+371 22841890

KOKA KARKASA MĀJAS

jpg

“Northouse” tipveida projekts, koka karkasa māja “Kornel II” ar kopējo platību 122,99m2. Vairāk info: Kornel II

Koka karkasa mājas tiek celtas no dabīgiem materiāliem, un ir viens no lētākajiem ēku risinājumiem. Koka karkasa māju konstrukcijas ir sienu, pārseguma un jumta paneļi, kas pildīti ar siltumizolācijas materiālu un apšūti no abām pusēm. Šī koka karkasa mājas tehnoloģija ir ideāli piemērota dzīvojamo mazstāvu ēku būvniecībai.

Mūsdienu tehnoloģiju ieguvumu rezultātā, koka karkasa māju būvniecība ir strauji attīstījusies,  lielākā daļa uzņēmuma “Northouse”  realizēto projektu ir rūpnieciski ražotas koka karkasa mājas northouse.lv/panelu-majas/. Jaunās tehnoloģijas ievērojami paātrina koka karkasa māju būvniecības procesu, kā arī ļauj ietaupīt izmaksas.

Lai arī koka karkasa mājas ir ļoti populāras  Skandināvijas valstīs un Ziemeļamerikā, tās kļūst arvien pieprasītākas arī Latvijā. Aizvien vairāk ģimeņu, domājot par savu mājokli, izvēlas dzīvot ekoloģiskā koka karkasa mājā ar zemām apkures izmaksām.

jpg1 (1)

“Northouse” tipveida projekts “Leosija G1”, kopējā platība koka karkasa mājai ir 144,49 m2. Vairāk info: Leosija G1

 Koka karkasa mājas būvniecība
Pilnībā uzbūvēta koka karkasa māja vizuāli (gan no ārpuses, gan iekšpusē) īpaši neatšķiras no cita veida ēkām northouse.lv/majas-buvnieciba-marupes-novada/, jo gandrīz visi koka karkasa mājas elementi ir paslēpti zem apdares. Koka karkasa mājas ir pieprasītas, jo tās ir energoefektīvas – ar zemām apkures izmaksām un tām ir salīdzinoši zemas būvniecības izmaksas, jo koka karkasa mājas konstrukcijas tiek rūpnieciski ražotas, tas ievērojami ietaupa gan naudu, gan laiku.

Mūsdienu ekoloģiskajai tendencei pieaugot, būtiski ir tas, ka koka karkasa mājas, tiek celtas no atjaunojamajiem resursiem, koka karkasa māju būvniecība rada salīdzinoši mazāku piesārņojumu apkārtējai videi, kā arī ekspluatācijas laikā koka karkasa mājai nav kaitīgas ietekmes uz cilvēku veselību.

Silta un energoefektīva koka karkasa māja
Daudzi saimnieki pirms sāk būvēt māju vēlas noskaidrot, kādas tieši būs koka karkasa mājas celtniecības izmaksas un itsevišķi kādas būs apkures izmaksas. Izvēloties koka karkasa mājas projektu un koka karkasa mājas būvniecību varat būt drošs – apkurei netiks tērēti apjomīgi līdzekļi. To panāk izmantojot kvalitatīvus celtniecības un siltumizolācijas materiālus, jaunākās tehnoloģijas, izstrādājot pārdomātus ēku projektus, kā arī kvalitatīvi veicot koka karkasa mājas būvniecību un novēršot iespējamo siltuma zudumu. To nodrošina koka karkasa māju būvniecības tehnoloģijas, izmantotie celtniecības materiāli, to pareiza iestrāde un panāktais ēkas hermētiskums northouse.lv/koka-karkasa-maja-ekologija/. Tehnoloģiski pareizi izstrādātiem un samontētiem koka karkasa mājas paneļiem ir zema siltumvadītspēja, kuru nodrošina koksne kombinācijā ar siltumizolācijas materiālu, pareizi ieklātu difūzijas un tvaika izolācijas plēvi, kā arī speciālas lentas, ar kurām tiek nolīmētas savienojuma vietas. Lai nodrošinātu koka karkasa mājas hermētiskumu, montāžas procesā starp koka karkasa mājas paneļiem tiek izmantotas speciālas blīvējošas lentas, ar šo tehnoloģiju pilnībā hermetizējot visus stūrus un savienojumus. 150 m2 koka karkasa mājas apkures izmaksas ir līdzvērtīgas trīs istabu dzīvokļa apkures izmaksām. Koka karkasa mājai siltumizolācijas slāņa biezums tiek veidots atkarībā no mājas funkcionalitātes. Koka karkasa dzīvojamām mājām siltumizolācijas slānis ir biezāks tostarp vasaras koka karkasa mājām – plānāks. Koka karkasa mājām tikpat svarīgi ir arī logi, to kvalitāte un izvietojums ēkā.

