+371 22841890

KOKA KARKASA MĀJAS – KĀDAS TĀS IR?

jpgMūsdienu tehnoloģiju ieguvumu rezultātā, koka karkasa māju, vai koka karkasa paneļu māju būvniecība ir strauji attīstījusies,  lielākā daļa uzņēmuma “North House”  realizēto projektu ir rūpnieciski ražotas koka karkasa paneļu mājas. Jaunās tehnoloģijas ievērojami paātrina koka māju būvniecības procesu, kā arī ļauj ietaupīt izmaksas.

Koka karkasa mājas tiek celtas no dabīgiem materiāliem, un ir viens no lētākajiem ēku risinājumiem. Koka karkasa saliekamo māju konstrukcijas ir sienu, pārseguma un jumta paneļi, kas pildīti ar siltumizolācijas materiālu un apšūti no abām pusēm. Šī tehnoloģija ir ideāli piemērota dzīvojamo mazstāvu ēku būvniecībai.

Lai arī koka karkasa mājas ir ļoti populāras  Skandināvijas valstīs un Ziemeļamerikā, tās kļūst arvien pieprasītākas arī Latvijā. Aizvien vairāk ģimeņu, domājot par savu mājokli, izvēlas dzīvot ekoloģiskā koka karkasa mājā ar zemām apkures izmaksām.

jpg1 (1)Koka karkasa mājas būvniecība
Pilnībā uzbūvēta koka karkasa māja vizuāli (gan no ārpuses, gan iekšpusē) īpaši neatšķiras no cita veida ēkām, jo gandrīz visi koka karkasa mājas elementi ir paslēpti zem apdares. Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas ir pieprasītas, jo tās ir energoefektīvas – ar zemām apkures izmaksām, tām ir arī salīdzinoši zemas būvniecības izmaksas, jo koka ēkas konstrukcijas tiek rūpnieciski ražotas, tas ievērojami ietaupa gan naudu, gan laiku.

Mūsdienu ekoloģiskajai tendencei pieaugot, būtiski ir tas, ka koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas tiek celtas no atjaunojamajiem resursiem, to būvniecība rada salīdzinoši mazāku piesārņojumu apkārtējai videi, kā arī ekspluatācijas laikā koka paneļu ēkai nav kaitīgas ietekmes uz cilvēku veselību.

Silta un energoefektīva koka karkasa māja
Daudzi saimnieki pirms sāk būvēt māju vēlas noskaidrot, kādas tieši būs apkures izmaksas. Izvēloties koka karkasa, vai koka karkasa paneļu māju varat būt drošs – apkurei netiks tērēti apjomīgi līdzekļi. To panāk izmantojot kvalitatīvus celtniecības un siltumizolācijas materiālus, jaunākās tehnoloģijas, izstrādājot pārdomātus ēku projektus, kā arī kvalitatīvi veicot koka karkasa mājas būvniecību un novēršot iespējamo siltuma zudumu. To nodrošina koka karkasa saliekamo māju būvniecības tehnoloģijas, izmantotie celtniecības materiāli, to pareiza iestrāde un panāktais ēkas hermētiskums. Tehnoloģiski pareizi izstrādātiem un samontētiem koka karkasa mājas paneļiem ir zema siltumvadītspēja, kuru nodrošina koksne kombinācijā ar siltumizolācijas materiālu, pareizi ieklātu difūzijas un tvaika izolācijas plēvi, kā arī speciālas lentas, ar kurām tiek nolīmētas savienojuma vietas. Lai nodrošinātu koka karkasa mājai hermētiskumu, montāžas procesā starp koka karkasa mājas paneļiem tiek izmantotas speciālas blīvējošas lentas, ar šo tehnoloģiju pilnībā hermetizējot visus stūrus un savienojumus. 150 m2 koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas apkures izmaksas ir līdzvērtīgas trīs istabu dzīvokļa apkures izmaksām. Koka karkasa ēkai siltumizolācijas slāņa biezums tiek veidots atkarībā no mājas funkcionalitātes. Dzīvojamām koka karkasa mājām siltumizolācijas slānis ir biezāks, vasaras koka karkasa mājām – plānāks. Tikpat svarīgi ir arī logi, to kvalitāte un izvietojums ēkā.

CAM01396

Ugunsdroša koka karkasa māja
Katram koka ēkas projektam sertificēts arhitekts individuāli izstrādā drošus koka karkasa būvkonstrukciju risinājumus – atbilstošus mājas platībai, stāvu skaitam, jumta konfigurācijai. Koka karkasa mājas drošība un stabilitāte ir atkarīga gan no pārdomātiem risinājumiem, gan arī no tehnoloģiski pareizi veiktas koka karkasa paneļu mājas būvniecības procesa. Projektējot koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas tiek ievēroti visi ugunsdrošības noteikumi.  Ēka zemes gabalā tiek atbilstoši novietota, kokmateriāli tiek apstrādāti ar speciāliem ugunsdrošiem līdzekļiem. Koka karkasa mājas būvniecībā izmantotie kokmateriāli tiek kalibrēti – gludā virsma aizkavē uguns iedarbību, kā arī visas koka karkasa paneļu mājas konstrukcijas ir iestrādātas zem atbilstošiem materiāliem, lai  koks nenonāktu tiešā saskarē ar uguni. Visas koka karkasa paneļu mājas konstrukcijas ražošanas procesā tiek rūpīgi apstrādātas gan pret uguns iedarbību, gan iespējamo mitruma piekļuvi un pelējumu, tādējādi nodrošinot koka karkasa mājai ugunsdrošību un ilgmūžību.

