+371 22841890

CAM01049

KOKA KARKASA MĀJU BŪVNIECĪBA

Par koka karkasa ēkām ir dažādi mīti, piemēram, ka šādu māju nevar būvēt ziemā. Mēdz uzskatīt, ka auksta gaisa temperatūra un sniegs negatīvi ietekmē koka karkasa mājas būvniecību un var kavēt būvniecības procesu. Patiesībā ir pavisam pretēji – koka karkasa saliekamai mājai ir salīdzinoši neliels kopsvars, tas atvieglo pamatu izbūvi. Ja augsnes struktūra zem ēkas pieļauj, pamatiem tiek uzstādīti 4 vai pat vairāk metru gari dzelzsbetona pāļi ar aprēķinātu izvietojumu (soli). Tas nodrošina karkasa mājai stabilus un ilgmūžīgus pamatus. Koka karkasa mājai, vai koka karkasa paneļu mājai var ne tikai uzbūvēt jebkurā gada laikā, bet arī šādai karkasa mājai visus apdares darbus var veikt visos gadalaikos, piemēram, jumta seguma ieklāšanu, fasādes apdari, iekšējo komunikāciju izbūvi un iekšējos apdares darbus. Par projektēšanas procesu plašāk var iepazīties šeit, Privātmāju būvniecība un projektēšana soli pa solim.

 

 

Kā notiek mājas būvniecība?

Siltinātas betona plātnes pamati var tikt izveidoti salīdzinoši ātri. Šādu pamatu nestspējas īpašības ir līdzvērtīgas jebkura veida pamatiem, piemēram, lentveida. Īpaša priekšrocība ir tā, ka šādus  pamatus var izveidot uz jebkuras grunts, tai skaitā arī ļoti vājas grunts.

 

Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas sienas tiek izgatavotas no saliekamajiem paneļiem. Karkasa, izolācijas, plēvju un latojuma slāņi tiek rūpnieciski izveidoti un  iepakoti. No kā sastāv katrs koka karkasa paneļu mājas sienas panelis un pārsegums, skatīt šeit, Rūpnīcas komplekts. Objektā tiek veikta sausā būvniecība, šī tehnoloģija ļauj veikt koka mājas būvniecību jebkurā gaisa temperatūrā. Tā kā pamati un koka karkasa mājas konstrukcijas tiek montētas uz vietas, darbs noris salīdzinoši ātri.

Atkarībā no projekta, koka saliekamās mājas jumts var būt kā pilnīgs neapdzīvotās telpas panelis ar izolāciju  vai vienkāršāks risinājums – apdzīvojami bēniņi. Abos gadījumos koka karkasa mājai zem jumta seguma tiek izveidota plēve, kas aizsargā koka karkasa konstrukcijas no kondensāta. Būvējot ziemā, ļoti svarīgi ir sekot līdzi, lai jumta montāžas posmi tiktu veikt pareizā secībā. Ar jumta seguma veidiem var iepazīties šeit, Jumti un jumta segumi.

 

 

 

 

 

Atbilstoši koka karkasa paneļu mājas plānam, rūpnieciski saražotie koka paneļi tiek ievietoti automašīnās, transportēti uz reālo privātmājas būvniecības vietu, kur pēc tam tos izkrauj, koka karkasa paneļus montē noteiktā secībā un rūpīgi nostiprina.

Pēc tam, kad  koka karkasa paneļi un citi koka būvelementi nogādāti būvlaukumā, kvalificēti koka karkasa mājas montāžas speciālisti, uz, jau iepriekš izveidotiem pamatiem, veic koka karkasa paneļu montāžu. Koka karkasa paneļi ir  salīdzinoši viegli, tādēļ to montāžai nav nepieciešams izmantot smago tehniku. Koka karkasa mājas montāžas darbus var veikt 2 vai 3 montāžas speciālisti. Koka karkasa ēkai montāžas process ilgst 1-3 dienas, tas atkarīgs no projekta.

Kad ir pabeigta koka karkasa paneļu montāža, sākas apdares darbi: jumta seguma ieklāšana, fasādes apdares darbi, iekšējo komunikāciju izbūve, elektrības, ūdens, kanalizācijas, apkures ierīkošana,  iekštelpu nobeiguma apdare.