CAM01396

“North House” koka karkasa mājas būvniecība Mārupē

 

Ugunsdroša koka karkasa māja
Katram koka karkasa mājas projektam sertificēts arhitekts individuāli izstrādā drošus koka karkasa mājas būvkonstrukciju risinājumus (koka karkasa mājas konstrukcija) – atbilstošus mājas platībai, stāvu skaitam, jumta konfigurācijai. Koka karkasa mājas drošība un stabilitāte ir atkarīga gan no pārdomātiem risinājumiem, gan arī no tehnoloģiski pareizi veiktas koka karkasa mājas būvniecības procesa northouse.lv/ugunsdrosakoka-karkasa-maja-ka-to-uzbuvet/. Projektējot koka karkasa māju tiek ievēroti visi ugunsdrošības noteikumi.  Ēka zemes gabalā tiek atbilstoši novietota, kokmateriāli tiek apstrādāti ar speciāliem ugunsdrošiem līdzekļiem, tādejādi tiek novērsti visi koka karkasa mājas iespējamie mīnusi. Koka karkasa mājas būvniecībā izmantotie kokmateriāli tiek kalibrēti – gludā virsma aizkavē uguns iedarbību, kā arī visas koka karkasa mājas konstrukcijas ir iestrādātas zem atbilstošiem materiāliem, lai  koks nenonāktu tiešā saskarē ar uguni. Visas koka karkasa mājas konstrukcijas ražošanas procesā tiek rūpīgi apstrādātas gan pret uguns iedarbību, gan iespējamo mitruma piekļuvi un pelējumu, tādējādi nodrošinot koka karkasa mājai ugunsdrošību un ilgmūžību.

Ekoloģiska koka karkasa māja
Kopš sendienām tiek būvētas ekoloģiskas koka mājas, izmantojot dabīgus materiālus. Mūsdienās koka karkasa māju būvniecības tradīcijas turpinās, taču tiek izmantoti kvalitatīvāki materiāli, jaunākas tehnoloģijas un tehniskās iespējas northouse.lv/eko-majas/. Jau sākotnēji koka karkasa māju būvējot no pietiekami sausiem kokmateriāliem un nepieļaujot mitruma iekļuvi konstrukcijās, ēkā būs garantēti labs klimats un gaisa kvalitāte. Lielisku mikroklimatu ēkā nodrošina koka īpašība sausā vidē atdot mitrumu, bet mitrākā – uzņemt. Lai saglabātu ekoloģiskumu, koka karkasa mājas būvniecībā konstrukcijās jāizvēlas iestrādāt atbilstoša ekoloģiskā faktora plēves un salaiduma vietas jānolīmē ar speciālu lentu. Koka karkasa mājas ekoloģiskumu var izjust jau ieejot iekštelpās, tajās ir patīkami un komfortabli uzturēties.

jpg32

” Northouse” tipveida projekts ” E12 Economic” // Kopējā platība: 108,08 m2

Koka karkasa mājas būvniecībā jebkurā gadalaikā
Pateicoties sausās būves likumam, koka karkasa mājas, var būvēt jebkurā gada laikā un laika apstākļos, arī ziemā, ar šo īpašību koka karkasa mājas atšķiras, piemēram, no bloku un mūra mājām. Būvējot koka karkasa māju, nav jāgaida, kamēr kokmateriāls izžūs. Rūpnīcā saražojot koka karkasa mājas paneļus un tos objektā montējot, šādu māju līdz jumtam var uzcelt dažu nedēļu laikā, atkarībā no projekta.

Ekonomiska koka karkasa māja
Koka karkasa mājas ir salīdzinoši viena no ekonomiskākajiem dzīvojamo māju būvniecības veidiem salīdzinājumā ar bloku un ķieģeļu mājām: koka karkasa mājas būvniecības izmaksas ar pilnu apdari un visām komunikācijām ir par 10 līdz 15% zemākas nekā mājai, kas būvēta no blokiem, savukārt 30 līdz 40% zemākas nekā mājai, kas būvēta no ķieģeļiem. Jāatzīmē, ka koka karkasa mājas ir ne vien ekonomiskākās būvniecībā, bet arī ekonomiskākās to ekspluatācijas laikā. Piemēram, lai ķieģeļu māja sasniegtu tādus pašus energoefektivitātes rādītājus kā koka karkasa mājas, to ārējai sienai jābūt vismaz 1 m biezai.

Koka karkasa mājas apdare
Koka karkasa mājas apdarei var izvēlēties ļoti dažādus materiālus. Tradicionāli ārsienu apdarei izmanto apdares dēļus vai arī dekoratīvo apmetumu, bet tiek izmantotas arī dekoratīvās ķieģeļflīzes, gatavas cementa skaidu plāksnes, PVC apdares materiāli, apšuvuma paneļus u.c. Iekšējo apdari var veidot pēc gaumes un vēlēšanās – sienas var krāsot vai līmēt tapetes, tehniskajās telpās, kā arī telpās, kur ir paaugstināts mitrums, var ieklāt flīzes. Koka karkasa mājas dzīvojamās telpās grīdas apdarei var izmantot flīzes, grīdas dēļus, parketu, laminātu, linoleju u.c. Pirms veikt iekšējo apdari vēlams konsultēties ar kvalificētu dizaineri un kopā izstrādāt dizaina projektu: katrai istabai radīt dizainu – atbilstoši tās saimnieka dzīvesstilam, kā arī izstrādāt dizainu kopējai viesistabai, vannasistabai, tualetei. Koka karkasa mājai arī jumta seguma izvēles iespējas ir ļoti dažādas, var izvēlēties metāla jumtu, bituma dakstiņu jumtu, betona vai māla dakstiņu jumtu u.c.