Ekoloģiska koka karkasa māja
Kopš sendienām tiek būvētas ekoloģiskas koka mājas, izmantojot dabīgus materiālus. Mūsdienās šādu māju būvniecības tradīcijas turpinās, taču tiek izmantoti kvalitatīvāki materiāli, jaunākas tehnoloģijas un tehniskās iespējas. Jau sākotnēji koka karkasa māju būvējot no pietiekami sausiem kokmateriāliem un nepieļaujot mitruma iekļuvi konstrukcijās, ēkā būs garantēti labs klimats un gaisa kvalitāte. Lielisku mikroklimatu ēkā nodrošina koka īpašība sausā vidē atdot mitrumu, bet mitrākā – uzņemt. Lai saglabātu ekoloģiskumu, koka karkasa paneļu mājas būvniecībā konstrukcijās jāizvēlas iestrādāt atbilstoša ekoloģiskā faktora plēves un salaiduma vietas jānolīmē ar speciālu lentu. Koka karkasa mājas ekoloģiskumu var izjust jau ieejot iekštelpās, tajās ir patīkami un komfortabli uzturēties.

jpg32

Mājas būvniecībā jebkurā gadalaikā
Pateicoties sausās būves likumam, koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas var būvēt jebkurā gada laikā un laika apstākļos, arī ziemā, ar šo īpašību koka karkasa mājas atšķiras, piemēram, no bloku un mūra mājām. Būvējot koka karkasa māju, nav jāgaida, kamēr kokmateriāls izžūs. Rūpnīcā saražojot koka ēkas paneļus un tos objektā montējot, šādu māju līdz jumtam var uzcelt dažu nedēļu laikā, atkarībā no projekta.

Ekonomiska koka karkasa māja
Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas ir salīdzinoši viena no ekonomiskākajiem dzīvojamo māju būvniecības veidiem salīdzinājumā ar bloku un ķieģeļu mājām: koka karkasa mājas būvniecības izmaksas ar pilnu apdari un visām komunikācijām ir par 10 līdz 15% zemākas nekā mājai, kas būvēta no blokiem, savukārt 30 līdz 40% zemākas nekā mājai, kas būvēta no ķieģeļiem. Jāatzīmē, ka koka karkasa mājas ir ne vien ekonomiskākās būvniecībā, bet arī ekonomiskākās to ekspluatācijas laikā. Piemēram, lai ķieģeļu māja sasniegtu tādus pašus energoefektivitātes rādītājus kā koka karkasa māja, vai koka karkasa paneļu māja, to ārējai sienai jābūt vismaz 1 m biezai.

Koka karkasa mājas apdare
Koka karkasa mājas, vai koka paneļu mājas apdarei var izvēlēties ļoti dažādus materiālus. Tradicionāli ārsienu apdarei izmanto apdares dēļus vai arī dekoratīvo apmetumu, bet tiek izmantotas arī dekoratīvās ķieģeļflīzes, gatavas cementa skaidu plāksnes, PVC apdares materiāli, apšuvuma paneļus u.c. Iekšējo apdari var veidot pēc gaumes un vēlēšanās – sienas var krāsot vai līmēt tapetes, tehniskajās telpās, kā arī telpās, kur ir paaugstināts mitrums, var ieklāt flīzes. Dzīvojamās telpās grīdas apdarei var izmantot flīzes, grīdas dēļus, parketu, laminātu, linoleju u.c. Pirms veikt iekšējo apdari vēlams konsultēties ar kvalificētu dizaineri un kopā izstrādāt dizaina projektu: katrai istabai radīt dizainu – atbilstoši tās saimnieka dzīvesstilam, kā arī izstrādāt dizainu kopējai viesistabai, vannasistabai, tualetei. Koka karkasa ēkai arī jumta seguma izvēles iespējas ir ļoti dažādas, var izvēlēties metāla jumtu, bituma dakstiņu jumtu, betona vai māla dakstiņu jumtu u.c.

Koka karkasa mājas mūžs
Koka karkasa mājas, vai koka karkasa paneļu mājas ilgmūžība lielā mērā ir atkarīga no izvēlētās ēkas būvniecības vietas, grunts stāvokļa, atbilstošu pamatu izveides, pareizi izvēlētām un pielietotām būvniecības tehnoloģijām, kvalitatīvi izveidotas ārējās apdares, lai pasargātu māju no klimatiskajiem apstākļiem – vēja, sniega, saules iedarbības u.c. Pateicoties mūsdienu tehnoloģijām, koka karkasa mājas ir izturīgas, drošas un ilgmūžīgas.

jpg1-2

Koka karkasa mājas priekšrocības:

  • augstā siltumnoturība
  • zemas apkures izmaksas
  • praktiskums
  • ekoloģiskums
  • videi draudzīgas
  • var uzbūvēt īsā laikā
  • būvniecību var veikt jebkurā gadalaikā
  • nav nepieciešams ieklāt masīvus pamatus

 

Koka karkasa māja – tā ir dabiska, elpojoša dzīvesvieta Jūsu ģimenei.