 

 

 

 

Priekšstatam individuāla projekta privātmājas būvniecības process paātrinājumā:

 

Koka mājas karkasa celtniecība ir salīdzinoši viegla, un uzcelšanai ar savām rokām nebūtu sarežģīta pat personai, kurai nav profesionāla izglītība celtniecībā. Ja ir nepieciešamās zināšanas par mājas karkasa uzbūvēšanas tehnoloģiju, šo uzdevumu ir pavisam vienkārši paveikt neatkarīgi, bez speciālistiem. Lai gan, vienmēr izvērtējiet risku un drošību, un nepieciešamību pēc profesionāļu klātbūtnes atsevišķās stadijās, tā tomēr ir celtne, kurā dzīvosiet gan paši, gan tuvinieki. Uzņēmums “Northouse” izstrādā privātmāju, koka karkasa māju projektus, veic būvniecības un labiekārtošanas darbus. Kā rīkoties ar mājas karkasu un kādi materiāli, instrumenti ir nepieciešami, lai izveidotu koka karkasu, uzzināsiet šeit. Atsevišķu koku brusu vai dēļu karkasi dažādos raksturlielumos atšķiras, un koka karkasu montāžas tehnoloģijai ir vairākas iezīmes. Lai strādātu gan ar dēļiem, gan ar brusām, tiek izmantots viens instrumentu komplekts, līdzīgi blīvējumi, vispārīgi montāžas paņēmieni un armatūra. Jāatzīmē, ka, ja koka karkass tiek būvēts no nekvalitatīvi žāvētiem koksnes materiāliem, rezultāts nebūs ilglaicīgs.

No kā izgatavot koka karkasu
Pirms koka karkasa konstrukcijas izbūves ir jāizvēlas zāģmateriāli, jāņem vērā koku sugas specifika un augšanas vieta. Šie faktori ietekmē dēļu un brusu fiziskās īpašības. Piemēram, salīdzinot vienāda diametra baļķus no Krasnojarskas teritorijas (Sibīrijā) vai Krievijas centrālo teritoriju, Sibīrijas kokmateriālam ir biezāka koksne un virsējais slānis. Kokmateriālu tirgū pašlaik tiek piedāvāts liels skaits dažādu koksnes izstrādājumu, kas atšķiras pēc cenas un kvalitātes, un, lai izdarītu pareizo izvēli, ir jāņem vērā visi konkrētā kokmateriāla veida izmantošanas nosacījumi. Tradicionāli koka karkasam vai koka karkasa panelim tika izmantota priedes un egles koksne. Tika uzskatīts, ka skujkoku koki ir izturīgāki nekā lapu koki, izturīgāki pret sabrukšanu, un koka karkasi uzcelti ar vienmērīgāku formu. Vispirms stumbra apstrāde tika veikta ar rokām, lai izveidotu taisnu kokmateriālu, kas tika vieglāk salikts. Turklāt skujkoku sastāvā ir īpašas aromātiskās eļļas ar baktericīdām īpašībām, veicinot labvēlīgu ietekmi uz cilvēku veselību.

Masīvkoks
Materiāli koka karkasu māju celtniecībai var būt vai nu masīvkoka kvadrātveida griezuma brusas vai taisnstūrveida griezuma brusas. Mūsdienās nesagādā problēma šāda materiāla iegāde: mūsdienu tirgus piedāvā visplašāko produktu izvēli pēc katras gaumes un par ļoti saprātīgu cenu. Daži var uzskatīt, ka ir lietderīgāk pašam sagatavot nepieciešamo kokmateriālu pēc sentēvu metodēm, padarīt darbu pašu rokām ar cirvja palīdzību. Šī metode prasa pieredzi, prasmi, precizitāti un daudz patērēta brīvā laika.

Izgatavojot nepieciešamo materiāla daudzumu zāģētavā esošās koka mājas karkasam tas tiek izdarīts krietni ātrāk. Iegādātais koks tiek nogādāts kokapstrādes uzņēmumā pārstrādei. Kokzāģētavas operatori ieliek mašīnā baļķus, un sākas apstrādes ražošanas process. Apstrādes procesā priekšmetu var atiestatīt vairākas reizes, līdz tiek iegūta noteiktas formas un izmēra masīvkoki. Kompetents mašīnas operators var pateikt, cik lietderīgi tiks griezts katrs materiāls, pieļaujot pēc iespējas mazāku atkritumu atlikumu. Statņu konstrukcijai biežāk izmanto kvadrātveida brusas, kā arī grīdas elementu, starpstāvu un jumta – taisnstūra brusas uzstādīšanai. Pēc kokzāģētavā sagatavotā materiāla formas izveides, tos žāvē speciālā žāvētājā ar ventilāciju un apkuri. Koksnes mitruma saturs tiek samazināts līdz 7-12%, tas ir pilnībā gatavs lietošanai koka karkasa mājas celtniecībai. Pēc žāvēšanas visus kokmateriālus iepako un nosūta uz noliktavu.

