+371 22841890

20150605_171145-1024x576

Koka karkasu paneļu ražošanas stadija // Foto: northouse.lv

KOKA KARKASA MĀJAS RAŽOŠANAS PROCESS

Sākotnēji, vadoties pēc vēsturiskajiem faktiem, cilvēki mājokļus būvējuši atkarībā no klimata, no pieejamajiem materiāliem, ar mērķi pasargāt sevi un ģimeni no briesmām, kas apdraudēja ikdienā. Tiklīdz cilvēks iemācījās rīkoties ar cirvi, mājokļu celšanā tika izmantota koksne, kas vairākus gadsimtus bija viens no nozīmīgākajiem izejmateriāliem mājas būvēšanā.

Laikam ejot, materiāla ziņā nekas nav mainījies un koks joprojām tiek izmantots būvniecībā, bet ir mainījušās koka apstrādes un būvniecības tehnoloģijas. Tās ir kļuvušas augstvērtīgākas, kvalitatīvākas, ka arī mazāk laika ietilpīgākas, tas dod iespēju māju uzcelt īsā laika periodā un to salikt gandrīz kā lego klucīšus,  jo koka mājas karkass tiek sagatavots specializētas ražotnēs, profesionāļu vadībā. Modernās tehnoloģijas, ko izmanto koka karkasa māju būvniecībā, ļauj nodrošināt ātru pasūtījumu izpildi, kā arī pasargāt koksni no mitruma iedarbības no ārpuses, neatkarīgi no laika apstākļiem. Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas tiek celtas no dabīgiem materiāliem, un ir  salīdzinoši viens no lētākajiem ēku risinājumiem. Koka karkasa – koka karkasa saliekamās mājas, moduļu mājas, vai koka karkasa paneļu mājas konstrukcijas – sienas, pārsegumi un jumta paneļi tiek pildīti ar siltumizolācijas materiālu un apšūti no abām pusēm.

Koka karkasa māju ražošanas process ir precīzs un izplānots soli pa solim:

Koka karkasu paneļu ražošanas stadija // Foto: northouse.lv

Koka karkasa paneļu siltumvadītspēja
Koka karkasa paneļus tehnoloģiski pareizi izstrādājot  un montējot atbilstoši koka māju būvniecības tehnoloģijai, koka karkasa mājai ir zema siltumvadītspēja. To nodrošina koksnes materiāls kombinācijā ar celtniecības vati, pareizi ieklātu difūzijas un tvaika izolācijas plēvi, kas savienojuma vietās tiek salīmēta ar speciālām lentām, lai nodrošinātu koka karkasa mājai pilnīgu gaisa necaurlaidību. Montāžas procesā starp paneļiem tiek izmantotas speciālas blīvējošas lentas, šādā veidā pilnībā hermetizējot karkasa mājai visus stūrus un savienojumus.

 

Paneļu ražošana
Koka karkasu māju, vai koka karkasa saliekamo māju, moduļu māju vai koka karkasa paneļu māju ražošanā tiek pielietotas augstvērtīgas tehnoloģija un  programmatūra, kas precīzi milimetru pa milimetram aprēķina koka karkasa un paneļu lielumu, platumu un augstumu, izgatavojot to līdz pašai precizitātei. Pateicoties šai augstvērtīgajai koka karkasa tehnoloģijai ir iespējams izgatavot no 100 – 200 māju gadā.
Koka karkasa mājas paneļu ražošana tiek veikta speciāli pielāgotā un aprīkotā ražotnē, kur koka karkasa paneļi tiek izgatavoti no augstvērtīga, ES prasībām atbilstoša kokmateriāla. Katrs koka karkasa mājas panelis, atbilstoši projektam, tiek veidots pēc precīzām, iepriekš piegrieztām sagatavēm, tādējādi nodrošinot augstu koka karkasa mājas paneļu precizitāti un kvalitāti.

 

 • Kvalitatīva koka karkasa dēļu atlasīšana un šķirošana.
 • Koka karkasa izveide un paneļu pievienošana pie gatavā karkasa.
 • Paneļa apgriešanas tehnoloģija.
 • Paneļa siltuma izolācija.
 • Koka paneļu aizvēršana.
 • Paneļu piegāde.

Koka karkasa mājas paneļi tiek pildīti ar siltumizolācijas materiāliem. Šajā stadijā tiek veikti arī elektroinstalāciju darbi, ja tas ir paredzēts koka karkasa mājas būvniecības projektā.
Pēc siltināšanas koka karkasa paneļi tiek apšūti ar kokskaidu plāksnēm un citiem materiāliem, atkarībā no konkrētā projekta specifikācijas.