Koka karkasa mājas mūžs
Koka karkasa mājas, ilgmūžība lielā mērā ir atkarīga no izvēlētās ēkas būvniecības vietas, grunts stāvokļa, atbilstošu pamatu izveides, pareizi izvēlētām un pielietotām būvniecības tehnoloģijām, kvalitatīvi izveidotas ārējās apdares, lai pasargātu māju no klimatiskajiem apstākļiem – vēja, sniega, saules iedarbības u.c. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, koka karkasa mājas ir izturīgas, drošas un ilgmūžīgas.

jpg1-2

Koka karkasa mājas priekšrocības: Koka karkasa mājas tehnoloģija tiek uzskatīta par ekonomiskāko privātmāju būvniecībā. Nelielais ēkas konstrukcijas svars ļauj samazināt pamatu izmaksas, savukārt ātrais būvniecības process ļauj ēku nodot ekspluatācijā pāris mēnešu laikā. Koka karkasa mājas konstrukcijas dod lielu patērētās enerģijas ietaupījumu, un tas palīdz ievērojami samazināt koka karkasa mājas apkures izmaksas. Turklāt ziemas apstākļos koka karkasa māja ātri uzsilst, un kokmateriāla zemā siltumvadītspēja ļauj samazināt sienas biezumu līdz 15 cm. Koka karkasa mājām ir augsta termoizolācija, tās  ir izturīgas pret deformāciju. Koka karkasa mājas sienas ir  līdzenas, un  tas ļauj veikt iekšējo apdari uzreiz pēc konstrukciju montāžas. Apšuvuma materiālu virsmu var izmantot bez papildus apstrādes, un  tas ievērojami samazina iekšējās un ārējās apdares izmaksas. Koka karkasa mājas iekšpuse tiek pārklāta ar ģipškartona plāksnēm, kas arī samazina iekšējo remontu izmaksas. Neraugoties uz visām priekšrocībām un ēkas ilgmūžību, koka karkasa mājas tehnoloģijai ir arī trūkumi. Tāpēc pirms koka karkasa mājas projektēšanas ir svarīgi būt pārliecinātam, ka koka karkasa māja, koka vasaras māja, vai vasarnīca patiešām atbilst pasūtītāja vēlmēm, vajadzībām un iespējām.

Koka karkasa mājas trūkumi Koka karkasa mājas būvēšanai ir nepieciešami augsti kvalificēti speciālisti, kas rūpīgi ievēro tehnoloģiju, montāžas noteikumus un izmanto profesionālus darba instrumentus. Pārsvarā koka karkasa rāmja konstrukciju veido nelielām privātmājām ar maksimums trijiem stāviem un garumu ne vairāk kā 20 metri. Koka karkasa mājas karkass prasa papildus impregnēšanu un apstrādi ar antiseptiķiem un aizsardzību pret ugunsrisku. Ja izvēle ir par labu koka karkasa mājai,  nepieciešams izvēlēties labu kokmateriālu karkasa izgatavošanai.

Koka karkasa mājas celtniecības norise
Pasūtījuma pareiza izpilde nodrošina darba precizitāti. Šis algoritms garantē, ka koka karkasa māja tiks montēta, ievērojot visus būvniecības nosacījumus un būs ilgmūžīga. Topošajai koka karkasa mājai vispirms ir  jāizvēlas piemērota būvniecības vieta – ar  optimālu augsni un gruntsūdens atrašanās vietu, ņemot vērā visu komunikācijas sistēmu atrašanās vietas un augsnes  klimatiskās īpašības. Pēc tam var veikt  marķēšanu un izveidot piemērotus pamatus. Uzstādot koka rāmi pamatnē, no apstrādātā koka, uz kura ir uzstādīts koka rāmis, tiek novietoti divi kroņi. Veidojot metāla rāmi, tas nav nepieciešams, jo koka karkasa mājai tiek veidota rāmja un ārējās sienas konstrukcija. Montējot koka karkasa mājas sienas, tiek izveidoti  arī logi un durvis. Šim solim seko siltināšana, ja būvniecības laikā neizmanto gatavus dēļus, kas iekšējā apšuvuma laikā tiek vienkārši pārklāti ar ģipša loksni. Kad koka karkasa mājas karkass ir  samontēts, tiek veidotas iekšējās starpsienas,  grīdas un griesti, kā  arī veidotas instalācijas atbilstoši mājas projektam. Visbeidzot, tiek uzstādīts jumts un izveidota iekšējā un ārējā apdare.

Koka karkasa mājas  ir ne tikai populārākās un ir salīdzinoši lēti māju projekti, bet arī izturīgākās, funkcionālākās un komfortablākās.  Koka karkasa mājas būvniecības izmaksas tiek būtiski samazinātas, pateicoties siltumizolācijai un kokmateriāla  siltumvadītspējai. Būtiska priekšrocība ir koka karkasa mājas ātrā būvniecība un nodošana ekspluatācijā, kā arī materiāli, kas ir videi draudzīgi, ilgmūžīgi, rada komfortu un mājīgumu.

Koka karkasa mājas celtniecība-kokmateriāls Koksne ir ilgstošs, izturīgs, dabai un videi draudzīgs materiāls
Koks ir viens no pasaulē vecākajiem būvmateriāliem, kas tiek izmantots ne tikai koka karkasa māju būvniecībā, bet arī citu konstrukciju būvniecībā – tilti, ūdens apgāde, kanalizācija. Līdz šim tādi  celtniecības materiāli kā cements, betons un ķieģeļi rosināja domāt, ka koksnes dzīves cikls ir īslaicīgs. Tomēr koka materiāls savu ilgmūžību ir pierādījis.  Ziemeļkrievijā ir atrasta 600-700 gadu veca iekonservēta koka māja, kā arī  Ziemeļamerikā, Kanādā un Skandināvijā vecās būvētās koka rāmju mājas pierāda, ka uzlabotie būvmateriāli, modernās tendences un risinājumi, ļauj atrast mūrim līdzvērtīgu aizvietotāju.