Koka izvēle
Koka karkasu var būvēt praktiski no jebkura koka (pat eksotiskā), galvenais ir tas, ka tas ir dabīgs. Izvēle ir atkarīga tikai no ēkas īpašnieka finansiālajām iespējām un estētiskajām vēlmēm. Tomēr vissvarīgākais ir ņemt vērā katras koka sugas koksnes īpašības un raksturlielumus, kas tos padara par lietojamiem, vai gluži pretēji – nelietojamiem materiāliem koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas būvniecībā. Visbiežāk sastopamais celtniecības materiāls koka māju, vai koka saliekamo māju celtniecībai – priede un egle. Pirmkārt, pateicoties garajām savītām koka šķiedrām, tas ir tradicionāls celtniecības materiāls koka karkasa māju būvniecībā. Otrkārt, šī koksne ir lēta. Treškārt, tai ir labas stipruma un siltumizolācijas īpašības. Bet vislabākais koka karkasa vai koka saliekamās mājas būvē ir apse. Tas ir gandrīz tikpat izturīgs pret nodilumu, kā arī ozols, labi panes mitrumu – tas nav saplaisājis un nespīd un nebaidās no temperatūras izmaiņām. Turklāt tas ir izturīgs ( blīvums pie dabīgā mitruma – 689 kg / m3). Tas pilnībā saglabā siltumu. To ir viegli apstrādāt – tas ir viegls un viendabīgs.

Instrumenti un stiprinājumi karkasa karkasa mājas celtniecībai
Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas konstrukcijai ir nepieciešams atbilstošas darbarīku komplekts un stiprinājumi. Vispirms, strādājot ar koku, garenvirziena un šķērseniskas zāģēšanas nolūkos būs nepieciešams koksnes zāģis. Ja ēkai tiek piegādāta elektroenerģija, var izmantot elektrisko finiera  koka zāģa komplektu. Lai savienotu atsevišķas koka karkasa mājas detaļas, ir nepieciešami skrūvgrieži un āmuri. Pērkot skrūvgriežus, jāpievērš uzmanība tam, ka akumulatora spriegums nedrīkst būt zemāks par 14 V. Šim instrumentam ir nepieciešama jauda, ​​lai saliktu kopā koka karkasa daļas. Tirgū ir skrūvgrieži ar parasto urbšanas funkciju. Te var tikt izmantoti arī elektriskie urbji.

Skrūvēšanas darbiem nepieciešamais rīks būs skrūvgriezis. Āmurs palīdz gan koka karkasa mājas rāmja detaļu montāžā, gan sienu izlīdzināšanai. Lai pārbaudītu koka mājas konstrukcijas rāmja detaļu vertikālo un horizontālo stāvokli, ir nepieciešams līmeņrādis. Lai īslaicīgi pievienotu koka karkasa detaļas un komplektus, tiek izmantotas dažādu izmēru skavas. Izmantojot metāla vai koka kvadrātu, var noteikt sienu ģeometrijas pareizību. Stiprinot siltumelementus un tvaika, mitruma necaurlaidīgas plēves, konstrukcijas skavotājs padarīs to daudz vieglāk.

Lai piestiprinātu zemākās siksnu stieņus vai dēļus uz leju, ir nepieciešami metāla leņķi. Atsevišķi samontēti vairogi un karkasa komplekti tiek fiksēti kopā ar dažāda garuma vai skrūvju tērauda kniedēm. Lai piestiprinātu koka karkasa rāmja detaļas tajā pašā plaknē, ir nepieciešams dažādu garumu un platumu metāla plāksnes ar koka skrūvēm un perpendikulāriem stūra stiprinājumiem. Ja nepieciešams, šīs sloksnes var saliekt, iegūstot stūri, lai noteiktu vēlamo izmēru. Un, visbeidzot, būvniecības laikā ir vajadzīgs liels skaits koka skrūvju koksnei, cinkota vai “melna”, kā arī parasti dažādu garumu naglas.

Plašāk par būvniecības un ražošanas procesu lasīt šeit: Koka paneļu mājas būvniecība – kā noris ražošanas un būvniecības process?