Koka paneļu mājas būvniecības pamatā ir gatavu koka konstrukciju salikšana. Koka rāmja izveide sastāv no horizontāliem un vertikāliem rāmjiem. Savukārt starpsienas koka karkasa mājas būvniecības laikā tiek aizpildītas ar augstas kvalitātes siltumizolāciju. Divpusējā koka karkasa mājas sienu apdare ir optimāla enerģijas patēriņa ziņā.

IMG-20180721-WA0002

Pirms materiālu atvešanas uz būvlaukumu, gatavās koka paneļu mājas konstrukcijas atrodas rūpnīcās vai noliktavās un nav iepriekš pakļautas nekādiem nelabvēlīgiem laika apstākļiem, tām nav nepieciešama to uzglabāšana būvlaukumā, jo, kolīdz tās tiek nogādātas būvlaukumā, tā uzreiz norit darbs pie to salikšanas. Būtiska koka paneļu māju pazīme ir tā, ka tajā tiek izbūvēti vairāki slāņi, kur katrs no tiem veic savu funkciju:

 • Rāmis nodrošina vertikālās un horizontālās slodzes
 • Atbalsts novērš sienu liekšanos
 • Plāksnes pilda stiprinājuma un ugunsdrošības funkcijas
 • Savukārt izmantotais izolācijas materiāls nodrošina uguns, skaņas un siltuma aizsardzību.

Mūsdienu koka karkasu ēku konstrukcijas veidotas tā, lai tās būtu tvaiku caurlaidīgas. Iekštelpu koka materiālu panelis darbojas kā tvaika barjera un hermētisks slānis vienlaicīgi. Šīs konstrukcijas galvenā priekšrocība ir tā, ka iekšējā tvaika barjera – plēve nav nepieciešama. Tas samazina izdevumus, bet arī nodrošina labāku iekštelpu klimatu. Siena var jebkurā laikā izžūt, un profilaktiska ķīmiska koksnes aizsardzība nav nepieciešama.

IMG-20180721-WA0001

Koka karkasa māja – cik ātri to var uzbūvēt?

 • Koka karkasa māju detaļas ir vieglas, tādēļ to uzstādīšanai nav nepieciešami ne specifiski darba rīki, ne iekārtas. Katru mājas sastāvdaļu var salikt ar rokām. Šo māju būvniecību pat varētu salīdzināt ar galdnieku darbu.
 • Koka karkasa mājām var pielāgot jebkuru ģeometrisku formu, kā arī tās var tikt apšūtas ar dažādiem materiāliem.

Koka karkasa mājas ārējās sienas

Mājas ārējām sienām jābūt stiprām un stabilām, jo tās kopumā veic mājas aizsardzības funkciju. Koka karkasa mājas ārējās sienas lielākoties tiek saliktas būvniecības laikā. Pēc tam, kad ir uzstādītas sienas, tiek ievietota siltumizolācija, tad tiek uzstādīts otrais slānis un siena ir nostiprināta. Kā ārsienu apšuvumu var izmantot ļoti dažādus materiālus pēc katra klienta vēlmēm.

Koka karkasa paneļu mājas ārsiena sastāv no:

 1. Ģipškartona plāksnes
 2. Siltumizolācijas
 3. Koka līstēm (latām)
 4. Tvaika izolācijas plēves
 5. Siltumizolācijas
 6. Koka karkasa
 7. Durelis mitrumizturīga slāņa
 8. Difūzijas plēves
 9. Koka latas
 10. Apdares materiāla

Koka karkasa paneļu ražošanas process rūpnīcā:

Izmantotie materiāli, ārējo sienu būvniecībā:

 1. Ģipškartons. Pateicoties daudzām labām ģipškartona īpašībām, tas lieliski der kā apdares materiāls koka māju sienām un griestiem. Tas ir viens no biežāk izmantojamiem materiāliem saliekamo māju izgatavošanā.
 2. Difūzijas plēve. Šo būvniecības plēvi izmanto vietās, kur jānodrošina ūdens necaurlaidība – uz jumta, griestiem, grīdām, sienām. Šis materiāls ir viens no galvenajiem sienu un griestu izbūvē saliekamajās mājās, jo tas pasargā pārējos materiālus no tvaika, gaisa un augsnes gāzēm. To parasti lieto pēc izolācijas materiālu uzstādīšanas vai starp tiem.
 3. Minerālvate. Minerālvates izolācija ir viens no lielākajiem materiāliem koka karkasa mājas izbūvē. Tai ir noteicošā loma visu koka konstrukciju saglabāšanā labā stāvoklī ilglaicīgi.

parnu 2

Koka karkasa mājas iekšējā siena.