Augstas kvalitātes kokam ir īpaša iezīme. Koksne ir labs siltumizolācijas materiāls, jo tai piemīt poraina struktūra un salīdzinoši mazs svars, līdz ar to termiskā izplešanās ir tik salīdzinoši maza, ka tam nav nekāda ietekme uz konstrukcijām.

Koks ir lielisks celtniecības materiāls, kas nodrošina labu dzīves kvalitāti. Tas ir dabisks, videi nekaitīgs izejmateriāls, izturīgs pret karstumu un salu. Mitrums ir vienīgais faktors koka karkasa mājai, kas ir jākontrolē, tāpēc vissvarīgākais aspekts koka karkasa māju būvniecībā  ir pareiza koksnes apstrāde.

Koka karkasa mājas tapšanas stadija

Koka karkasa māju būvniecība dažādās klimatiskajās joslās Koka karkasa mājas ir ekonomika, racionāla un augstas kvalitātes mājokļa celtniecības tehnoloģija.
Koka karkasa māju tehnoloģiju pirmsākumi meklējami Kanādā. Ziemeļamerikas dabas apstākļi līdzinās mūsējiem, bet koka karkasa māju konstrukcija ir piemērota dažādām klimatiskajām zonām un ģeoloģiskajiem apstākļiem: mainot dažādu parametru izolācijas materiālus, viena un tā paša tipa māju var uzbūvēt gan siltāka, gan aukstāka klimata joslā. Liels pluss ir tas, ka koka karkasa māju var samontēt arī pie zemas temperatūras.

Kanādas būvniecības eksperti apgalvo, ka koka karkasa mājas, ja tiek atjauninātas, var kalpot apmēram 150-200 gadus. Koka karkasa mājas stabilitāte ir saistīta ar tās elastību, tādējādi tā ir seismiski izturīga un var izturēt pat zemestrīces (piemēram, Japānā 75 % iedzīvotāju izmanto šāda tipa koka karkasa mājas, novietojot augstu bufera stabu vidū, ap kuru tiek konstruēta pārējā māja – sienas kustas tam apkārt, bet paliek neskartas). No otras puses, koka karkasa mājas nevar izturēt spēcīgas viesuļvētras un orkānus, kas tik ļoti ir raksturīgs Ziemeļamerikas reģionam. Turpretī Lietuvā jau vairākus gadu desmitus dārza mājas  tiek būvētas no koka konstrukcijām, kamēr privātmāju būvniecībā tā ienāk pamazām, bet kļūst arvien populārāka.

Koka karkasa mājas siltuma efektivitāte
Koka karkasa māju vidējais sienu biezums ir 20 cm, bet pat aukstā laikā, bez telpu apkures, temperatūra samazinās tikai par 2-3 ° С dienā. Nav grūti koka karkasa mājas apsildīt un uzturēt vēlamo temperatūru. Siltuma zudums ir atkarīgs no koka karkasa mājas gaisa necaurlaidības. Tāpēc tas ir tik svarīgs faktors. Lietuvā, piemēram, tradicionāli izplatītas ir ķieģeļu un betona dzīvokļu mājas, kas radījušas nepareizu priekšstatu – ja mājai ir plānas sienas, tad tā slikti saglabā siltumu.

Koka karkasa mājas- gaisa necaurlaidība ir plānu sienu vissvarīgākais faktors
Siltums koka karkasa mājas telpās ceļas uz augšu no apkures ierīcēm augšup, radot spiedienu uz klāt esošajām daļām – griestiem, sienām un logiem. Pa vismazākajām spraugām siltais gaiss izspiežas ārā, kamēr tai pat laikā pie zemes esošais gaiss izretinās un caur cauru grīdu, logu vai durvju spraugām aukstais gaiss ieplūst iekšā, un telpa ir atkal jāsilda no jauna.

Siltumenerģijas zudumu var samazināt, palielinot siltumizturību starpsienās. ASV uzņēmumā “Architectural Energy Corporation” tika veikts pētījums: aprēķināts gatavas koka karkasa mājas siltuma zudums, izmantojot neizolētas celtniecības konstrukcijas. Vēlāk šīs pašas konstrukcijas tika pārklātas ar ūdensnecaurlaidīgu un siltu izolācijas materiālu. Pētījuma rezultāti pierādīja, ka siltumenerģijas ietaupījuma pamatā ir hermētiskums.

Palielinot īpaši hermetizēta izolācijas materiāla slāņa siltuma pretestību par vairāk nekā 100% (palielinot slāni no 10 cm līdz 20 cm), siltuma ietaupījums sasniedza tikai 3 % vairāk, pierādot, ka šīs investīcijas ir neefektīvas. Pēc pētniecības rezultātiem var secināt, ka ir daudz efektīvāk ieguldīt koka karkasa mājas konstrukcijas veseluma nodrošināšanā, jo pat pilnīgi plāns hermētiskuma izolācijas materiāla slānis aiztur siltā gaisa plūsmas noplūdi un samazina koka karkasa mājas izmaksas.

Izolācijas materiālam ir jāvada tvaiks, kas ceļas no mitras konstrukcijas, neļaujot tai pūt, pelēt vai pārāk izšūt. Gan tvaikam, gan gaisam jāļauj vienmērīgi iet cauri izolācijas materiālam. Tā kā celtniecības materiālu žāvēšanas process notiek salīdzinoši lēni, tik izturīga izolācijas materiāla gaisa vadītspēja var būt maza, bet  to var nodrošināt gaisa necaurlaidīgi materiāli.

