži šis tīklojums tiek saukts par globālu tīklu.

Harmaņa līniju īpašības:

 • Saistīts ar Zemes magnētisko lauku.
 • Platums no 30 līdz 40 centimentriem.
 • Atstatums starp līnijām ziemeļu-dienvidu virziemā ir apmēram 1,8metri, bet austrumu-rietumu virzienā – apmēram 3metri, atkarībā no ģeogrāfiskās atrašanās vietas.

Karija līnijas
Tīklojuma nosaukumam nav nekādas saistības ar populāro garšvielu, bet gan tas radies 1952.gadā no atklājēja, Vācijā dzimuša doktora Manfreda Karija (Manfred Curry) vārda, kaut citreiz par patieso izgudrotāju tiek minēts Zigfrīds Vitmans (Siegfried Wittmann), kurš atklājumu veicis 1950. gadā. Karija līnijas aptverot visu zemeslodi, tāpat kā Hartmaņa līnijas.

Kādas ir Karija līniju īpašības?

 • Līniju tīklojums iet perpendikulāri pretēji Hartmaņa līnijām.
 • Pretstatā Hartmaņa līnijām, Karija līnijas rodas no kosmiskā starojuma.
 • Tās ir platumā no 30 līdz 40 centimetriem.
 • Atstarpes starp līnijām ir 2,5 līdz 3,3 metrus platas.
 • Līniju intensitāte ir atkarīga no mēness fāzes. (Pilnā mēnesī tās ir īpaši spēcīgas, it sevišķi, ja krustojas ar Harmaņa līnijām.)
 • Līniju intensitāte pavājinās diennakts gaišajā periodā, naktī izraisot bezmiegu.
 • Īpaši bīstami ir punkti, kuros krustojas gan Karija, gan Hartmaņa, gan ūdens āderes, tās esot īpaši bīstams cilvēkiem. (Iespējams, tur var rast izskaidrojumu t.s. “melnajiem punktiem“, kas it sevišķi skar autobraucējus.)

Benkera kubiskās sistēmas modelis // Attēls: swissharmony.com

Benkera līnijas
Benkera tīklojums, kas nosaukts galdnieka un aktīva rīkstnieka Antona Benkera (Anton Benker) vārdā, ir telpiska sistēma, kurā ietilpst kubu rindas un kolonnas, ar kubu garumu un platumu 10 metri, bet atstarpi starp kubiem – 1 metru. To sauc arī par 10 metru sistēmu un Benkera kubisko sistēmu. Benkers pētījumus balstījis uz multiplās sklerozes un vēža pacientu novērojumiem. Tāpat tiek pozicionēts, ka Benkera līnijas vairāk atbilst kosmiskajam starojumam, nevis zemes dzīļu radiācijai.

Katrs Benkera kubiskās sistēmas kubs ir elektriski uzlādēts, un tā polaritāte mainās no viena kuba uz nākamo. Pozitīvi uzlādēts kubs atbalsta un veicina dzīvības procesus, taču, ja iedarbība ir pārlieku liela, tad tam var būt diametrāli pretējs efekts, gluži kā citām āderēm. Līdzīgi ir ar negatīvi uzlādētajiem kubiem, kam parasti ir nomierinoša iedarbība, bet ilgstošas ietekmes rezultātā tas var atņemt ķermenim enerģiju.  Elektromagnētiskā ietekme vai elektromagnētiskā radiācija (Electrosmog), kas ir neredzama un rodas bezvadu ierīču un elektroenerģijas darbības rezultātā, tā deformē un pastiprina Benkera režģa intensitāti un izplatīšanos. Tas savukārt var radīt kairinājumu, kas izteikti apdraud mūsu veselību.

Var ticēt vai neticēt āderu iespaidam uz ķermeni un labsajūtu, bet, ja ievēro to, ka māja vai dzīvojamā telpa netiek radīta vienai dienai, bet ilgstošam laikam, tad ikviens sīkums, var veicināt labsajūtas līmeni. Un, ja droša komforta dēļ prasa pārbaudīt āderu tīklojumu savā izvēlētajā zemes īpašumā, tad kāpēc to nedarīt?