+371 22841890

KOKMATERIĀLU UN SILTUMIZOLĀCIJAS MATERIĀLU VEIDI KOKA PRIVĀTMĀJU CELTNIECĪBĀ

Būvējot koka karkasa ēku, ir iespējamas dažādi materiālu variācijas, var tikt izmantoti dažādi siltumizolācijas un apdares materiāli. Lūk, šeit top ieskats, kādus materiālus biežāk izmanto koka karkasa ēku būvniecībai.

Kokmateriāli
Koksne ir dabīgs materiāls, kas atjaunojas. To izmantojot, piemēram, ēkas būvniecībai, pēc tam tas nonāk atpakaļ vidē, nenodarot tai nekādu kaitējumu. Šādā veidā tiek saudzēta vide. Koka karkasa māju būvniecībai tiek izmantoti tikai augstas kvalitātes žāvēti, četrpusēji, ēvelēti kokmateriāli. Tiek pielietots egles vai priedes koka kokmateriāls, kas apzīmogots ar CE 24 materiāla kvalitātes marķējumu (rūpnieciski žāvēts uz KD 18% mitrumu, lai novērstu deformēšanos ekspluatācijas laikā). To produkcija atbilst ES prasībām un tiek saņemta no sertificētiem piegādātājiem. Vairāk par izmantotajām koku sugām, lasi rakstā “Izmantojamās koka sugas koka māju celtniecībā”.

 

Koka skaidu plāksnes OSB
OSB kokskaidu plāksnes ir materiāls, kas  izgatavots no vairākiem noteiktas formas un biezuma koka ēveļskaidu slāņiem, kas savā starpā savienoti ar saistvielu. OSB plāksnes ir izturīgas, tādēļ tās plaši tiek pielietotas koka karkasa māju būvniecībā – slodzi nesošu, stiprinošu celtniecības elementu, piemēram, sienu apšuvumam, grīdas seguma un līdzeno jumtu segumu celtniecībā. Pieejami atšķirīgi produkta veidi, kas paredzēti atšķirīgiem slodzes līmeņiem un atšķirīgiem apkārtējās vides apstākļiem. OSB ir lokans, bet izturīgs materiāls, viegli apstrādājams un vidēji mitrumizturīgs (īslaicīgs mitrums ir nekaitīgs), bet ne ūdensizturīgs (pakļaujot slapināšanai, plāksnes biezums ievērojami palielinās). Mainoties mitrumam, mainās arī OSB paneļu izmēri, tāpēc, pirms paneļu piestiprināšanas, tos izvieto brīvi telpā, kur tiks izmantoti un brīdi patur.

Akmens vate
Minerālvates paveids. Akmens vate ir nedegošs siltumizolācijas materiāls, kas nodrošina siltuma, skaņas izolāciju un ugunsdrošību, to izmanto sienām, pārsegumiem, jumtam, bēniņiem, grīdai visu veidu būvēs. Akmens vates plāksnes ir elastīgas, ar šo materiālu var kvalitatīvi aizpildīt koka karkasa ēkas paneļus. To ir viegli piegriezt un iestrādāt dažādās  – gan vertikālās, gan horizontālās . Plāksne nesaraujas un nezaudē savas īpašības. Akmens vates plāksnes ir  blīvas, tādēļ arī aukstā gaisa temperatūrā nesamazinās siltumizolācijas slāņa siltuma pretestība. Mīkstās akmens vates plāksnes ir dažāda biezuma un blīvuma, dažādu konstrukciju siltināšanai. Šķiedras iztur 1000 un augstāku temperatūru un nekūst.

Beramā vate
Beramā vate ir akmens vates siltumizolācijas materiāls, pielietojams beramā veidā, ar pūšamo ierīci, izbēršanai vai izlīdzināšanai ar rokām nelielos laukumos. Tai nav smaržas, tā nepūst un nerada labvēlīgu vidi pelējuma sēnīšu attīstībai. Pielieto esošu privātmāju, daudzstāvu un jaunceļamu ēku augšējos pārsegumos, virs kuriem nav apdzīvojamu platību. Ar pūšamās ierīces palīdzību var piekļūt visgrūtāk sasniedzamajām vietām. Var klāt uz esošajiem izdedžu vai skaidu pārsegumiem bez iepriekšējas pārseguma apstrādes.