Izvēloties pietiekami gaisa necaurlaidīgu izolācijas materiālu, var ievērojami samazināt koka karkasa mājai gaisa cirkulāciju caur starpsienām, līdz ar to arī samazinot sildīšanas (ziemas periodā) un dzesēšanas (vasaras periodā) izmaksas.

Koka karkasa māju celtniecība
Tradicionāli ķieģeļu, koka vai akmens sienu būvmateriāliem jāveic vairākas funkcijas vienlaikus (struktūras nodrošināšana, siltuma un skaņas izolācija), kas nosaka vairākus konkrētus būvniecības apstākļus: koka karkasa mājas dabisku žāvēšana un saraušanās, sienu biezumam ir pietiekams un pamati smagnēji, un būvniecības kopējais laiks – ilgs.

Koka karkasa māju būvniecības tehnoloģija ļauj nodalīt dažādu materiālu funkcijas – nestspēja, atdalījums, izolācija. Katram koka karkasa mājas elementam ir savs uzdevums un atbilstošās iespējas: dažādi materiāli ir ar savu struktūras minimālā biezuma izturību , savu siltumenergoefektivitāti, mitrumizturību un skaņas caurlaidību.

Koka karkasa mājai pamati var būt monolīti vai uz stabiem, bet tiem nav jābūt masīviem, lai būtu stabili. Tas saīsina būvniecības laiku un samazina koka karkasa mājas izmaksas.

Parasti koka karkasa mājas tiek būvētas no viena līdz diviem stāviem. Šādas koka karkasa mājas ir ļoti vieglas, ar mazākiem izmēriem un  to iekšējā apdare prasa mazāk materiālu. Tas ir arī viens no ieguvumiem, atšķirībā no paneļu mājas būvniecības – elastīgums ir dažādu arhitektūras vajadzību īstenošana.

Viens no šāda tipa māju iespējamiem trūkumiem ir akustiskās īpašības. Koka karkasa mājas būvniecības laikā tiek uzstādīti īpaši blīvējumi, kas darbojas kā skaņas izolācija. Skaņas izolāciju nosaka pildījums. Bieži problēmas rodas sakarā ar nepilnībām: ja ir divstāvu māja, cilvēki var sākt sūdzēties par skaļām skaņām, piemēram, soļiem otrajā stāvā. Šo problēmu var atrisināt, izvēloties pietiekami izturīgu koka pārklājumu, uz kura vēlāk tiek ielieta betona grīda. Būvniecībā izmantojot koka karkasus var uzstādīt par piecu stāvu māju, bet vairāk tā tiek izmantota būvējot vienstāvu vai divstāvu koka karkasa mājas.

Karkasi tiek izgatavoti no žāvētas kalibrētas koksnes. Labo īpašību dēļ būvnieki izvēlas karkasu ražošanai izmantot skuju koku koksni. Egles koksne ir elastīga; priedes koksne ir trausla, bet mūsdienu tehnoloģija ļauj koksni aizsargāt no vides nelabvēlīgas ietekmes. Kokam ir tieksme deformēties, bet deformāciju  var novērst ar pareizu noteiktā materiāla konstrukciju uzstādīšanu.

Koka karkasa mājas karkasi tiek izgatavoti no žāvētas kalibrētas koksnes. Labo īpašību dēļ būvnieki izvēlas karkasu ražošanai izmantot skuju koku koksni. Egles koksne ir elastīga; priedes koksne ir trausla, bet mūsdienu tehnoloģija ļauj koksni aizsargāt no vides nelabvēlīgas ietekmes. Kokam ir tieksme deformēties, bet deformāciju  var novērst ar pareizu noteiktā materiāla konstrukciju uzstādīšanu.

Būtisks nosacījums ir tāds, ka ir nepieciešams izvēlēties labus laika apstākļus koka karkasa mājas montāžai, jo, būvlaukumā montējot koka konstrukcijas, koksni var ietekmēt mitrums un sals.

Ja ir nolemts būvēt koka karkasa māju, to nav ieteicams atstāt uz pāris gadiem bez logiem un durvīm, jo koksne to neizturēs. Tāpēc ir nepieciešams iepriekš izplānot būvniecības darbus un iekrāt pietiekami daudz līdzekļu, lai darbs neapstātos pusratā.

Pēc tam tiek sākta koka karkasa mājas rāmja fiksēšana (ļoti piemērota ir kalibrētā koksne), izkārtojot elementus secīgi 60 cm attālumā vienu no otra un sastiprinot ar naglām vai skrūvēm. Saskaņā ar projekta vajadzībām, stūros un citās vietās pielieto biezāku koka zāģmateriālu.

Koka karkasa māja – no kādiem būvmateriāliem to vislabāk būvēt
Jēdziens koka karkasa māja ir jāuztver tieši, jo šāda koka karkasa māja tiešām sastāv no iekšēja karkasa, kas ir apšūts ar ārējās apdares un iekšējās apdares materiāliem. Ārējiem un iekšējiem apšuvuma materiāliem koka karkasa mājai tiek izmantoti  tādi lokšņu materiāli kā DSP, OSB un finieris. Privātmājas konstrukcijas iekšējās sienas tiek pildītas ar  siltumizolācijas materiālu – tā var būt stikla vate, eko vate, minerālvate, polistirola putas. Galveno slodzi koka karkasa mājās nes rāmis. Ja runā par karkasa māju tehnoloģiju, tad bez koka karkasa mājām pastāv vēl metāla karkasa mājas.