Līdzīgi kā ārējām sienām, arī iekšējās sienas var veidot, izmantojot dažādus materiālus. Bet, neatkarīgi, no izvēlētā, visas sienas ir izturīgas pret uguni un siltumu, slāpē troksni no vienas telpas uz otru un ir ūdens necaurlaidīgas.

Iekšējās sienas var būvēt dažādos biezumos. Tas atkarīgs no statiskajiem aprēķiniem – nesošā siena vai starpsiena, projekta prasībām un klienta vēlmēm.

Koka karkasa mājas iekšējo sienu veido šādi būvmateriāli:

 1. Ģipškartona plāksne/ OSB
 2. Koka rāmis – karkass
 3. Siltumizolācija
 4. Ģipškartons/ OSB

 

Koka karkasa mājas starpstāvu pārsegums

 1. OSB plāksne
 2. amortizācijas lente
 3. koka karkass
 4. siltumizolācija
 5. koka latas
 6. ģipškartona plāksne

Koka karkasa mājas jumts

 1. jumta segums
 2. koka latas
 3. difūzijas plēve
 4. jumta spāres
 5. siltumizolācija
 6. tvaika izolācijas plēve
 7. koka latas
 8. siltumizolācija
 9. ģipškartona plāksne

Koka karkasa mājas jumta pārsegums

 1. siltumizolācija 1.kārta
 2. siltumizolācija 2.kārta
 3. koka karkass
 4. tvaika izolācijas plēve
 5. koka latas
 6. ģipškartona plāksne

Koka karkasa konstrukciju izmantošana

Pateicoties to elastībai, koka karkasa konstrukcijas ir piemērotas gan mazām vienģimenes mājām, gan arī lielākiem būvniecības projektiem.

Izmantojot šāda tipa būvniecību, var tik celtas:

 • Dzīvojamās ēkas, piemēram, vienas ģimenes mājas, divstāvu un rindu mājas, kā arī daudzstāvu dzīvojamās ēkas.
 • Sabiedriskās ēkas, piemēram, dažādi interešu centri centri, skolas, sporta zāles un peldbaseini.
 • Komerciālas ēkas, piemēram, izstāžu ēkas, biroju ēkas, noliktavas un ražošanas telpas.

Koka karkasa mājas konstrukcijas tiek izmantotas arī jauktās celtniecības ēkās, piemēram, uz esošām ēkām pievienojot papildu dzīvojamo platību, kā arī jauktas konstrukcijas izmanto daudzstāvu dzīvojamās ēkās vai administratīvās ēkās. Piemēru ar jauktas konstrukcijas variantu var skatīt šeit:

 

Pateicoties lielajai klientu interesei par koka karkasa mājām, to attīstība un pilnveide noris nepārtraukti. Kā galvenās šāda tipa privātmāju priekšrocības ir – izturīgums, energoefektivitāte un laiks, jo to izbūve prasa krietni mazāk laika, salīdzinot ar tradicionālām mājām. Pasīvās mājas tiek uzskatītas par nākotnes mājām. Tās ir energoefektīvas un tām nav nelabvēlīgas ietekmes ne uz vidi, ne mājas iemītniekiem.carnikava gaisaa fasade Pateicoties sausās būves likumam koka karkasa mājas atšķirībā no bloku un mūra mājām iespējams būvēt  jebkurā gadalaikā un laika apstākļos. Kad paneļi ir saražoti tos atbilstoši speciālam plānam savieto transporta automašīnās pēc to izkraušanas/montāžas secības un rūpīgi tos nostiprina. Koka karkasa mājas montāžas process ilgst 1-3 dienas atkarībā no projekta,  2 līdz 3 montāžas speciālistiem veicot montāžas darbus.

Koka karkasa mājas apdare.

Kad mājas montāžas process ir noslēdzies sākās apdares darbi: jumta seguma ieklāšana, fasādes apdares darbi, iekšējo komunikāciju izbūve: elektrība, ūdens, kanalizācija, apkure, iekšējā nobeiguma apdare.

Piedāvājam noskatīties video, kurā redzams, kā noris koka karkasa mājas būvniecība no sākuma līdz beigām:

Uzņēmums “Northouse” piedāvā ekoloģisku koka karkasa māju būvniecību – dzīvojamo, privātmāju, vasaras māju, pirtis u.c. Viena no uzņēmuma galvenajām priekšrocībām ir ekoloģisku koka karkasa māju būvniecības tehnoloģiju pārzināšana un spēja katram klientam piedāvāt individuālu risinājumu. Piedāvājam divu veidu risinājumus: tipveida projektus un individuāla projekta koka karkasa mājas. Ieskaties, varbūt šeit atradīsi savu sapņu māju, un radīsim to kopā!

Vairāk par koka karkasa mājas paneļu ražošanas un būvniecības procesu var iepazīt Šeit.