 

 

Stikla vate
Minerālvates paveids. Šiem siltumizolācijas materiāliem ir līdzīgas īpašības kā akmens vatei. Stikla vate ir elastīgāka un vieglāka par to, tādēļ vieglāk iestrādājama un nodrošina augstāku blīvumu. Taču, salīdzinājumā ar akmens vati, stikla vatei ir zemāka ugunsdrošības pakāpe, jo kušanas temperatūra tai ir zemāka – 600-700 grādi. Stikla vati izmanto visdažādākajām būvēm – sienu, pārsegumu, jumta, bēniņu, grīdas siltināšanai. Viena no stikla vates īpašībām ir tās izturība pret vibrācijām, kā dēļ to izmanto cauruļvadu tehniskajai izolācijai.

 

Ekovate
Ekovate ir augstas kvalitātes, elpojošs  un ekoloģisks siltumizolācijas materiāls. Ekovati izmanto dzīvojamo un rūpniecisko ēku siltināšanai, biežāk izmanto ēku bēniņu siltināšanai. Ekovate tiek izgatavota no dabīgām celulozes šķiedrām, kas tiek iegūtas no makulatūras, kas padara to ekoloģisku, videi un cilvēkam draudzīgu. Siltumnoturības un ugunsdrošības ziņā ekovate ir pārāka par  minerālvatēm – akmens un stikla vati. Ekovate tiek vienmērīgi iestrādāta horizontālajās un vertikālajās virsmās, kā arī grūti pieejamās vietās – spraugās, ap caurulēm, vadiem, nodrošinot efektīvu siltumizolāciju.

 

Koka šķiedras pretvēja plāksnes
Kokšķiedras plāksnes ir efektīvs vēju aizturošs siltumizolācijas materiāls, kas tiek izmantots koka karkasa ēku ārsienu, griestu un jumta seguma pilnīgai vai daļējai nosiltināšanai. Plāksnes tiek izgatavotas no skujkoku skaidām, kas piesūcinātas ar dabīgiem sveķiem un  parafīna kārtu. Plāksnes nesatur alerģiskus vai kaitīgus piemaisījumus. Plāksnes ir mitruma izturīgas un piemērotas vietās, kur ir paaugstināts mitrums. Kokšķiedru pretvēja plāksnes ir ekoloģisks materiāls, kas labi aiztur vēju, pasargā koka konstrukcijas pret mitrumu – pasargā ēkas konstrukciju no nelabvēlīgu laika apstākļu un klimata iedarbības.

 

Koka skaidu plāksnes Durelis/Populair
Durelis/Populair ir mitruma izturīgas trīsslāņu kokskaidu plātnes ar daudzfunkcionālu struktūru, gludu virsmu un paaugstinātu izturību, salīdzinājumā ar parasto kokskaidu plāksni.  Izturība tiek panākta plāksnes paaugstinātā blīvuma (700-720 kg/m3) un saistvielu daudzuma uz produkcijas vienību dēļ.  Līmējumam tiek izmantoti ūdensizturīgie karbamīda-melamīna-formaldehīda sveķi, kuru sastāvam pievienots parafīns, šī plātne ir mitrumizturīga.  Izmanto ēku ārsienām, iekšsienām, griestiem, tās ir piemērotas slodzi nesošām konstrukcijām arī mitros apstākļos, atkarībā no plātnes biezuma. Jāsaka gan, ka augstā mitrumā šīs plāksnes var minimāli uzbriest un izplesties, tādēļ rekomendē atstāt deformācijas šuves 4mm platumā.

 

Ģipškartons – Riģipsis
Riģipsis – (bieži saukts arī rigipsis, reģipsis) ir konstruktīvs materiāls, kas tiek izmantots sienu un griestu iekšējo plakņu veidošanā. No tā tiek  veidota nesilstoša apdare kamīniem, dūmeņiem, stāvvadiem un citiem inženierkomunikāciju risinājumiem iekštelpās. Reģipša pamatne ir gluda, tāpēc uz tās var veidot jebkādu dekoratīvo apdari. Tāpat no tās var veidot jebkādas formas, ieskaitot arī liektas. Ģipškartona pamatā ir blīva, plāksnes veidā sapresēta ģipša masa, kurai pievienotas piedevas dažādu īpašību iegūšanai vai pastiprināšanai, un to no abām pusēm aptver kartons, kas nodrošina plāksnes izturību. Pieejamas ne tikai dažādu izmēru ģipškartona loksnes, bet arī dažādu celtniecības mērķu realizēšanai vairāki riģipša veidi: standarta baltās, zaļās jeb mitrumizturīgās, sarkanās jeb ugunsizturīgās, grīdas jeb brūnās, īpaši izturīgas jeb zilās, kā arī locītu formu, skaņu izolējošas un pretvēja. Riģipsim raksturīga ātra montāža, viegla apstrāde, tas ir ugunsizturīgs, rada labu mikroklimatu telpā, nesatur veselībai kaitīgus sastāvdaļas, ir skaņu izolējošs un taustei patīkams materiāls.