Koka karkasa  mājas mēdz dēvēt dažādi – saliekamās mājās, moduļu mājas vai paneļu mājas, bet tās visas ir konstruētas saskaņā ar karkasa jeb rāmja tehnoloģiju, un ir izturīgas pret dažāda veida deformācijām un kalpo ļoti ilgi. Koka karkasa mājas ārējais apšuvums ar lokšņu materiāliem palīdz sasniegt kopējo ēkas dizainu un  visus nepieciešamos parametrus.

Koka karkasa mājas – kā  klasificēt  tehnoloģijas?
Koka karkasa mājas konstrukcijas tehnoloģiju, atkarībā no ēkas lieluma, klasificē divos veidos.
Karkasa paneļu tehnoloģija uz vietas. Šāda veida koka karkasa mājas konstrukcijas pamatā ir –  uz vietas, ar rokām darināta instalācija ar  apstrādi un siltumizolāciju. Tas nozīmē, ka, būvējot koka karkasa māju pēc šīs tehnoloģijas, atsevišķi ir jāpērk katrs materiāls un jāuzstāda. Šī tehnoloģija ir salīdzinoši lētāka materiālu ziņā, taču ieguldītā darba ziņā tā var patērēt vairāk izmaksas.

IMG-20180815-WA0001

Turpretim otra veida ir koka karkasu paneļu tehnoloģija ar jau iekļautiem ražošanas materiāliem. Saskaņā ar  karkasa mājas konstrukciju, rūpnieciski tiek izgatavoti vajadzīgā izmēra paneļi northouse.lv/panelu-majas/, tajos uzreiz tiek iestrādāta siltumizolācija. Gatavie konstrukcijas elementi tiek nogādāti uz vietu, kur, izmantojot īpašu aprīkojumu, koka karkasa māja tiek montēta. Šī tehnoloģija ir daudz populārāka, jo ievērojami samazina koka karkasa mājas montāžas laiku. Gatavie koka karkasa mājas paneļi nodrošina kvalitāti un pilnībā atbilst standartiem. Daudzos gadījumos šāda projekta izmaksas, kas ir salīdzinoši lielākas,  ir pamatotas – materiāla kvalitāte nodrošina ilgāku kalpošanas laiku un ietaupa koka karkasa mājas apkures izmaksas. Izvēloties vienu vai  otru tehnoloģiju, koka karkasa mājas būvniecības izmaksas būs aptuveni līdzīgas. Taču pirmajā gadījumā  ir jāmaksā atsevišķi par katra darba veikšanu – iekšdarbiem, siltināšanu un apdari. Izvēloties individuālas, komfortablas un izturīgas mājas būvniecību, jāņem vērā dažādi faktori. Ideālākais variants ir – lai būtu zemas ēkas būvniecības izmaksas un koka karkasa māja ilgi kalpotu. Tāpēc, izvēloties materiālu un projektu, ir vērts pievērst īpašu uzmanību koka karkasa mājas būvniecībai.

Koka karkasa mājas būvniecība – kā noris ražošanas un būvniecības process?
Koka karkasa mājas būvniecības pamatā ir gatavu koka konstrukciju salikšana northouse.lv/saliekamas-majas/. Koka rāmja izveide sastāv no horizontāliem un vertikāliem rāmjiem. Savukārt starpsienas koka karkasa mājas būvniecības laikā tiek aizpildītas ar augstas kvalitātes siltumizolāciju. Divpusējā koka karkasa mājas sienu apdare ir optimāla enerģijas patēriņa ziņā.

IMG-20180721-WA0002

Pirms materiālu atvešanas uz būvlaukumu, gatavās koka karkasa vai, koka paneļu mājas konstrukcijas atrodas rūpnīcās vai noliktavās un nav iepriekš pakļautas nekādiem nelabvēlīgiem laika apstākļiem, tām nav nepieciešama to uzglabāšana būvlaukumā, jo, kolīdz tās tiek nogādātas būvlaukumā, tā uzreiz norit darbs pie to salikšanas. Būtiska koka karkasa māju pazīme ir tā, ka tajā tiek izbūvēti vairāki slāņi, kur katrs no tiem veic savu funkciju:

  • Rāmis nodrošina vertikālās un horizontālās slodzes
  • Atbalsts novērš sienu liekšanos
  • Plāksnes pilda stiprinājuma un ugunsdrošības funkcijas
  • Savukārt izmantotais izolācijas materiāls nodrošina uguns, skaņas un siltuma aizsardzību.

Mūsdienu koka karkasu mājas konstrukcijas veidotas tā, lai tās būtu tvaiku caurlaidīgas. Iekštelpu koka materiālu panelis darbojas kā tvaika barjera un hermētisks slānis vienlaicīgi. Šīs konstrukcijas galvenā priekšrocība ir tā, ka iekšējā tvaika barjera – plēve nav nepieciešama. Tas samazina izdevumus, bet arī nodrošina labāku iekštelpu klimatu. Siena var jebkurā laikā izžūt, un profilaktiska ķīmiska koksnes aizsardzība nav nepieciešama.

IMG-20180721-WA0001

Koka karkasa mājas būvniecības ātrums

  • Koka karkasa māju detaļas ir vieglas, tādēļ to uzstādīšanai nav nepieciešami ne specifiski darba rīki, ne iekārtas. Katru mājas sastāvdaļu var salikt ar rokām. Šo māju būvniecību pat varētu salīdzināt ar galdnieku darbu.
  • Koka karkasa mājām var pielāgot jebkuru ģeometrisku formu, kā arī tās var tikt apšūtas ar dažādiem materiāliem.

Koka karkasa mājas ārējās sienas

koka karkasa mājas ārējām sienām jābūt stiprām un stabilām, jo tās kopumā veic mājas aizsardzības funkciju. Koka karkasa mājas ārējās sienas lielākoties tiek saliktas būvniecības laikā. Pēc tam, kad ir uzstādītas sienas, tiek ievietota siltumizolācija, tad tiek uzstādīts otrais slānis un siena ir nostiprināta. Kā ārsienu apšuvumu var izmantot ļoti dažādus materiālus pēc katra klienta vēlmēm.

Koka karkasa mājas drošība salīdzinājumā ar ķieģeļu un betona māju

Koks ir brīnišķīgs un cēls materiāls, izmantojot  to koka karkasa mājas būvniecībā, tas nodrošina augstu komfortu. Tā kā  koks jau izsenis ir ļāvis cilvēkiem uz zemes izdzīvot,  ne velti tas asociējas ar komfortu, siltumu un mājīgumu, tādēļ dabiski, ka tas tiek izmantots koka karkasa mājas būvniecībā. Taču, lai koka karkasa māja būtu  droša un izturīga, tai  jābūt pareizi  projektētai, kā arī, jau pašā sākumā ir būtiski izvēlēties pārdomātus  tehnoloģiskus risinājumus. Ļoti svarīgi ir, lai komandā ar būvniekiem strādātu sertificēts arhitekts, kas izstrādā drošus būvkonstrukciju risinājumus –  atbilstoši klienta vēlamajai mājas platībai, stāvu skaitam, jumta konfigurācijai u.c.

Ja koka karkasa māja  tiek būvēta no rūpnieciski  ražotiem koka paneļiem (šādu  māju  dēvē  arī  par saliekamo  māju, paneļu māju, moduļu  māju, gatavu māju ), tad no drošības aspekta ir  svarīgs  koka  karkasa paneļu ražošanas  process. Tehnoloģiski attīstītā ražotnē process  parasti  ir šāds – koka paneļi tiek ražoti  slēgtās telpās, tādēļ  tos  nevar sabojāt  nokrišņi vai  nepiemēroti laika apstākļi. Ražotnē koka paneļiem tiek  veikta stingra kvalitātes  kontrole. Rūpnieciski ražots koka karkasa rāmis, kas atbilst precīziem izmēriem,  ar iestrādātiem papildus stiprinājumiem un montāžas  savienojumiem, nodrošina vertikālo, horizontālo un diagonālo noturību. Sienas būtībā ir  kā monolītas un drošas konstrukcijas. Tieši tas nodrošina koka karkasa mājai izturību. Pēc  tam gatavie koka paneļi  no rūpnīcas tiek nogādāti  uz objektu. Gatavu  paneļu montāžas process notiek  ļoti ātri – aizņem  apmēram nedēļu. Pēc tam mājai tiek  veidoti logi, jumts u.c.

Koka karkasa māja droša pret mitrumu
Ļoti  svarīgi, lai koka karkasa māja būtu pasargāta pret mitrumu. Ja māja tiek montēta  no rūpnieciski  ražotiem paneļiem, tad jau ražošanas procesā tiek  izmantotas  atbilstošas tehnoloģijas un  risinājumi, lai mitrums nespētu kaitēt ēkas  konstrukcijām.

Vēl ir  svarīgi, lai koka karkasa māja būtu  pasargāta pret dažādiem kaitēkļiem, kas var iemitināties koka karkasa mājas konstrukcijās un tās bojāt. Lai pasargātu konstrukcijas, kokmateriālu  ir iespējams apstrādāt ar speciālu līdzekli, kas  aizbaidīs kaitēkļus un pat pastiprinās ēkas konstrukciju ugunsaizsardzību.

Sienu stiprības ziņā koka karkasa māja ir trauslāka  nekā, piemēram,  ķieģeļu māja vai betona māja. Taču koka karkasa māja, ja tā ir uzbūvēta atbilstoši būvnormatīviem, pilnīgi  droši ir izturīga jebkādos klimatiskajos apstākļos – vētrās, sniegputeņos, lietus gāzēs u.c.

Koka karkasa māja-zemas apkures izmaksas
Cilvēks ir dabas sastāvdaļa, un varbūt tieši tādēļ cilvēka uztverē neapzināti ir komfortablāk dzīvot koka karkasa mājā, nevis betona daudzdzīvokļu mājā, kas ir auksta un piesūkusies ar mitrumu. Tādēļ vislabāk ir būvēt māju no koka materiāla, kas ir ekoloģiski tīrs, atjaunojams, pieejams un elastīgs būvmateriāls northouse.lv/koka-karkasa-maja-ekologija/. Koka karkasa mājas iekšējā enerģētika vienmēr izstaros mājīgumu un dabīgu siltumu. Šobrīd ekoloģiskā situācija, īpaši lielajās pilsētās, nav labvēlīga pastāvīgai dzīvošanai – ir transporta troksnis, gaisa piesārņojums, appelējušas akmens sienas, atkritumu pilni konteineri un vide, un tas kopumā ar laiku negatīvi ietekmē cilvēka pašsajūtu. Līdz ar to ir saprotama vēlme dzīvot citādākā, tīrākā vidē. Koks jau zemapziņā cilvēkam saistās ar dabu, siltumu un mājīgumu, tādēļ nav brīnums, ka arvien biežāk izvēlas dzīvot koka karkasa mājā.
Pirmkārt, koka karkasa mājas tiek būvētas no ekoloģiski tīra materiāla, kas ir uzņēmis sevī svaigu gaisu, saules siltumu un gaismu, un ir dabas rūdīts materiāls. Šis materiāls, atbilstoši apstrādājot, ir noturīgs pret pūšanu un ļoti izturīgs pret bargu salu un rada vēsumu karstumā. Tādēļ nav brīnums, ka koka karkasa mājas kalpo ilgus gadus.
Otrkārt, koks savas augšanas laikā uzkrāj brīnumainas ārstnieciskas īpašības, ar kurām pēc tam savukārt dāsni dalās ar cilvēkiem. Kokmateriāls attīra gaisu no kaitīgiem mikrobiem, atbrīvo no nervu sasprindzinājuma un uzbudināmības. Tādējādi var teikt, ka koka karkasa māja ir savdabīgs dabas kondicionieris un gaisa attīrītājs.

Ja mērķis ir uzbūvēt ekoloģisku koka karkasa  māju, tās būvniecībā izmantojiet pēc iespējas ekoloģiskākus, dabīgākus materiālus, piemēram, koka karkasa mājas  elementus, kas ir apstrādāti ar dabīgiem līdzekļiem, ekoloģiskām lineļļas beicēm. Kā arī koka karkasa mājas būvniecībā bieži  tiek izmantoti  materiāli –  stikls, metāls, dabiski  siltināšanas materiāli u.c.   Svarīgs aspekts – ja tiek būvēta ekoloģiska koka karkasa māja,  koka karkasa mājas cena ir samērīga gan būvniecības izmaksu, gan ekspluatācijas gaitā. Katrā ziņā koka karkasa mājas cena nepārsniedz cita veida ēku būvniecības un ekspluatācijas izmaksas.

Koka karkasa mājas mikroklimats
Latvijā ļoti populāras ir paneļu mājas jeb saliekamās mājas, kas tiek būvētas no rūpnieciski ražotiem gataviem koka paneļiem northouse.lv/panelu-majas/. Un šī tehnoloģija nodrošina moduļu mājām, saliekamajām mājām  jeb  paneļu mājām ļoti ātru  būvniecību, kā arī  koka  mājas cena tad ir salīdzinoši  zema. Moduļu mājām tiek piedāvāti gan gatavi projekti, kā arī tās tiek būvētas pēc individuāli  izstrādātiem projektiem.  Ja tiek būvēta eko māja, noteikti vajadzētu rūpīgi  izvērtēt klimatu. Jāņem vērā, kādi klimatiskie apstākļi ir valstī vai teritorijā, kur tiek  veikta eko mājas (paneļu  mājas, moduļu mājas, saliekamās mājas) būvniecība, kā arī,  kāds mikroklimats veidosies pašā ēkā. Ekoloģiskai koka  karkasa mājai (arī  tad, ja tā ir paneļu māja jeb  saliekamā māja), tiek izmantotas ekoloģiskas koksnes detaļas,  līdz ar to koka sienas “elpo” un mājā ir veselīgs mikroklimats un komforta sajūta.

Ekoloģiska koka karkasa māja

Siltinot koka karkasa māju, vēlams, lai tiek izmantoti dabīgi siltināšanas materiāli, piemēram, ekovate, kokšķiedras vate, bet iekštelpās kokšķiedras plātnes northouse.lv/tehnologiski-pareiza-koka-karkasa-majas-siltinasana/ . Koks, tāpat  arī ekoloģiskie materiāli absorbē mitrumu un pēc tam, kad telpās gaiss kļūst sauss, atdod mitrumu. Lieks mitrums ēkā neuzkrājas, un līdz ar  to tiek veidots labs mikroklimats, kas ir ļoti svarīgi ēkas iedzīvotāju pašsajūtai un veselībai. Bez šaubām, ja esat izvēlējies būvēt ekoloģisku koka karkasa māju, rūpīgi izvēlieties materiālus, ko izmantosiet mājas iekštelpās,  tiem vajadzētu būt pēc iespējas dabīgākiem, piemēram, grīdas segumam lamināta vietā ieteicams izmantot koku.Koka karkasa mājā lieliski iederēsies koka grīda.

Ekoloģiska koka karkasa māja  ir izcili piemērota Latvijas klimatiskajiem apstākļiem, jo, pareizi to nosiltinot, ziemā apkurei būs nepieciešami minimāli resursi,  savukārt citos gada laikos māju vispār nebūs jākurina.

Šādai mājai siltums tiek izmantots efektīvi, ko  rada paši  mājas iedzīvotāji,  kā arī  sadzīves tehnika. Koka karkasa mājai, lieliski var izmantot  alternatīvos apkures veidus, piemēram,  saules kolektorus. Tie ir paneļi, kas tiek montēti  uz ēkas jumta un absorbē saules starojuma siltumenerģiju. Pareizi uzbūvēta ekoloģiska koka karkasa māja  ir gandrīz hermētiska, tai pat laikā tajā jānodrošina laba ventilācija.

Koka karkasa ēkas siltināšanai iekšpusē var izmantot  kokšķiedras plātnes. Kokšķiedras plātnes ir pilnībā ekoloģiskas, jo tiek ražotas no sīki sasmalcinātiem koka pārstrādes atkritumiem – zariem, galotnēm.

Koka karkasa māja – tā ir dabiska, elpojoša dzīvesvieta Jūsu ģimenei.